در بهره‌مندی از ظرفیت‌های اشتغالزایی صنعت گردشگری

از جهان عقب نمانیم

گروه تجارت: ۵ مهر، روز جهانی گردشگری بود. شهرهای مختلف ایران در حدود یک هفته این رویداد را گرامی می‌دارند. امسال روز جهانی گردشگری با شعار «گردشگری و اشتغال، آینده بهتر برای همه» جشن گرفته شده و با توجه به این شعار، به ۳ موضوع آموزش، مهارت و اشتغال توجه ویژه شده است.

به گزارش صمت آمار دقیقی از تعداد افراد شاغل در حوزه گردشگری ایران به‌تازگی اعلام نشده و خبرهای چندانی از میزان اشتغالزایی در حوزه گردشگری در استان‌ها منتشر نشده است. با این حال، چند استان آماری در این زمینه منتشر کرده‌اند که در این گزارش به مرور چند خبر در این باره می‌پردازیم.


رشد ۱۰ درصدی در مازندران
مازندران یکی از استان‌های گردشگرپذیر است که به‌ویژه موردتوجه گردشگران داخلی قرار گرفته است. با این حال، مازنی‌ها خود چه بهره شغلی از جاذبه‌های طبیعی استان خود می‌برند؟ گفته می‌شود که اشتغال مستقیم در حوزه گردشگری مازندران، امسال ۱۰ درصد رشد داشته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از اشتغال مستقیم ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در حوزه گردشگری استان خبر داد و گفت: این تعداد نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ درصدی دارد.
سیف‌الله فرزانه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: این تعداد اشتغال مربوط به تاسیسات رسمی گردشگری همچون شهربازی‌ها، هتل‌ها، بوم‌گردی‌ها و مجموعه‌های گردشگری تفریحی می‌شود.
وی افزایش اشتغال یک هزار و ۲۳۰ نفری در امسال را مربوط به بهره‌برداری از تاسیسات گردشگری مازندران در سال گذشته دانست و گفت: این میزان جزو اشتغال پایدار به شمار می‌رود و کمترین ریسک را دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی همچنین از ایجاد حدود هزار شغل جدید گردشگری در امسال خبر داد و افزود: این مشاغل هم بیشتر در بخش بوم‌گردی و واحدهای پذیرایی هستند.
 وی با اشاره به ساخت و بهره‌برداری ۵۳ واحد بوم‌گردی در سال ۹۷، گفت: در نیمه نخست امسال هم ۴۰ واحد بوم‌گردی در مازندران بهره‌برداری شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابری دارد.
فرزانه میزان اشتغال غیر‌مستقیم در بخش گردشگری را ۴ برابر اشتغال مستقیم برآورد کرد و گفت: تمامی طرح‌های گردشگری به صورت مستمر پایش شده و وضعیت اشتغال آنها مداوم بررسی می‌شود.
وی همچنین اعلام کرد: درحال‌حاضر ۱۷۲ پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۲۴۵ هزار میلیارد ریال در حال ساخت هستند که با تکمیل این پروژه‌ها برای ۱۵هزار و ۷۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.


اشتغال ۶ هزار نفر در کیش
کیش در جنوب نیز چند سالی است گردشگرپذیر شده است‌ به طوری که هم‌اکنون، ۶ هزار و ۲۵۷ نفر به طور مستقیم در بخش گردشگری منطقه آزاد کیش فعالیت می‌کنند که این رقم حدود ۱۸ درصد از کل جمعیت ۳۵ هزار نفری این جزیره را شامل می‌شود.
معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش، به مناسبت روز جهانی گردشگری در گفت‌وگو با ایرنا افزود: صنعت گردشگری جزیره کیش از نظر اشتغالزایی یکی از فراگیرترین و مهم‌ترین حوزه‌های این منطقه آزاد است که علاوه‌بر اشتغال مستقیم، سایر حوزه‌های اقتصادی را تحت‌تاثیر قرار داده و به طور غیر‌مستقیم نیز جمعیت زیادی را به خود مشغول کرده است.
منطقه آزاد کیش اکنون با برخورداری از ۱۳۷ موسسه گردشگری به عنوان یکی از کانون‌های گردشگری منطقه از ظرفیت‌ها، زیرساخت‌های مناسب و مجموعه‌ای از تجربیات و توانمندی‌ها در صنعت گردشگری، به توانایی‌هایی دست یافته که می‌تواند با بکارگیری آنها پیشران توسعه گردشگری در خلیج‌فارس باشد و زنجیره گردشگری به‌ویژه گردشگری دریایی در این منطقه را به حرکت درآورد.


اشتغالزایی برای ۴۰۰ نفر در ایلام
اشتغال در ایلام همیشه بحث‌بر‌انگیز بوده است به طوری که سال ۹۱ بیشترین آمار بیکاری را به خود اختصاص داده بود. پس کمترین اشتغالزایی‌ها در این استان هم، به جای خود خوشایند است حال اینکه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان از ایجاد اشتغال برای بیش از ۴۰۰ نفر در حوزه گردشگری خبر داد.
عبدالمالک شنبه‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا‌ اظهار کرد: از سال گذشته تا ۶ ماه نخست امسال ۳۰ پروژه گردشگری در استان ایلام با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال در استان ساخته شده که برای ۱۷۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه این پروژه‌ها اشتغال غیرمستقیم ۲۵۰ نفر را به طور غیرمستقیم را به دنبال داشته است، تصریح کرد: برای ساخت این پروژه‌ها تاکنون ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام از گشایش یک هتل و ۳۰ واحد بوم‌گردی در این مدت خبر داد و گفت: ۹۵ موافقتنامه اصولی نیز با حجم سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال صادر شده است. شنبه‌زاده با بیان اینکه سال گذشته یک سفره‌خانه سنتی، ۲ مجتمع، ۷ دفتر خدمات مسافرتی، و ۳ تشکل راه‌اندازی شده است، از برگزاری ۱۰ دوره توانمندسازی خبر و ادامه داد: در نیمه نخست امسال ۲ سفره خانه سنتی، یک مجتمع گردشگری و ۵ دفتر خدمات مسافرتی آغاز به کار کرد و ۱۹ دوره توانمندسازی نیز برگزار شد.


برنامه جهانی
باید بدانیم بر اساس پیش‌بینی‌ها، بازار گردشگری در ۵ سال آینده سریع‌ترین رشد نرخ اشتغال را خواهد داشت.
سازمان جهانی گردشگری در راستای شعار امسال روز جهانی گردشگری اعلام کرد: بازار گردشگری در ۵ سال آینده سریع‌ترین رشد نرخ اشتغال را نسبت به سایر بخش‌ها تجربه می‌کند، ضمن آنکه «زنان» و «جوانان» نقش اصلی نیروی کار را در این بازار ایفا خواهند کرد.
به گزارش ایلنا، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) روز جهانی گردشگری اعلام کرد: هم‌اکنون از هر ۱۰ شغل در دنیا، یک شغل به حوزه گردشگری و خدمات مرتبط با آن اختصاص دارد. از طرفی، به ازای یک شغل مستقیم در بازار گردشگری، ۱.۵ شغل در صنایع و حوزه‌های جانبی(غیرمستقیم) ایجاد می‌شود.
بررسی‌های جهانی درباره مزایای بیرونی بازار گردشگری برای اقتصاد کشورها نشان می‌دهد علاوه‌بر مزیت اشتغالزایی حوزه گردشگری، از آنجا که نرخ رشد درآمد بازار جهانی گردشگری از نرخ رشد اقتصادی جهان سبقت گرفته و این حوزه برای کشورها، جزو ۵ گروه نخست بیشترین درآمد صادراتی به شمار می‌رود. در نتیجه «رونق گردشگری» می‌تواند رشد دو بعدی در اقتصاد را رقم بزند. همچنین باید دانست که مقاومت این بازار در برابر ماشینی شدن، مزیت دیگر است.
حال اینکه اشتغال در حوزه گردشگری در ایران هنوز به انتخاب عموم خانواده‌ها تبدیل نشده است. به نظر می‌رسد باید فرهنگ‌سازی بیشتری برای ورود به شغل‌های وابسته به گردشگری داشت تا صنعت گردشگری در منطقه پرظرفیت ایران رونقی جدی بگیرد، البته سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این باره نیز نتیجه بخش است.
بر اساس نتایج حاصل از تخمینی در یک پژوهش دانشگاهی، یک رابطه بلندمدت و هم‌جهت بین درآمدهای گردشگری، سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی و مخارج بخش عمومی با اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در ایران وجود دارد به صورتی‌ که به ‌ازای هر میلیارد ریال درآمد کسب‌شده از گردشگری ۱۳ شغل مستقیم و ۱۰۶ شغل غیرمستقیم، به ازای هر میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ۴۲ شغل مستقیم و ۱۱۷ شغل غیرمستقیم و به ازای هر میلیارد ریال مخارج دولت هزار و۶۵۰ فرصت شغلی مستقیم و هزار و ۸۵۰ فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد می‌شود.
چاپ