کارشناسان بررسی کردند

الزامات تحقق اهداف گردشگری در سند چشم‌انداز

گروه تجارت: این روزها اهمیت مسئله گردشگری و تاثیر آن بر چرخه اقتصاد باعث شده توجه هر چه بیشتر مسئولان دولتی و پارلمانی به آن جلب شود.

اقتصاد مبتنی‌‌بر گردشگری علاوه‌بر دارا بودن مزایایی مانند اشتغالزایی و ارزآوری، با مشکلاتی مثل تحریم و سوءاستفاده دشمنان یا معضلاتی مانند استهلاک و آلودگی صنایع دیگر نیز روبه‌رو نیست و در یک کلام تجلی توسعه پایدار است‌ به نحوی که امروزه اصطلاح صنعت گردشگری فراگیر و فراوان بر زبان مسئولان و کارشناسان جاری می‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری، تجارت بین‌المللی دنیا تا سال ۲۰۲۰ در اختیار صنعت گردشگری قرار خواهد گرفت که سهم کشورهای در حال توسعه از این صنعت به مراتب افزایش خواهد یافت. رشد و توسعه گردشگری مدرن در دهه‌های گذشته باعث شده گردشگری یکی از سریع‌ترین بخش‌های رشد اقتصادی در جهان شناخته شود.
مهرداد بائوج‌لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ورود هر گردشگر به ایران معادل فروش ۳۰ بشکه نفت است اما جدیت کافی در جایگزین کردن درآمدهای گردشگری با درآمدهای نفتی وجود ندارد، گفت: امروزه کشورها روی گسترش صنعت گردشگری مانور می‌دهند‌ زیرا این صنعت ظرفیت بسیار بالایی برای درآمدزایی دارد. گردشگری به عنوان سومین صنعت سودآور در جهان شناخته می‌شود و به‌تدریج در حال گرفتن جای نفت و خودرو است.
وی با اشاره به بحث تجدیدناپذیر بودن منابع فسیلی و اتمام دیر یا زود نفت، بیان کرد: در دنیای امروز تجارت نفت تبدیل به یک مسئله سیاسی شده است. بنابراین، یکی از بهترین موقعیت‌ها برای جبران درآمد نفت، توسعه صنعت گردشگری است. کشور ما نیز با توجه به ظرفیت‌هایی که از لحاظ تاریخی، اقلیمی و صنایع‌دستی دارد، می‌تواند سالانه درآمد کلانی را از طریق جذب گردشگر خارجی به‌دست آورد. ایران جزو ۱۰ کشور برتر دنیا به لحاظ دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و ۵ کشور برتر دنیا از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری است.


لزوم ارتباط با بخش خصوصی
این نماینده مجلس دهم درباره بودجه حوزه گردشگری در لایحه بودجه سال ۹۸ و رشد این رقم در قیاس با سال‌های گذشته، گفت: برای وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بودجه‌ای بیش از‌‌ ۱۱۰۰ میلیارد تومان دیده شده است. در لایحه بودجه ۹۷‌ این رقم حدود ۸۸۹ میلیارد تومان بود که نسبت به سال پیش از آن، یعنی ۱۳۹۶ افزایشی ۱۰۸ میلیارد تومانی داشت.
وی افزود: البته بودجه حوزه گردشگری را نمی‌توان محدود به همین ارقام دانست‌ چراکه حوزه گردشگری دارای بودجه‌های پنهانی است که در سایر ردیف‌های اعتباری قید شده است. برای مثال، در لایحه بودجه اگر برای حمل‌ونقل ریلی و هوایی اعتباراتی در نظر گرفته شده، این اعتبارات نیز به کمک حوزه گردشگری می‌آید.
عضو هیات‌رئیسه فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در مجلس شورای اسلامی، استفاده و درآمدزایی از ظرفیت موجود را مستلزم تلاش و برنامه‌ریزی وزارتخانه میراث فرهنگی و دیگر نهاد‌ها دانست و تاکید کرد: بخش خصوصی عامل اقتصادی مهمی است و وزارتخانه گردشگری باید با بخش خصوصی ارتباط برقرار کند. بر اساس تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷، وزارتخانه میراث فرهنگی اجازه دارد از منابع نامحدود بخش خصوصی در راستای توسعه صنعت گردشگری بهره ببرد.


آمار گردشگری به روز شود
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار ارائه شده از سوی سازمان گردشگری بیان کرد: اگرچه سازمان گردشگری مدعی است سالانه ۵ میلیون گردشگر وارد ایران می‌شود اما این آمار با توجه به شواهد موجود چندان قابل قبول نیست، ضمن اینکه با توجه به ظرفیت‌های موجود در قانون ششم توسعه در مجلس تصمیم بر این شد که میزان جذب گردشگر ۵ برابر شود و در چشم‌انداز ۱۴۰۴، کشور باید در جذب گردشگر به رتبه یک منطقه برسد.
لاهوتی در پایان نبود عزم جدی در مدیران حوزه گردشگری و فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب این حوزه را دلایل کم‌رونقی گردشگری در ایران برشمرد و گفت: رسیدن به آمار ورود سالانه ۲۵ میلیون گردشگر به کشور به حمل‌ونقل، هتل و امکانات زیادی نیاز دارد و علاوه‌بر آموزش علمی هتلدار، تورگردان، رستوران‌دار، آموزش تک‌تک مردم نیز ضروری است‌ چراکه باید با دید علمی به گردشگری نگریست و نمی‌توان با روش‌های سنتی در آن موفق بود.


در آمد حاصل از گردشگری ترکیه، ۷ برابر درآمد نفتی ایران
سیامک ابوترابی، کارشناس صنعت گردشگری هم در این باره گفت: ترکیه با وجود اینکه منابع نفتی ندارد‌ اما به کمک صنعت گردشگری توانسته درآمدی نزدیک به ۷ برابر بیشتر از درآمد نفتی ایران داشته باشد. در حالی ‌که ایران جزو ۱۰ کشور برتر در گردشگری جهان است.
وی افزود: می‌توان گفت از هر ۱۲ شغل، یک شغل به صنعت گردشگری ارتباط دارد و می‌توان با برنامه‌ریزی‌های مدون علاوه‌بر ارزآوری ایجاد اشتغال کرد. مشاغلی مانند مهمان‌داری هواپیما، هتلداری، آموزش زبان، راهنمای تور و....
این کارشناس صنعت گردشگری با اشاره به نقش دولت در این زمینه گفت: دولت می‌تواند با تسهیل مراحل دریافت ویزا و همچنین برطرف کردن نیازهای گردشگران فضا را برای جذب هرچه بیشتر گردشگر فراهم کند. وی در پایان با اشاره به آمار منتشر‌شده در این زمینه گفت: بر اساس آنچه اعلام شد سال ۹۵ درآمد حاصل از ورود گردشگران خارجی به کشور حدود ۸ میلیارد دلار بوده است و امید است با اصلاح و تامین زیرساخت‌های موردنیاز صنعت گردشگری از سوی مسئولان، این صنعت بیش از گذشته رونق گیرد.


تبلیغات برای ورود گردشگر خارجی به کشور را بیشتر کنیم
عبدالله رضیان، رئیس مجمع نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: درحال‌حاضر باید ذخیره ارزی موجود را کنترل کنیم و با وارد کردن گردشگر به داخل کشور می‌توان مشکلات را کاهش داد‌ زیرا نقطه مثبتی که یک گردشگر دارد این است که می‌تواند با خود دلار و ارز به داخل کشور آورد.
وی درباره افزایش ظرفیت ورود گردشگر به کشور گفت: برای افزایش ظرفیت گردشگر خارجی باید سخت‌گیری‌ها را در بحث صدور ویزا کمتر کنیم. تبلیغات برای ورود گردشگر خارجی به کشور را بیشتر کنیم. این ظرفیتی است که دشمن نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد و ما هرچه افزایش تعداد گردشگر داشته باشیم، همان ارزی که به داخل کشور می‌آید می‌تواند به عنوان راه جایگزین برای مقابله با تحریم باشد.
بر اساس این گزارش، بی‌تردید تجربه سفر قلب پدیده گردشگری است و گردشگر هنگام بازدید از یک محل گردشگری در پی به‌دست آوردن آن است. برای اینکه مقصد بتواند تجربه‌های با کیفیت ارائه کند هم خط‌مشی‌گذاران و هم مدیران باید انگیزه‌های گردشگران را برای سفر، عواملی که انتخاب مقصد را ممکن می‌سازد، چگونگی حمل‌ونقل و انتخاب نهایی فعالیت‌هایی که قرار است در مقصد انجام شود را آشکار سازند.


چاپ