باغ و دریاچه هنر تهرانی‌ها کجاست؟

گروه تجارت: باغ و دریاچه هنر تهران در مرحله دوم انجام پروژه‌های عباس‌آباد، ۲۷ مرداد به بهره‌برداری رسید. به‌گزارش چمدان، اراضی عباس‌آباد براساس طرح جامع و اسناد بالادستی از باغ‌هایی با عنوان‌های باغ کتاب، هنر، نمایش و... تشکیل خواهد شد. باغ کتاب پیش‌تر راه‌اندازی شده بود و مجموعه دریاچه و باغ هنر نیز ۲۷مرداد راه‌اندازی شد.

مسیر سبز این باغ از پارک آب و آتش آغاز شده و از پل طبیعت عبور کرده و به باغ کتاب و کتابخانه ملی امتداد می‌یابد. بوستان آب و آتش، پارک طالقانی و پل طبیعت، باغ کتاب و بخشی از این باغ شامل خانه شعر و ادبیات و خانه هنرهای تجسمی راه‌اندازی شده است و دریاچه نیز به بهره‌برداری رسید و در مرحله سوم کوشک اصلی باغ به بهره‌برداری می‌رسد.
درحال‌حاضر چندین ایستگاه مترو و پایانه حمل‌ونقل عمومی در اطراف مجموعه اراضی عباس‌آباد واقع شده و این مجموعه با داشتن باغ جواهرات، باغ کتاب، پارک آب و آتش و... که جزء جاذبه‌های این مجموعه به‌شمار می‌روند یک جاذبه گردشگری و فرهنگی ویژه را برای شهر تهران ایجاد می‌کند.
مساحت فاز دوم باغ هنر حدود ۵ هزار مترمربع است. در محوطه باغ هنر فضای گالری و حدفاصل باغ کتاب و موزه دفاع مقدس رواق و سالن آمفی‌تئاتر طراحی شده است. با بهره‌برداری از این مجموعه امکان حضور هنرمندان برای برگزاری تئاتر و کنسرت خیابانی، برپایی گالری‌های نقاشی و صنایع‌دستی فراهم می‌شود. ضمن اینکه پاتوق‌هایی به‌منظور حضور و استراحت شهروندان و گردشگران نیز در نظر گرفته شده است.
باغ هنر از نظر زاویه دید به بخش زیادی از اراضی عباس‌آباد اشراف دارد و این موضوع یکی دیگر از ویژگی‌های این مجموعه است. فاز سوم باغ هنر تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
مساحت ۳ فاز باغ هنر حدود ۸ هزار مترمربع است. فازنخست باغ هنر شامل ۲ ساختمان با عنوان خانه نقش و خانه شعر بود که خانه شعر سال گذشته و خانه نقش ۲ سال پیش راه‌اندازی شد.
دریاچه هنر حدفاصل باغ هنر، باغ نمایش و باغ کتاب در میان ۳ مجموعه قرار گرفته که امکان دسترسی به آن از این ۳ باغ وجود دارد. دریاچه هنر جنبه گردشگری و تفریحی دارد. یک فضای کافه گالری جزیره مانند نیز در این دریاچه طراحی و امکان ایجاد گالری در آن پیش‌بینی شده است. قایق‌سواری و استفاده از قایق کنترلی از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای دریاچه هنر است که در آینده اجرایی می‌شود.
محور و گذر فرهنگ، این ۳ مجموعه را به یکدیگر متصل می‌کند که در نهایت به میدان فرهنگ واقع در این اراضی می‌رسد. گذر فرهنگ از روی دریاچه عبور می‌کند که قسمت شرقی آن باغ کتاب، کتابخانه ملی و قسمت غربی آن باغ هنر و باغ نمایش قرار دارد. مساحت مجموعه شمالی و جنوبی دریاچه با محوطه‌سازی پیرامونی حدود ۲.۵ هکتار است.
پیروز حناچی، شهردار تهران در آیین راه‌اندازی این مجموعه با اشاره به جاذبه‌های گردشگری عباس‌آباد گفت: مجموعه فرهنگی تفریحی عباس‌آباد از جاذبه‌های جدید شهر تهران قلمداد می‌شود که خوشبختانه طرح آن در شورای‌عالی شهرسازی و کمیسیون ماده ۵ به تصویب رسیده است. به‌طور حتم، پس از اجرای کامل طرح این مجموعه می‌توانیم شاهد ایجاد جاذبه‌ای بی‌بدیل برای شهر تهران باشیم. البته درحال‌حاضر نیز مجموعه اراضی عباس‌آباد از جاذبه‌های شهر تهران است که سالانه میلیون‌ها نفر بازدیدکننده را پذیراست.
وی با اشاره به اینکه طرح‌های اجرایی در مجموعه اراضی عباس‌آباد از مصداق‌های اجرای عدالت در شهر تهران است، افزود: برای تأمین آب دریاچه هنر با توجه به قنات‌های بسیاری که از این مجموعه عبور می‌کنند می‌توانیم بهره بگیریم، اما تمام تلاش ما این است که از آب‌های زیرزمینی کمتر استفاده کنیم و برای تأمین آب این دریاچه از پساب‌های تصفیه شده استفاده کنیم.
 البته در مجموعه اراضی عباس‌آباد یک تصفیه‌خانه داریم. حناچی در پاسخ به پرسشی درباره آبیاری فضای سبز این مجموعه گفت: فضای سبز یکی از عناصر اصلی شهر تهران به‌شمار می‌رود و مجموعه اراضی عباس‌آباد نیز به مساحت ۴۷ هکتار در اختیار شهروندان قرار گرفته و ما برای آبیاری فضای سبز در این مجموعه از روش‌های جدید همچون آبیاری قطره‌ای بهره خواهیم گرفت. وی درباره بهره‌گیری از پساب‌ها برای آبیاری فضای سبز نیز گفت: با وزارت نیرو مذاکراتی را انجام داده‌ایم تا بتوانیم با ایجاد تصفیه‌خانه‌های محلی از پساب برای آبیاری فضای سبز استفاده کنیم.


مسیرهای رسیدن به باغ و دریاچه
برای رفتن به این باغ و دریاچه جدید می‌توانید از مترو استفاده کنید. ایستگاه مترو شهید حقانی و مترو شهید همت دو ایستگاه نزدیک به باغ کتاب تهران هستند. از مترو شهید حقانی هم می‌توانید با ون‌های مخصوص به باغ کتاب برسید. اگر به پیاده روی هم علاقه‌مند هستید می‌توانید با ۱۰ دقیقه پیاده رودی در فضای باغ موزه دفاع مقدس به باغ کتاب برسید. اگر با خودرو شخصی هم قصد دارید به این دریاچه و باغ جدید تهران بروید می‌توانید از طریق اتوبان همت (شرق به غرب)، پس از خروجی حقانی یا اتوبان حقانی (غرب به شرق) پس از اتوبان مدرس، وارد بلوار کتابخانه ملی شوید و از باغ کتاب و دریاچه و باغ هنر بهره ببرید. تصاویری از این دریاچه را در زیر ببینید:


چاپ