تشکل‌های گردشگری فعال، اما غیرمنسجم

تجارت و گردشگری

گروه تجارت: تشکل‌های گردشگری از انجمن‌های مردم‌نهاد گرفته تا جامعه‌ها و اتحادیه‌ها در سال‌های گذشته توانسته‌اند خدماتی ارزنده به حوزه گردشگری‌ بدهند.

برای مثال، زیلوی میبد از پس همین فعالیت‌ها احیا شد و این شهر در نهایت به‌عنوان شهر جهانی زیلو از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی انتخاب شد. نمونه‌هایی از این ‌دست زیاد هستند. پس فعالیت بخش خصوصی و مردمی در حوزه گردشگری خوب و البته ناکافی و غیرمنسجم است.
به گزارش صمت معاون گردشگری وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره ایجاد تشکل گردشگری و واگذاری امور به بخش ‌خصوصی گفت: ما به بخش خصوصی اعلام کرده‌ایم یک تشکل واحد از این بخش داشته باشیم که همه انجمن‌ها، جوامع و اتحادیه‌ها بتوانند هماهنگ باشند.
 صمت ولی تیموری افزود: ما در حوزه بخش‌خصوصی تشتتی را شاهد هستیم. نهاد‌های مختلفی مانند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت کشور، اتاق بازرگانی، صنایع‌، معادن و کشاورزی، وزارت ورزش و جوانان و وزارت صنعت، معدن و تجارت به گروه‌های مختلفی مجوز داده‌اند. یکی نامش را انجمن، دیگری نامش را اتحادیه یا جامعه گذاشته و چه‌بسا در یک موضوعی ۳ نهاد همزمان مجوز ارائه کرده‌اند. بنابراین، بسیاری از انجمن‌های گردشگری مجوزشان را از نهاد‌های دیگر می‌گیرند و هم ما و هم خودشان را دچار زحمت کرده‌اند. گاهی به ما اعتراض می‌شود که انتخابات یکی از این تشکل‌ها قانونی نیست، حال اینکه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر چه اساسی می‌تواند به این شکایت رسیدگی کند.
وی ادامه داد: مدتی پیش، پیشنهاد دادیم که اینها هماهنگ شوند و سازکاری تهیه کردیم؛ اعتراض شد که دولت در کار بخش خصوصی دخالت کرده است. حالا می‌گوییم خودتان یک تشکل واحد داشته باشید و نامش را هر چه می‌خواهید بگذارید اما به ما اعلام کنید در مذاکرات و برنامه‌ریزی‌ها در هر حوزه با چه کسی باید گفت‌وگو کنیم.
با این ‌وجود، تشکل‌های گردشگری فعال هستند و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از آنچه انجام می‌شود، رضایت نسبی دارد؛ آن‌چنان‌که در بخش دیگری از سخنانش در این نشست و در گفت‌وگو با صمت درباره میزان همکاری تشکل‌ها در گرامیداشت روز جهانی گردشگری‌(۵ مهر) اظهار کرد: در کنار برنامه‌های وزارتخانه برای گرامیداشت روز جهانی گردشگری، بخش‌ خصوصی نیز برنامه‌هایی برای این روز دارد. چند روز پیش راهنمایان گردشگری به استقبال این روز رفتند و همزمان مجمع عمومی آنها با حضور وی و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد. علاوه‌بر این، برنامه‌هایی را از سوی جامعه هتلداران در کرمان و انجمن سراسری دفاتر خدمات مسافری در تهران شاهد بوده و خواهیم بود.


۳ شهر آزمایشی برای طرح «مهر و میراث»
 برنامه‌ریزی‌ها برای افزایش سهم تشکل‌ها در مدیریت گردشگری به بزرگداشت روز جهانی گردشگری محدود نمی‌شود. به ‌عنوان نمونه، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد دارد و مدیر کلی برای این دفتر منتصب کرده و او نیز طرح‌هایی را دنبال می‌کند. یکی از اقدام‌های جدید این دفتر، اجرای طرح آزمایشی «مهر و میراث» است.
مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در تازه‌ترین اظهارات خود از انتخاب دزفول، کاشان و رامسر به‌عنوان آزمایشی در طرح گردشگری مهر و میراث خبر داد.
به گزارش میراث ‌آریا، جلال تاجیک در نشست کمیسیون مهر و میراث که با حضور نماینده امور شهرداری‌های کشور، شهردار دزفول، رئیس و مسئول گردشگری اداره میراث‌فرهنگی دزفول، نمایندگانی از انجمن‌های مردم‌نهاد و جمعی از مدیران استانی و محلی در شهرداری دزفول برگزار شد، گفت: راه‌اندازی این کمیسیون ‌به دنبال امضای تفاهمنامه‌ای در سال ۱۳۹۵ میان وزیر کشور و وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باهدف تقویت و توسعه مدیریت بافت‌های تاریخی و فرهنگی و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری است.
وی در ادامه تقویت و جایگاه مدیریت شهری و روستایی در توسعه گردشگری، حفظ و احیای بافت‌ها و عناصر ارزشمند تاریخی، فرهنگی و طبیعی، ایجاد زیرساخت‌های طبیعی برای توسعه گردشگری روستایی، بسترسازی مناسب به ‌منظور توسعه و استفاده از ظرفیت‌های بخش‌های تعاونی و خصوصی و انجمن‌های مردم‌نهاد و کمک به فراهم کردن منابع درآمد پایدار برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را از اهداف مهم این کمیسیون عنوان کرد.
مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، با بیان اینکه امیدواریم با تشکیل این کمیسیون بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاران فراهم شود، افزود: با توجه به اینکه دزفول یکی از شهرهای فعال در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری است، به همراه شهرهای کاشان و رامسر به‌عنوان آزمایش این طرح انتخاب ‌شده است.


جامعه هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها در بوشهر
 هر کدام از شهرها هم به طور جداگانه برنامه‌هایی برای استفاده از ظرفیت تشکل‌ها در حوزه گردشگری دارند. به‌ عنوان نمونه، به‌تازگی نخستین گردهمایی تشکل‌های حرفه‌ای جامعه هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های استان بوشهر برگزار شد و در پایان با رأی‌گیری، نخستین هیات‌مدیره آن تشکیل شد. به گزارش صمت به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوشهر، محمد‌حسین ارسطو‌زاده، سرپرست این اداره کل در نخستین گردهمایی تشکل حرفه‌ای جامعه هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های استان بوشهر که با حضور مدیران واحدهای اقامتی استان برگزار شده بود، گفت: استان بوشهر از دیرباز یکی از دروازه ورودی جنوب کشور بوده است که در کنار حس مهمان‌پذیری و مهمان‌نوازی که در بین مردمان بوشهر به ‌طور مضاعف وجود دارد این استان را در کشور مثال‌زدنی کرده است.
 وی ادامه داد: تشکیل چنین مجمع و تشکلی با انتخاب اعضای فعال می‌تواند حس مطالبه‌گری منطقی و اصولی را در بین فعالان حوزه گردشگری که بخشی از این حوزه را مجموعه هتلداران و مدیران واحدهای اقامتی تشکیل می‌دهند بیشتر کند و همین افراد می‌توانند با قابلیت‌های ذاتی که دارند با طراحی و برنامه‌ریزی رویدادهای گردشگری و جشنواره‌های هنری و ورزشی سفیران فرهنگی استان بوده و موتور محرک صنعت گردشگری باشند.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی افزود: مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این استان، پایگاه این تشکل خواهد بود که می‌تواند با تشکیل و ساماندهی آن، مطالبات، مشکلات و برنامه‌های منطقی خود را تدوین و به نحو مطلوب از طریق این اداره کل پیگیری کند.
 ارسطو‌زاده تصریح کرد: در معرفی جاذبه‌های گردشگری باید کوشا بود و در کشور حضور فعال داشت و این مهم نه‌تنها هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است که با برنامه‌ریزی و تقویم رویداد و جشنواره‌های سالانه می‌توان زنجیره‌ای با همکاری دیگر مدیران واحدهای اقامتی، آژانس‌های مسافرتی در کشور و معرفی مناسب، موتور گردشگری این استان در کشور را به حرکت در‌آورد.
بر اساس گزارش صمت آنچه از نظر گذراندیم نشان از آن دارد که تشکل‌های گردشگری اقدام‌هایی را دنبال می‌کنند اما این دست از اقدام‌ها هنوز پراکنده بوده و منسجم نیست.
 با توجه به واکنش‌هایی که پیش‌تر به تجمیع و برنامه‌ریزی برای تشکل‌های گردشگری از سوی دولت دیده شده است، پس باید امید بست که بخش مردمی و خصوصی خود به فکر چاره‌اندیشی برای انسجام بیشتر فعالیت‌های خود باشند که تنها به‌شرط انسجام و وحدت، قدرتمند شده و عملکرد و حرف‌شان در سطح ملی و بین‌المللی تاثیرگذار خواهد بود.


چاپ