سیاست جدید سازمان جهانی گردشگری اعلام شد

خلق مشاغل بیشتر برای زنان و جوانان در صنعت گردشگری

سازمان بین‌المللی کار تخمین زده است اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها همراه با خدمات بخش خصوصی در ۵ سال آینده، سریع‌ترین نرخ رشد را در بین همه بخش‌های اقتصاد دارند.

به گزارش ایسنا، حمیرا محب‌علی، راهنما و کارشناس ارشد گردشگری در مقاله‌ای با اقتباس از داده‌ها و گزارش‌های سازمان جهانی گردشگری که «گردشگری و اشتغال: آینده‌ای بهتر برای همه» را به عنوان شعار سال برگزیده، نوشته است: نقش گردشگری در ایجاد شغل بیشتر نادیده گرفته می‌شود. این در حالی است که ۱۰درصد مشاغل دنیا به گردشگری مرتبط است و در هشتمین هدف از اهداف توسعه پایدار از گردشگری به عنوان ظرفیتی برای کار آبرومند نام برده شده است. سیاست‌های جدید سازمان جهانی گردشگری نیز به حداکثر رساندن ظرفیت گردشگری برای ایجاد و خلق مشاغل بیشتر و بهتر به‌ویژه برای زنان و جوانان است. سیاست‌های جدید نیز بر انعکاس و ترکیب پیشرفته‌ای از فناوری روز دنیا تاکید دارد. این سیاست‌ها باید بتواند بین مهارت‌های گردشگری که آموزش داده می‌شوند و آن‌هایی که کارفرمایان گردشگری به آن نیاز دارند، ارتباط برقرار کند. این امر به رویکردی جامع به آینده کار در صنعت گردشگری با همکاری بیشتر، بین همه فعالان از جمله بخش‌های دولتی و خصوصی نیازمند است. سازمان جهانی گردشگری گزارش داده‌ از هر ۱۰ شغل در دنیا، یک شغل به صورت مستقیم به گردشگری مربوط است و هر یک شغل در گردشگری، ۱.۵ شغل دیگر را درگیر اقتصاد گردشگری می‌کند. سازمان بین‌المللی کار نیز تخمین زده است‌ اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها همراه با خدمات بخش خصوصی در ۵ سال آینده، سریع‌ترین نرخ رشد را در بین همه بخش‌های اقتصاد داشته باشند.


سیاست‌های جهانی
به نظر می‌آید گردشگری یک فعالیت اقتصادی انعطاف‌پذیر است. در بیست‌و‌ششمین نشست سران کشورها در نوامبر ۲۰۱۸ بیانیه‌ای تصویب شد که در آن گردشگری نقش کلیدی در رسیدن به اهداف توسعه پایدار ایجاد می‌کند. بیانیه‌ای هم در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹ در اوساکا مطرح شد که از صنعت گردشگری به عنوان عامل رشد اقتصادی جهانی و توسعه پایدار صحبت به میان می‌آید. با اینکه گردشگری ۱۰ درصد از مشاغل جهان را به خود اختصاص داده اما در سیاست‌گذاری‌های مرتبط با اشتغال و کارآفرینی نادیده گرفته می‌شود. سازمان جهانی گردشگری می‌گوید که از این پس در برنامه‌های آینده خود برای افزایش نقش این بخش در ایجاد مشاغل با‌کیفیت و کارآفرینی به‌ویژه برای زنان و جوانان در صنعت خلاق گردشگری، حفظ منابع طبیعی از طریق برنامه‌ریزی و مدیریت پایدار گردشگری و دستیابی به توسعه فراگیر و پایدار تلاش خواهیم کرد. هرچند یک نکته وجود دارد که با وجود اینکه گردشگری ۱۰ درصد مشاغل جهان را به طور مستقیم پوشش می‌دهد اما در سیاست‌گذاری‌های مرتبط با اشتغال و کارآفرینی نادیده گرفته می‌شود. یکی از دلایل آن را می‌توان‌ نبود تطابق بین صلاحیت‌های افراد و واقعیت‌های محیط کار دانست. در واقع شکاف بین آموزش‌ها و مهارت‌ها و دانش و کمبودهای حوزه کار، چشم‌انداز ایجاد مشاغل مرتبط را زیر سوال می‌برد. از طرف دیگر، گردشگری از چالش‌های مربوط به جذب و حفظ استعداد و بهبود شرایط کار، رنج می‌برد. شعار سال ۲۰۱۸ سازمان جهانی گردشگری بر تحول دیجیتالی تاکید داشت و این سازمان در راستای شعار امسال خود مبنی‌بر اشتغالزایی، همچنان بر تحول دیجیتالی تاکید دارد. سازمان جهانی گردشگری تاکید می‌کند که برای اشتغالزایی در این حوزه به بازنگری و بروزرسانی قوانین و مقررات قدیمی که از اشتغال، نوآوری، کارآفرینی و مدل‌های کسب‌و‌کار جدید پشتیبانی می‌کند، نیازمندیم. این سازمان معتقد است‌ سطح پایین آگاهی و تخصص در فناوری‌های جدید و گرایش‌های فناوریکی مانعی در توسعه گردشگری است.


نیمی از کارکنان صنعت گردشگری در شرکت‌های کوچک
بررسی‌های سازمان جهانی گردشگری نشان می‌دهد که شرکت‌های کوچک و متوسط، سازندگان اصلی صنعت گردشگری هستند به ‌طوری ‌که نیمی از کارکنان صنعت گردشگری در شرکت‌های کمتر از ۱۰ نفر و سه‌چهارم آنها در شرکت‌های کمتر از ۵۰ نفر کار می‌کنند اما در تمام این عرصه‌ها به تحول دیجیتالی در ایجاد شغل در گردشگری نیازمندیم چراکه صنعت گردشگری یک منبع پیشرو مهم در نوآوری و تنوع اقتصادی است. آیین روز جهانی گردشگری هر سال ‌۵ مهر برگزار می‌شود؛ آیینی به رهبری سازمان جهانی گردشگری که هدف آن افزایش آگاهی در بین جامعه جهانی گردشگری برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است و امسال(۲۰۱۹) تمرکز اصلی آن بر ۳ موضوع است: مهارت، آموزش و مشاغل و شعار «گردشگری و شغل: آینده‌ای بهتر برای همه» را برای امسال برگزیده و هند را میزبان آیین امسال تعیین کرده است. دبیر‌کل سازمان جهانی گردشگری و وزیر گردشگری کشور در پیام‌هایی به اهمیت این شعار اشاره کرده و بیشترین تاکید او بر اشتغال زنان و جوانان در عرصه گردشگری با هدف دستیابی به توسعه پایدار بوده است. پیش ‌از این نیز در روز جهانی راهنمایان گردشگری، ‌‌۲۱ فوریه ۲۰۱۹‌‌(۲ اسفند ۱۳۹۷) و روز جهانی زن، ‌‌۸ مارس ۲۰۱۹‌‌‌(۱۷ اسفند ۱۳۹۷) اندیشه‌های جهانی، بر حضور زنان در فرصت‌های برابر و خلق مشاغل جدید تاکید داشت. همان زمان سازمان ملل نیز تاکید کرد: زنان ۵۰ درصد از نیروی شاغل دنیا را برای دست آوردن آینده‌ای بهتر در جهان، تشکیل می‌دهند و از این پس دنیا تمام توانش را به کار خواهد گرفت تا از این ظرفیت برای توسعه اقتصادی در جهان و فراهم شدن زمینه‌های رشد اقتصادی و اجتماعی زنان و جوانان و دست یافتن به توسعه پایدار بهره ببرد. اگر به پوستر روز جهانی گردشگری هم دقت کنیم، تاکید تصویر بیشتر بر نقش زنان در فعالیت‌های فرهنگی گردشگری است.


آماری از جوانان شاغل
نتیجه یکی از تحقیقات سازمان جهانی گردشگری نیز نشان می‌دهد در بخش گردشگری، جمعیت زنان و جوانان شاغل به نسبت سایر بخش‌ها بیشتر است. کمتر از نیمی از افراد شاغل در حوزه گردشگری‌(۴۷ درصد) بین ۱۵ تا ۳۴ سال دارند که یک‌سوم کارکنان اقتصادی را در اروپا تشکیل می‌دهند. در کشورهای اروپایی زنان ۶۰ درصد فعالان بخش گردشگری هستند که ۴۷ درصد از کارکنان خدمات را تشکیل می‌دهند. در واقع‌ زنان نقش پیشرو در کارآفرینی حوزه‌های گردشگری دارند. داده‌های سازمان جهانی گردشگری نشان می‌دهد نرخ رشد جهانی کارآفرینی زنان در بخش هتل و رستوران ۳۶ درصد است در حالی ‌که این نرخ در سایر بخش‌ها ۲۲ درصد است. همزمان با چنین تحولی، اثبات شد‌ گردشگری در روستاها می‌تواند از طریق حفظ و احیای فعالیت‌های سنتی ایجاد شغل کند.


تبعیض حقوقی برای زنان
اما نکته دارای اهمیت در موضوع اشتغال زنان، پر کردن شکاف حقوق آنها است که در گردشگری مانند سایر مشاغل، حاکمیت دارد؛ زنان به طور متوسط کمتر از مردان برای مهارت‌های‌شان دستمزد‌ یا حقوق می‌گیرند. زنان به طور معمول‌ به صورت غیراستاندارد به کار مشغول می‌شوند و از نظر تحصیل و آموزش از تبعیض رنج می‌برند.
 زنانی که مهارت‌های کمی دارند آسیب‌پذیرتر هستند. آنها خود را در معرض خطر شرایط کاری ضعیف، فرصت‌های نابرابر، خشونت، استثمار، استرس و آزار جنسی بیشتری می‌بینند. مشاغل موقت و نیمه‌موقت در میان زنان و جوانان در صنعت گردشگری بیشتر است. زنان به طور معمول‌ دستمزد پایین دارند و امنیت اجتماعی آنها کم و ساعات کار آنها نامنظم است، تغییرات غیرقابل‌پیش‌بینی دارند، چالش‌های آنها بیشتر و مسئولیت‌های خانوادگی آنها گسترده‌تر است و در بعضی موارد، آنها شغل گردشگری را با شغل‌های دیگر ترکیب می‌کنند.


چاپ