برنامه‌های محرم ویژه «گردشگران» اعلام شد

تلاش ایران برای رونق گردشگری معنوی

گروه تجارت: محرم و واقعه عاشورا به قدری جاذبه دارد که اگر به‌خوبی در دنیا معرفی شود می‌تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند و خوشبختانه این رویداد با اینکه در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود، خاستگاه و اصالت مذهبی آن و گستردگی که در ایران دارد می‌تواند کشورمان را به قطب گردشگری محرم که یکی از ظرفیت‌های «گردشگری تعالی‌بخش» است، تبدیل کند.

از این ‌رو، مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری معتقد است اگرچه تا به‌ حال کمتر به «گردشگری معنویت» پرداخته‌ایم، اما این ظرفیت وجود دارد تا ایران را به قطب «گردشگری محرم» تبدیل کنیم.
کمیته گردشگری مذهبی در یزد با هدف اجرای برنامه‌های مناسبتی در ماه محرم برای گردشگران خارجی تشکیل شده است. در استان سیستان و بلوچستان نیز تور آشناسازی با آیین‌های محرم برگزار خواهد شد.
به گزارش ایسنا، مناسبت محرم برای چندمین سال متوالی با فصل ورود گردشگران خارجی به ایران و روز جهانی جهانگردی(۵ مهر) مقارن شده است. تعطیلی موزه‌ها و مراکز گردشگری در روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین و سرگردانی گردشگران خارجی در چنین مناسبت‌هایی، برخی استان‌ها را به خلاقیت واداشت تا با استفاده از آیین‌های عزاداری و سنتی محرم، جنبه‌ای دیگر از گردشگری ایران را معرفی کنند.
یزد از جمله استان‌های پیشرو برای جذب و افزایش مدت‌زمان ماندگاری گردشگران خارجی در فرصت محرم بوده است. محمدمهدی رجائی‌فرد، مسئول کمیته گردشگری مذهبی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد گفته است: برنامه‌های گردشگری مذهبی یزد از روز ۱۶ شهریور برابر با ۷ محرم آغاز می‌شود و گردشگران علاوه‌بر حضور در برنامه‌های مردمی روزهای تاسوعا و عاشورا، ۱۳ محرم و اربعین حسینی، در آیین‌‌های سنتی شهرستان‌های مهریز، اشکذر و اردکان نیز می‌توانند شرکت کنند.
این کمیته از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده و برنامه‌های مناسبتی آن به شکل رایگان برگزار می‌شود. همان سال روی برنامه‌های این کمیته که مورد توجه جمعی از گردشگران خارجی قرار گفته بود، پژوهشی انجام شد که نشان می‌داد «مهم‌ترین دستاورد تورهای مناسبتی محرم برای گردشگران خارجی، کمک به آنها برای درک و شناخت بهتر از مردم ایران بود. برخی از گردشگران آن را ابزاری برای گفت‌وگو میان ادیان دانسته بودند. گروه دیگری بعد از شرکت در آیین عزاداری ایرانی‌ها به این نتیجه رسیدند که تورهای آیینی، دیدگاه آنها را درباره اسلام و شیعه به شکل مثبتی تغییر داده و دانش کافی و خلاصه از مذهب شیعه در اختیارشان قرار داده و کمک کرده است تا آیین شیعیان را بهتر بشناسند و شرکت در تورهای مذهبی و آیینی برای‌شان مفید بوده است. جمع زیادی هم اعلام کردند شرکت در تورهای معنوی به‌ویژه تاسوعا و عاشورا حس معنوی و تجربه خاصی را در آنها به‌ وجود آورده و دیدگاه‌شان را درباره ایران به عنوان مقصدی خطرناک به شکلی مثبت تغییر داده است. آنها این آیین‌های مذهبی را ابزاری برای مقابله با اسلام‌هراسی و ایجاد صلح بین‌المللی دانسته بودند.»
سیستان و بلوچستان هم از فرصت محرم برای آشنایی بیشتر با این استان برای نخستین‌بار استفاده کرده است. معرفی این استان یکی از برنامه‌های در اولویت معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است که پویش «سیستان را ببینید و بلوچستان را بشنوید» را برای آن راه‌اندازی کرده و در یک ماه گذشته هفته‌های فرهنگی سیستان و بلوچستان را در سایر استان‌ها برپا کرده است.
سیستان و بلوچستان به این مناسبت، تور آشناسازی با آیین‌های محرم در این استان را ویژه فعالان گردشگری، فضای مجازی و خبرنگاران در مناسبت تاسوعا و عاشورا‌(‌۱۸ و ۱۹ شهریور) برگزار خواهد کرد که تاریخ و فرهنگ مردم منطقه نیز در جریان آن روایت خواهد شد.


برنامه‌های روز جهانی جهانگردی با محوریت محرم
مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری نیز اعلام کرده است که برنامه‌های «روز جهانی جهانگردی» ‌(۵ مهر) با محور محرم قرار است برگزار شود. وی اظهار کرد: یکی از انواع گردشگری که در دنیا به آن پرداخته می‌شود «گردشگری معنویت» است که ما در کشور کمتر به آن می‌پردازیم یا برخی پروژه‌ها را در راستای آن با نام «گردشگری تعالی‌بخش» انجام داده‌ایم. هرچند در گردشگری زیارتی که یکی از بخش‌های گردشگری معنویت یا گردشگری تعالی بخش است، تجربه‌های بسیار خوبی داریم و هر سال‌ گردشگران زیارتی زیادی را هم جذب می‌کنیم. محمدابراهیم لاریجانی افزود: در ایران ظرفیت‌های زیادی برای گردشگری تعالی‌بخش یا گردشگری معنویت وجود دارد که زیارت حرم‌های مطهر، رویدادهای مذهبی، محرم و رمضان تنها بخش‌های کوچکی از ظرفیت بی‌شمار گردشگری معنویت یا گردشگری تعالی‌بخش است که باید شاخص‌ها و رویدادهای آن را شناسایی و بستر بهره‌گیری از آن را فراهم کنیم. وی اجرای تورهای محرم را اقدام ارزشمند در یزد دانست و بیان کرد: این کار در راستای استفاده از ظرفیت‌های مختلف موجود در کشور که می‌تواند به رویدادی گردشگری تبدیل شود، انجام شده است.
مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری درباره حرکتی که در یزد شکل گرفته است، گفت: بیش از ۱۰، ۱۵ سال است که شاهد حضور گردشگران خارجی در ایام محرم در ایران هستیم اما این کار در قالب اقدامی هدفمند و سازمان‌دهی شده در کمیته گردشگری مذهبی در یزد پیگیری می‌شود که اداره کل میراث استان و شهرداری با یکدیگر همکاری دارند و این ظرفیت می‌تواند هم به منظور تبلیغ در خارج از کشور و طراحی «تور محرم» و هم برای آشنایی گردشگران خارجی که در این ایام در ایران هستند، به کار گرفته شود.
وی افزود: در این طرح راهنمایان تور، روحانیون مسلط به زبان‌های خارجی، هیات‌ها و تکیه‌ها خودجوش با محوریت اداره کل میراث یزد فعالیت می‌کنند و گشت‌های درون یزد کاملا رایگان برای گردشگران برگزار می‌شود. به گفته لاریجانی، در ۵ ماه نخست امسال حدود ۶۰ هزار گردشگر خارجی به یزد سفر کرده‌اند که در محرم امسال ۳ گروه‌(در کل) به ۲۰۰ نفر از کشورهای ترکیه، اسپانیا و فرانسه ویژه محرم به این شهر سفر می‌کنند. گروه‌های دیگری هم در قالب سایر تورها این روزها در یزد هستند که جذب این برنامه می‌شوند.
وی یادآور شد: محرم سال گذشته هزار و ۲۳۵ نفر از ۲۲ کشور در قالب گروه‌های سازمان‌یافته از سوی کمیته گردشگری مذهبی و معنوی یزد در آیین محرم حاضر شدند. در یزد پیش از آیین، برنامه آموزشی برای گردشگران می‌گذارند و درباره امام حسین‌(ع) توضیح می‌دهند و افرادی که علاقه‌مند هستند در تورهای طراحی‌شده ثبت‌نام می‌کنند. این اقدام یزد مشابه آیین «یوم‌‌العباس» زنجان است که از کشورهای مختلف به طور خودجوش و بدون تور به ایران می‌آیند تا در آیین یوم‌العباس شرکت کنند.
وی گفت: به طور قطع‌ گردشگران خارجی که این روزها در ایران هستند رویداد محرم برای‌شان جذاب است و می‌طلبد مثل برنامه یزد، این برنامه نیز ساماندهی شود تا با سهولت و معرفت بیشتری در این رویدادها شرکت کنند.
لاریجانی تاکید کرد: با توجه به این تجربه‌ها، ضرورت طراحی تورهای ویژه‌ محرم هم برای مسلمانان و هم برای سایر ادیان احساس می‌شود که برخی از دفاتر خدمات مسافرتی اقدام‌هایی انجام داده‌اند اما کافی نیست.
مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استان‌ها شیوه‌نامه‌ای را ابلاغ کرده که آیین گرامیداشت روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ مهر با محتوای «محرم» و با استفاده از آیین، تعزیه و شبیه‌خوانی و رعایت شئونات ماه محرم و پرداختن به ظرفیت‌های گردشگری مذهبی و آداب و سنت‌های مخصوص ماه محرم و فرهنگ عاشورایی برگزار شود.


چاپ