زاهدان میزبان آیین گرامیداشت روز گردشگری

آمار گردشگران ورودی و خروجی برابر شد

مژده پورزکی: ۵ مهر روز جهانی گردشگری است و قرار است تا آیین رسمی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روز ۶ مهر در زاهدان برگزار شود تا هم از سیستان و بلوچستان به عنوان جاذبه‌ای گردشگری حمایت شود و نگاه‌ها را معطوف آن کند و هم آنکه آیین‌های گرامیداشت منحصر به تهران نشود.


به گزارش صمت به مناسبت اعلام برنامه‌های روز جهانی گردشگری در ایران، معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی و مدیران کل این معاونت نشستی خبری با اهالی رسانه ترتیب دادند و درباره شرایط کلی صنعت گردشگری به پرسش و پاسخ نشستند.


برگزاری آیین‌هایی از سوی بخش خصوصی
معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگار صمت مبنی‌بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی و تشکل‌ها برای گرامیداشت روز جهانی گردشگری اظهار کرد: در کنار برنامه‌های وزارتخانه برای گرامیداشت روز جهانی گردشگری، بخش‌خصوصی نیز برنامه‌هایی برای این روز دارد. چند روز پیش راهنمایان گردشگری به استقبال این روز رفتند و همزمان مجمع عمومی آنها با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و من برگزار شد. علاوه‌بر این، ۴ مهر جامعه هتلداران به این مناسبت در کرمان برنامه‌ای برگزار خواهد کرد. ۷ مهر، انجمن سراسری دفاتر خدمات مسافری در تهران برنامه‌ای دارد.
ولی تیموری افزود: ما نمی‌خواهیم همه برنامه‌های روز گردشگری در تهران و در یک روز متمرکز شود و بر این عقیده‌ایم که همین رویدادها باید بهانه‌ای برای توزیع سفر شوند. بخش خصوصی هم در این زمینه همکاری کرده‌ و در هر کدام استان‌ها برنامه‌هایی برگزار خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هر سال در روز جهانی گردشگری هر کدام از کشورهای عضو سازمان جهانی گردشگری برنامه‌های متنوعی را برگزار می‌کند و در کنار آن، سازمان جهانی گردشگری نیز هر سال‌ به این مناسبت در یکی از کشورهای عضو، برنامه مجزایی دارد. به طور معمول‌ فرآیند این دست از برنامه‌ها به صورت منطقه‌ای و نوبتی است؛ امسال در منطقه ما کشور هند به عنوان میزبان رسمی آیین گرامیداشت روز جهانی کشوری انتخاب شده و شعار «گردشگری و اشتغال؛ آینده‌ای بهتر برای همه» برای این روز انتخاب شده است. در نتیجه می‌بینیم که اهمیت اشتغال در این حوزه مورد تاکید قرار گرفته است.
تیموری بیان کرد: امسال میزبان برنامه روز جهانی گردشگری در ایران، زاهدان است. هدف از میزبانی سیستان و بلوچستان این بوده که این مکان هم به مقاصد گردشگری کشور بازگردد. این استان از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های بسیاری برخوردار است و می‌تواند مقصد مناسبی برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.
تیموری گفت: علاوه‌بر این، ۹ مهر نشستی با هدف اشتغالزایی و مهارت گردشگری در دانشگاه سمنان برگزار می‌شود و با توجه به اهمیت گردشگری طبیعی و روستایی استان کردستان نیز میزبان نشستی با موضوع اکوسیستم است.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان آماری اعلام کرد: در سال گذشته ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی به ایران سفر کردند که این رقم نسبت به سال ۹۶، ۵۰درصد رشد داشته است. در ۵ ماه نخست امسال، ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر گردشگر ورودی برای ایران به ثبت رسیده که رشد ۳۰ درصدی گردشگر نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است، ضمن اینکه در سال گذشته تعداد سفرهای خارجی کاهش یافت و در این حوزه دچار رکود شدیم اما هم‌اکنون آمار گردشگران خروجی از ایران به میزان گردشگران ورودی و حدود ۴ میلیون و۱۰۰ هزار نفر شده است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره سهم گردشگری از وزارتخانه جدید در مقابل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی بیان کرد: میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بال‌هایی هستند که به اجرای برنامه‌های این وزارتخانه کمک می‌کنند، اینکه گردشگری با سازمان ایران‌گردی و جهان‌گردی پیشین ادغام شود و رویکرد اصلی این وزارتخانه بیشتر روی گردشگری باشد، مغایر با سیاست‌های اصلی توسعه گردشگری است. هر ۳ معاونت بر این عقیده‌اند که باید در کنار هم رشد کنند. به عنوان نمونه، صنایع‌دستی زمانی می‌تواند بیشترین فروش را داشته باشد که گردشگر به کشور بیاید و این گردشگر از بنا‌های میراث فرهنگی کشور بازدید کند. پس این ۳بخش تکمیل‌کننده و متوازن با هم هستند و قرار نیست گردشگری برای دو بخش دیگر زورآزمایی کند.
تیموری درباره معرفی و تصویرسازی ظرفیت‌های گردشگری ایران برای جذب بیشتر گردشگر نیز گفت: در این حوزه تاکنون ضعیف عمل کرده‌ایم. در سطح جهانی تبلیغات منفی علیه کشور ما شکل گرفته است و این مسائل باعث شده تا گردشگران خارجی یا ما را به‌عنوان یک مقصد سفر نبینند یا اینکه در سفر به ایران تردید داشته باشند و این نتیجه موج ایران‌هراسی است. برای رفع چنین مشکلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد و باید تمام نهادهای حاکمیتی در این باره همکاری کنند. با این وجود ایران مقصد امنی است. هرچند این بدان معنا نیست که هیچ جرمی در کشور نداریم اما چنین جرم‌هایی در تمامی کشورها هستند. به عنوان نمونه، خود من به کشوری سفر کردم و در آنجا جیبم را زدند. وقتی برای شکایت مراجعه کردم با صفی طولانی از شاکیان جیب‌بری روبه‌رو شدم.
وی افزود: با این وجود، امروز با موضوعی با عنوان ایران‌هراسی روبه‌رو هستیم و در این باره با همکاری وزارت امور خارجه توافق‌هایی درباره ایجاد میز گردشگری در سفار‌خانه‌های کشورهای مقصد سفر شده است. در توافق با وزارت امور خارجه مقرر شده تعاملات ما با رایزن‌های فرهنگی افزایش یابد و حتی رایزن‌های فرهنگی قبل از اعزام و حضور در کشور مقصد، نشستی با وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داشته باشد تا بیش ‌از پیش با ظرفیت‌های گردشگری آشنا شوند و آنها را به‌خوبی در کشور مقصد معرفی کند.


ساخت سرویس بهداشتی بین‌راهی را ساده نگیریم
موضوع سرویس‌های بهداشتی مورد‌اشاره یکی از خبرنگاران قرار گرفت و او پرسید که چرا یک وزارتخانه نمی‌تواند کار به این سادگی را انجام دهد و سرویس‌های بهداشتی بین‌‌راهی مناسبی بسازد. تیموری به این پرسش این‌‌گونه پاسخ داد: موضوع ایجاد سرویس‌های بهداشتی نیازمند همکاری و دریافت مجوز از سایر نهاد‌هاست و وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌تنهایی نمی‌تواند در این باره تصمیم بگیرد. یکی از این نهاد‌ها وزارت راه و شهرسازی است. برخی از قوانین این وزارتخانه اجازه ساخت سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی را به ما نمی‌دهد. نظر وزارت راه این است که مجتمع بین‌راهی ساخته شود.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره اهمیت گردشگران خروجی از کشور نیز گفت: کسب‌و‌کار و معاش تعداد زیادی از فعالان حوزه گردشگری وابسته به خروج گردشگران ایرانی از کشور به مقصد سایر کشورها است. اگر گردشگر ورودی کم شود، شغل این افراد به خطر می‌افتد. از سوی دیگر، افرادی که به کشورهای دیگر سفر می‌کنند خود مبلغ ایران خواهند بود. همچنین خوب است بدانیم همان ۱۰ کشوری که در اولویت گردشگری ورودی ما هستند به طور تقریبی همان کشورهایی هستند که گردشگران خروجی ما نیز به آن سفر می‌کنند. درواقع می‌توان گفت یک روند متقابل بین کشورهای ما وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مزیت افزایش گردشگری داخلی نیز تاکید کرد و افزود: مکانی که مورد مراجعه گردشگران داخلی نباشد، گردشگران خارجی را هم نمی‌تواند جذب کند.
تیموری همچنین گفت: سفرهای ارزان را نه به عنوان پروژه بلکه به عنوان رویکرد دنبال می‌کنیم و این سفرها در بعد داخلی در حجم بالایی انجام می‌شود که انفرادی هستند و در این صورت با هزینه بالا هستند و خط‌مشی‌پذیر نیستند. اگر موضوع فرهنگ‌سازی سفر را دنبال می‌کنیم به این دلیل است که فرهنگ سفر برنامه‌ریزی شده و دسته جمعی و ارزان را جابیندازیم.
وی در ادامه بیان کرد: اگر به دنبال توسعه گردشگری در شهرها و روستاها هستیم این امر کمک می‌کند تا هزینه سفر هم کاهش یابد.


گپ و گفتی با رسانه‌های خارجی
این نشست با حضور چند نماینده از رسانه‌های خارجی برگزار شد و آنها به طرح پرسش‌های خود پرداختند. به عنوان نمونه، خبرنگار یکی از خبرگزاری‌های افغانستان درباره برخی مشکلات پیش روی گردشگری دو کشور مطالبی را عنوان کرد و معاون گردشگری کشور در این ‌باره گفت: افغانستان برای ما از زاویه گردشگری مهم است، می‌دانیم شوق و علاقه برای سفر به ایران از سوی شهروندان کشور دوست، برادر و هم‌زبان ما یعنی افغانستان وجود دارد و ما نیز دنبال تقویت این روابط هستیم. در این ‌باره نشست‌هایی را با مسئولان افغانستان و ایران داشته‌ایم که بتوانیم از این کشور نیز شاهد افزایش جذب گردشگر باشیم. اقدام‌های خوبی در این زمینه انجام و گام‌هایی برای تسهیل صدور ویزا برداشته شده است و به‌زودی شاهد اتفاق‌های خوبی در این حوزه خواهیم بود.
علیرضا رحیمی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری نیز در پاسخ به پرسشی گفت: کشور ما بیش از ۱۷ سال است که نقشه توسعه گردشگری ندارد. در عین حال، برنامه ملی توسعه گردشگری کشور را باید بازنگری کنیم. همچنین کشور سند راهبردی ندارد و نقش گردشگری در توسعه کشور مشخص نیست.
وی افزود: نه‌تنها در حوزه صدور ویزا و فروش بلیت هواپیما بلکه در فروش بلیت بازدید از موزه‌ها و... نیز دستی نداریم و گردشگری هماهنگ‌کننده است. در این میان در ابتدای امر باید نقش گردشگری را در کشور مشخص کنیم. گردشگری جایی در حسا‌ب‌های عالی کشور ندارد و ۲۰ سال است که فقط درباره TSA صحبت می‌کنیم و هنوز محقق نشده است. در عین حال می‌توان گفت فقط یک نهاد هست که توانسته در کشور حساب‌های اقماری داشته باشد. حجم این پروژه بسیار پیچیده است و چون هیچ سابقه‌ای در انجام آن در کشور وجود ندارد با چالش‌های بسیاری روبه‌رو هستیم.
چاپ