در بررسی تقویت مناسبات گردشگری بین ایران و ازبکستان عنوان شد:

ایجاد خط پروازی در دستور کار قرار گیرد

تجارت و گردشگری

گروه تجارت: رایزن درجه یک سفارت ایران در تاشکند گفت: محور اصلی گردشگری ازبکستان و ایران، جاده ابریشم و اشتراکات فرهنگی است، اما هنوز ارتباط گردشگری دو کشور تقویت نشده است.

غلامحسین ابراهیمی، با پیشینه فعالیت در بخش‌های اقتصادی و گردشگری در کشورهای تونس، اردن، لهستان، لیتوانی، ازبکستان و مالزی به مهر گفت: ازبکستان مانند ایران به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه گردشگری برخوردار است. به همین دلیل شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهوری این کشور در ۲سال گذشته برنامه‌های فشرده و تشویق زیادی برای توسعه این صنعت در زمینه تسهیل و ارزان کردن سفر به ازبکستان، توسعه زیرساخت‌های اقامتی، توسعه زبان انگلیسی، آموزش نیروی انسانی ورزیده، تعریف و برند کردن جشنواره‌های بین‌المللی با محوریت شهرهایی چون سمرقند، بخارا، خوقند و تاشکند، توسعه ظرفیت فرودگاهی، ایجاد پلیس گردشگری، توسعه گردشگری فرهنگی و زیارتی، تبلیغات گردشگری در سطح بین‌المللی، تسهیل سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و مهم‌تر از همه تسهیل روادید و استفاده از تجربه‌های گردشگری کشورهای موفق و حتی جذب مشاوران خارجی را اجرا کرده است، به‌‌گونه‌ای‌که آمار گردشگران این کشور از یک میلیون نفر در سال ۲۰۱۶میلادی (۱۳۹۵خورشیدی) به بیش از ۵میلیون نفر در سال ۲۰۱۸میلادی(۱۳۹۷خورشیدی) رسیده است.
وی افزود: تصویب استراتژی گردشگری ازبکستان برای سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۴ ازجمله مهم‌ترین اقدامات رئیس‌جمهوری این کشور است که به موجب آن افزایش تعداد گردشگران ورودی تا سقف ۹میلیون نفر یکی از هدف‌گذاری‌های معقول برای ازبکستان به‌شمار می‌رود.
علاوه بر این، اقداماتی چون اجرای طرح لغو روادید (۳۰روزه) برای بیش از ۴۵کشور و همچنین صدور روادید الکترونیکی برای اتباع ۷۵کشور ازجمله اقدام‌های مهم در دو سال گذشته به‌شمار می‌رود، به‌طوری‌که آمار گردشگری این کشور از یک میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۵میلیون و ۳۰۰هزار نفر در سال ۲۰۱۸ رسیده است.
این کارشناس گردشگری بیان کرد: تاسیس دانشگاه گردشگری در شهر سمرقند، تاسیس مرکز تحقیقات گردشگری در شهر بخارا به‌همراه بهره‌گیری موثر از گردشگری سمینارها با میزبانی از اتفاق‌های مهم بین‌المللی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و معرفی گردشگری زیارتی و درنهایت تعریف نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی را می‌توان از دیگر اقدامات شایسته در این عرصه در ازبکستان نام برد.
 موقعیت جغرافیایی ازبکستان در آسیای میانه و مسیر جاده ابریشم به همراه اصلاحات اقتصادی و گردشگری بیان شده، آینده گردشگری این کشور را در نگاهی ۱۰ساله بسیار روشن و روبه‌رشد نشان می‌دهد.
ابراهیمی افزود: ایران و ازبکستان به لحاظ گردشگری مکمل یکدیگر هستند یعنی هر دو کشور، محور اصلی گردشگری‌شان جاده ابریشم و گردشگری تاریخی و فرهنگی است.
بنابراین به نوعی می‌توانند توسعه گردشگری متقابل را تقویت و کمک کنند؛ چراکه گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند بیشتر مایل به بازدید از شهرهای سمرقند و بخارا و کسب تجربه در مسیر گردشگری جاده ابریشم هستند و درمقابل گردشگران خارجی که به سمرقند و بخارا سفر می‌کنند نیز مایلند در ادامه به ایران و شهرهای اصفهان و شیراز، یزد و تبریز سفر کنند.شاید به همین دلیل است که برقراری خط پروازی مستقیم موردتوجه متقابل است.
رایزن درجه یک سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاشکند بیان کرد: بر این اساس ایجاد خط پروازی مستقیم می‌تواند نقش موثری در توسعه گردشگری دوجانبه و چندجانبه ایفا کند.
درحال‌حاضر دو کشور در نمایشگاه‌های گردشگری که در تهران و تاشکند برگزار می‌شود، حضور چندانی ندارند که شاید به دلیل نبود پرواز مستقیم بین دو کشور، نبود تسهیلات روادید بین دو کشور یا حتی هزینه بالای فرودگاهی در ازبکستان (هزینه‌های Landing) باشد، به‌طوری‌که پروازهای موقت (چارتر) نیز از ایران به مقصد ازبکستان کمتر است.
این فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل درباره نمایشگاه گردشگری تاشکند که در روزهای آینده برگزار می‌شود هم گفت: این نمایشگاه بین‌المللی با عنوان گردشگری در مسیر جاده ابریشم، یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های گردشگری در منطقه آسیای میانه به‌شمار می‌رود و هر سال دوستداران مسیر جاده ابریشم از کشورهای منطقه و جهان در آن شرکت می‌کنند.
 این نمایشگاه با توجه به اینکه ازبکستان در مسیر ابتکار طرح «یک کمربند و یک جاده» چین قرار گرفته و همچنین در مسیر سنتی جاده ابریشم است، به‌تدریج در حال تبدیل شدن به برند گردشگری ازبکستان و آسیای میانه است، بنابراین لازم است بخش‌های دولتی و خصوصی به‌ویژه جامعه تورگردانان ایران، حضور در نمایشگاه گردشگری تاشکند را در برنامه‌های خود قرار دهند.
ابراهیمی همچنین درباره پیشنهاداتش برای توسعه گردشگری دو کشور توضیح داد: تجربه جهانی بهترین پیشنهادها را به ما می‌دهد، به‌ویژه اینکه دو کشور از مشترکات تاریخی و فرهنگی بیشتری برخوردار هستند و طبیعی است که این موضوع می‌تواند انگیزه و موتور محرک خوبی برای تقویت گردشگری دوجانبه باشد. همانطور که اشاره شد، ایجاد پرواز مستقیم بین دو کشور می‌تواند منطق اقتصاد گردشگری را بین دو کشور تقویت کند، گرچه در گام‌های بعدی تسهیلات روادید دوجانبه نیز می‌تواند جریان تبادل گردشگری را بین دو کشور تقویت کند و توسعه بخشد.
 البته گام‌های عملی‌تر بعدی در جهت شناخت بیشتر مردم دو کشور از فرهنگ یکدیگر بوده و در این مسیر نقش خبرنگاران و رسانه‌ها مهم است و تمهید سفر خبرنگاران گردشگری ایران به ازبکستان و در مقابل خبرنگاران گردشگری ازبکستان به ایران یا گروه‌های تلویزیونی می‌تواند این خلأ شناخت نداشتن را تا حد زیادی برطرف کند.
 بعد از انجام این اقدامات اولیه، زمینه برای ورود فعالان گردشگری دو کشور اعم از دولتی و بخش خصوصی فراهم می‌شود، به‌ویژه در این میان جامعه تورگردانان ایران به عنوان مهم‌ترین نهاد بخش خصوصی گردشگری می‌تواند نقش مهمی را در اتصال گردشگری دوجانبه و برگزاری نشست‌های فنی و تورگردانی در دو کشور ایفا کند.

چاپ