صندوق احیا ۵۴ بنای تاریخی را واگذار می‌کند

گروه تجارت: مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و مکان‌های تاریخی و فرهنگی، به‌منظور افزایش مشارکت عمومی، توسعه فضای رقابتی، ارتقای سطح شفافیت و تنویر افکار عمومی در واگذاری‌ تشکیلات متبوع خود، فهرست ۵۴ بنای آماده واگذاری را اعلام کرد.

به‌گزارش میراث‌آریا، هادی میرزایی افزود: در راستای مشارکت پرتعداد سرمایه‌گذاران، آگاهی‌بخشی به فعالان فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی استان‌ها و شهرها و بهره‌مندی از نظر نخبگان، این ظرفیت منحصر به فرد پیش از برگزاری مزایده به اطلاع عموم می‌رسد. وی ادامه داد: امید است با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و خبرنگاران فعال در حوزه میراث‌فرهنگی، کنشگران اجتماعی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی محلی، استانی و سراسری زمینه ایجاد فضای رقابتی و مشارکت حداکثری برای مرمت، احیا و بهره‌برداری مدت معین از بناهای یادشده فراهم شود. خانه بهشتیان، خانه یداللهی، حمام شیخ بهایی و خانه مغنی اصفهان، قلعه کنجانچم ایلام، عمارت کمندی، عمارت رفیعی، قلعه محمدخان دشتی خورموج، عمارت گلشن، خانه جلال ‌آل‌احمد در تهران، قلعه مدرسه خیرآباد بهبهان، خانه تیزنو و خانه سوزنگر دزفول در استان خوزستان، حمام نوبر، خانه ثقه‌الاسلام، خانه پروین اعتصامی، خانه علوی و خانه امیرپرویز تبریز، مجموعه کردشت ارس، کاروانسرای گویجه ‌بئل هریس در استان آذربایجان شرقی، حمام قدمگاه نیشابور در استان خراسان رضوی، عمارت حشمت اللشگر و آب‌انبار سرخه استان سمنان، حمام تنکابنی، خانه زینعلی و اسدی، خانه میریان‌زاده و خانه خطیبی قزوین، منزل جواهری و عمارت خسروآباد سنندج کردستان از جمله بناهایی هستند که در فهرست یادشده قرار دارند. همچنین خانه‌های زرشکیان کرمانشاه، غفاری کرمان، فاطمی و میرشهیدی گرگان و کاخ خوش ییلاق آزادشهر استان گلستان، کاروانسرای تی‌تی سیاهکل، هتل ایران رشت، حمام مریان (آق اولر) تالش، خانه‌های صادقی لاهیجان در استان گیلان، ابوالقاسم‌پور، غروی، کشفی، بزرگمهری، ایران‌پور و خانه مستجاب‌الدعوه بروجرد در استان لرستان نیز از جمله دیگر بناهای آماده واگذاری صندوق احیا هستند. قلعه بهادری روستای اسفندان کمیجان در استان مرکزی، خانه نجفی بابل، کاروانسرای کمبوج، خانه‌های شفاهی، عبادی و قریشی آمل در استان مازندران، کاروانسرای تاج آباد بهار، کاروانسرای فرسفج در استان همدان، خانه کاشفی و کازرونی یزد دیگر بناهایی هستند که در فهرست واگذاری‌های صندوق قرار خواهند گرفت. آگهی مزایده به همراه جزییات واگذاری این بناها به‌زودی از طریق درج در روزنامه‌های کثیرالانتشار به اطلاع عموم خواهد رسید. این بناهای قابل واگذاری قرار است از سوی معاونت میراث‌فرهنگی کشور مورد ارزیابی قرار گیرد تا پس از آن وارد مرحله واگذاری به بخش خصوصی شود. صمت در ادامه به معرفی برخی از این بناها می‌پردازد:


خانه تاریخی سوزنگر دزفول
خانه تاریخی سوزنگر دزفول یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر دزفول به‌شمار می‌رود. این خانه با هویت معماری دزفول، زینت‌بخش بافت قدیم شهر دزفول است.
قدمت این خانه تاریخی که در یکی از محله‌های قدیمی دزفول به‌نام محله قلعه واقع‌شده به بیش از ۹۰ سال می‌رسد. این خانه قدیمی از بناهای آجری و با ارزش بافت تاریخی فرهنگی شهرستان دزفول است که در دو طبقه مجزا، زیر‌زمین و شوادان به سبک حیاط مرکزی و معماری درونگر، با بیش از ۱۰ نوع آجرکاری نفیس ساخته شده‌ است. در جداره‌های داخلی و سر در ورودی بنا تزئینات آجری متنوع با نقوش گوناگون آجری از جمله گل زنجیری، گل نوساده، حصیری و دندان موشی وجود دارد و در میان آجرچینی فضاهای درونی خانه، آجر کتیبه‌داری به چشم می‌خورد که تاریخ ۱۳۳۰ (هجری قمری) روی آن حک شده و نشانگر ساخت بنا در این سال است.
با توجه به آسیب‌های موجود عملیات پاکسازی، تثبیت تزئینات آجری، ساماندهی تأسیسات، ساخت و نصب در و پنجره‌های چوبی مناسب و کف‌سازی فضاهای داخلی، سبک‌سازی و اجرای دوباره سقف و تاق قوس‌های آسیب دیده با انجام عایق‌بندی و آجر فرش بام به‌شیوه سنتی ترمیم و استحکام بخشی جداره‌ها و ستون‌ها نیز انجام‌شده است. در ضمن مصالح به‌کار رفته در این بنای تاریخی آجر، چوب و گچ است. این خانه که متعلق به شخصی به‌نام سوزنگر بوده به شماره ۲۶۰۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

gardesh-sozangerd.jpg


مرمت قلعه «کنجانچم» ایلام
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام از پیشرفت ۹۰ درصدی مرمت قلعه کنجانچم در شهرستان مهران خبر داد. عبدالمالک شنبه‌زاده، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام خرداد امسال در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد: مرمت قلعه کنجانچم در شهرستان مهران با اختصاص ۲۰۰میلیون ریال از محل اعتبارات ملی ۹۰ درصد پیشرفت دارد. وی تصریح کرد: این قلعه در سال ۱۳۲۶ هجری قمری بنا به دستور غلامرضاخان ابوقداره، آخرین والی ایلام به‌عنوان قلعه زمستانی ساخته شده و دارای اتاق‌های مرتبط به‌هم، حمام، برج نگهبانی و قسمت مسکونی و دیوانخانه است. این اثر در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است و قلعه کنجانچم در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مهران و در مسیر ایلام به مهران قرار دارد.

gardesh-kanjancham.jpg


قلعه خورموج بوشهر
قلعه خورموج یا قلعه محمدخان دشتی در شهر خورموج با فاصله ۸۷ کیلومتری از شهر بوشهر قرار دارد. سفر به آن با خودرو حدود یک‌ساعت زمان می‌برد. قلعه در زمان قاجار و به سبک قلعه‌های سلجوقیان و ساسانیان ساخته شده است.
 متاسفانه بیشتر قسمت‌های قلعه تخریب شده و تنها یکی از برج‌های آن باقی مانده است. قلعه‌ محمدخان دشتی که روزگاری بلندترین بنای شهر خورموج بوده و از همه نقاط شهر نمایان بود.
در داخل قلعه مهمانخانه و قراول خانه به سبک معماری ایتالیایی و بناهای زمان صفوی ساخته شده بود که معماران شیرازی و اصفهانی کار ساختن آن را بر عهده داشتند. ۲۰ سال محمدخان در این قلعه حکومت کرد.

gardesh-khormoj.jpg


قلعه خاندان بهادری
قلعه خاندان بهادری مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان کمیجان، دهستان اسفندان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهرستان کمیجان در ۹۵ کیلومتری مرکز استان مرکزی قرار دارد و مردمان این دیار به زبان ترکی آذربایجانی و تاتی صحبت می‌کنند. کمیجان به لحاظ آب و هوایی منطقه‌ای بکر است و می‌تواند موقعیت مناسبی برای گذران فراغت و گردشگری باشد. قدمت این سرزمین در شمال‌غرب استان مرکزی با توجه به یافته‌ها و کشف سنگ‌نگاره‌ها به دوران پارینه سنگی برمی‌گردد و سابقه تاریخ ژرف گویای فراز و نشیب‌های زیادی در منطقه است.
در اصلی قلعه خاندان بهادری که از آن به‌عنوان دروازه یاد می‌شود، از دو لنگه چوبی با میخ‌های فلزی تشکیل و تزئین شده است. با ورود به داخل قلعه از بخش بیرونی عمارت می‌توان اتاق‌های پنج‌دری، سه‌دری، ایوان، ستون‌ها، اروسی و پنجره‌های رنگی را دید که جلوه خاصی به این بنا داده است.
وسیع‌ترین و بزرگ‌ترین ساختمان‌های قلعه در بخش شمالی بنا قرار گرفته که به بخش اعیان‌نشین اختصاص داشته و مصالح به کار رفته در ساخت این بنا شامل خشت، سنگ، آجر، چوب، آهک و گچ است.

gardesh-bahadori.jpg


خانه تاریخی «صادقی» در لاهیجان
خانه تاریخی «محمد صادقی» یکی از بناهای ساخته شده در دوره قاجار است که در بافت قدیمی شهر لاهیجان قرار دارد و در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۴۹۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. به‌گفته شهرود امیر انتخابی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: مرمت خانه «صادقی» لاهیجان به‌عنوان یکی از خانه‌های تاریخی شاخص استان از سوی اداره کل گیلان به پایان رسیده است. وی با اشاره به تزئینات گچ بری این بسیار زیبا و چشم‌نواز بنا درباره ویژگی‌های معماری و تزئینات این بنا گفت: ساختمان این بنای تاریخی از یک تالار و یک شاه‌نشین با تاق گنبدی و سقف مقرنس‌کاری شده و ارسی‌های مشبک با شیشه‌های رنگی تشکیل شده است. همچنین اتاق‌های جنبی آن نیز تزئینات نقاشی و گچ‌بری دارد. تزئینات این بنا بسیار ظریف و استادانه اجرا شده و به‌طور کامل مشخصات معماری مسکونی دوره قاجار را در گیلان به تصویر می‌کشد. دو در ورودی آن به شاه‌نشین بنا مرتبط شده و بالای درها، پنجره‌های مشبک نصب شده‌اند، علاوه بر اینها یک نوار مقرنس نیز ایوان را که دو ستون چوبی دارد، احاطه کرده و طاقچه‌ها و دیوارهای داخل تالار و اتاق‌ها نیز همه دارای نقش‌های تزئینی با رنگ روغن است.

gardesh-sadeghi.jpg
چاپ