گردشگری داخلی چشم به راه افراد خلاق محلی

جای «چادر خوابی» در شهر نیست!

مژده پورزکی: تابستان، بهار و به‌طور کلی تعطیلات در ایامی که هوا سرد نیست با خود پدیده چادر خوابی را به همراه می‌آورد.

تولید و توزیع این چادر‌های مسافرتی هم عالی است! اما آثار آن بر فرهنگ عمومی جامعه خوب نیست. در واقع چادرخوابی تجربه شیرینی است که هر کدام از ما باید دست‌کم یک بار در زندگی‌مان آن را تجربه کنیم و بدون چنین لذتی از دنیا نرویم اما چادرخوابی همه جا و به هر شکل و در تعداد غیرقابل کنترل، پدیده‌ای آسیب‌زا برای جامعه‌ خواهد بود. افراط مسافران، بی‌برنامگی مدیران شهری، آموزش ندادن مردم از سوی فعالان حوزه گردشگری و کمبود یا گرانی هتل‌ها و اقامتگاه‌های رسمی در نهایت چادرخوابی را به یک ضدفرهنگ تبدیل می‌کند.
به‌گزارش صمت، جای چادرخوابی در شهر‌های دود زده و در کنار بوق‌های ممتد ماشین‌ها نیست! جای چادرخوابی در جنگل و کنار رودخانه‌های ایمن است، در طبیعت! البته نه اینکه از فردا همه هجوم ببریم و در نقطه‌ای از طبیعت بی‌هیچ آموزشی و اطلاعاتی چادر بزنیم. این وظیفه فعالان حوزه گردشگری است که بدون اینکه به طبیعت آسیب بزنند، مناطقی را برای چادرخوابی به مسافران علاقه‌مند معرفی کرده، آنها را برای استفاده مجاز از طبیعت و نحوه مقابله به خطرات احتمالی ناشی از نیش حشرات و رفتار با حیوانات اطراف آموزش دهند و در نهایت تجربه لذت‌بخشی از گردشگری طبیعت را برای مشتریان خود، رقم بزنند. با این حال، شاهدیم بعضی‌ها به کنار خیابان‌های دود زده و پارک‌های وسط شهر می‌روند و فرهنگ گردشگری جامعه را به نازل‌ترین درجه می‌کشانند. لباس‌های راحتی خود را روی بند‌هایی که به درخت یا تیر برقی بسته‌اند، می‌آویزند، در آلوده‌ترین حالت ممکن یکی دو روزی را زندگی می‌کنند، برای مردم شهر میزبان، مزاحمت‌های ترافیکی ایجاد می‌کنند و بعد از آن شهر می‌روند. این روزها بسیاری از شهر‌های گردشگرپذیر و زیبای ما با پدیده چادر خوبی مسافران شهری روبه‌رو و این معضل برای مدیران شهری به پدیده‌ای غیرقابل کنترل تبدیل شده است.


بی‌‌توجهی گردشگران اردبیل به تذکرات
تابستان امسال هم همین طور گذشت. به‌عنوان نمونه، این روزها استان اردبیل مملو از مسافر و گردشگر است اما بیشتر این مسافران برای گذران روزهای سفر خود از چادر استفاده می‌کنند.
به گزارش چمدان، در تعطیلات آخرین روزهای تابستان شهرهای گوناگون کشور شاهد گردشگرانی است که با وجود نصب علائم چادر نزدن در پارک و معابر عمومی باز هم به پارک‌خوابی روی می‌آورند.
چادرخوابی و اسکان در کنار پارک‌ها و خیابان‌ها حاکی از وضعیت نامناسب زیرساخت‌ها و مشکلات اقتصادی مردمی است که قصد دارند تعطیلات تابستان را با یک سفر داخلی به پایان برسانند.
هتل‌های کشور با توجه به خدمات و هزینه‌های‌شان، قیمت‌های بالایی را برای اسکان مسافران درنظر می‌گیرند. بنابراین اگر اعضای یک خانواده چهار نفری بخواهند در هتل اسکان یابند باید درآمد ماهانه خود را برای دو، سه اقامت هزینه کند.
متاسفانه گردشگری هنوز به‌عنوان یکی از مصداق‌های خدمات شهری جدی گرفته نمی‌شود و برنامه‌ای برای ساماندهی آن وجود ندارد و سازمان میراث‌فرهنگی استان‌ها نیز نتوانسته‌اند این وضعیت را بهبود بخشند.


رشت هتل عمومی شد
رشت نیز در دیگر شهرستان‌هایی است دچار این معضل است و به‌تازگی عکس‌های تاسف‌بار پارک‌خوابی گسترده گردشگران در این شهرستان منتشر شده تا جایی که رسانه‌ها با تیتر شهر باران هتل عمومی شد، از این پدیده یاد کرده‌اند و نوشته‌اند: گردشگران تابستانی با کف‌خوابی و پارک‌‌خوابی شهر رشت را تبدیل به یک هتل عمومی کرده‌اند. در گزارشی از چمدان می‌خوانیم: در تعطیلات آخرین روزهای مرداد شهر رشت شاهد گردشگران فراوانی بود. با وجود نصب علائم چادر نزدن در پارک و معابر عمومی باز هم این شهر شاهد پارک خوابی گسترده گردشگران شد.
هر چند از شهر رشت به‌عنوان یکی از شهرهای گردشگرپذیر یاد می‌شود اما این شهر مشکلاتی در زمینه زیرساخت‌های گردشگری مشکلات فراوانی دارد و امکانات اسکان گردشگر در این شهر کمتر دیده می‌شود.
همچنین در شهر رشت، گردشگری هنوز به‌عنوان یکی از مصداق‌های خدمات شهری جدی گرفته نمی‌شود و برنامه‌ای برای ساماندهی آن وجود ندارد و اداره کل میراث‌فرهنگی استان گیلان نیز سال‌هاست ثابت کرده توان بهبود این وضعیت را ندارد.
امام جمعه رشت نیز در این‌باره گفت: برخی برای خوشگذرانی‌ به گیلان می‌آیند و جنگل و دریای ما را نابود می‌کنند. هر چند شهرهایی مانند رشت مشکل زیرساخت گردشگری دارند اما فرهنگ سفر نیز در ایران متفاوت است. بالا بودن نرخ هتل‌ها و تبدیل کردن این شکل از اسکان به کالایی لوکس باعث شده که عموم مردم به سمت گزینه‌های کم‌هزینه‌تر یا رایگان بروند. از سوی دیگر، تبلیغات مناسبی در زمینه وجود زیرساخت‌های جایگزین هتل‌ها برای اسکان گردشگران وجود ندارد و همچنین بر بازار آنها نیز نظارتی نمی‌شود.
براساس این گزارش، چادر خوابی مسافران شهری چند سالی است که رواج یافته است. بارها شهرداری‌ها و نهادهای دولتی خواسته‌اند مانع از چادر خوابی شوند اما چنین پدیده‌هایی با ایجاد ممنوعیت‌ها قابل کنترل نیستند. شاید وقت آن باشد که تعداد افراد خلاق محلی به حوزه گردشگری داخلی بیش از پیش ورود پیدا کنند و راهکاری بیندیشد تا هم سفر ارزان نرخ را برای مسافران داخلی رقم زند، هم سود خود را ببرد و هم چهره شهرهای گردشگرپذیر را به جای زشت کردن، زیبا‌تر کند و از سوی دیگر، مردم محلی از ورود گردشگران ناراضی نسازد.


چاپ