اما و اگرهای دفاتر مسافرتی تهران در ایجاد تشکل استانی

گروه تجارت: قرار است تشکلی واحد برای تمام جوامع و انجمن‌های گردشگری در کشور ایجاد شود، اما درحال‌حاضر دفاتر مسافرتی تهران به یک مشکل در ایجاد تشکل استانی برخورد کردند.

به گزارش مهر، ۲۲ مرداد ولی تیموری، معاون گردشگری کشور از موافقت و ابلاغ دستور واگذاری امور تصدی‌گری و اجرایی حوزه گردشگری به تشکل‌های غیردولتی و حرفه‌ای، از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، ‌صنایع‌دستی و گردشگری خبر داد و گفت: تشکل‌های گردشگری مسئولیت انجام امور را در چارچوب ضوابط، شیوه‌نامه‌ها و خط‎‌مشی‌های سازمان برعهده می‌گیرند؛ بدیهی است امور قابل واگذاری فقط شامل تصدی و خدمات اجرایی است و امور حاکمیتی از قبیل صدور، لغو و... مشمول این شیوه‌نامه نمی‌شود.
بر این اساس قرار است تشکل‌های گردشگری در هر استانی براساس سازکار اعلام شده تشکیل و به استان معرفی و در نهایت یک نفر به‌عنوان رئیس تشکل جامع حرفه‌ای ایران براساس فرآیندی دموکراتیک به وزارتخانه معرفی شود.
برخی فعالان دفاتر مسافرتی در سال‌های گذشته مخالف بودند اما اکنون موافق این تشکل شده‌اند. پیش از خبر اعلامی از سوی معاون گردشگری تعدادی از مدیران دفاتر مسافرتی تهران اقدام به راه‌اندازی تشکل استانی کردند که دارای ۹ نفر به‌عنوان هیات موسس است. مجتبی اعلایی یکی از اعضای هیات موسس تشکل حرفه‌ای گردشگری استان تهران درباره روند ایجاد این تشکل توضیحاتی داد و گفت: در سال ۹۵ مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصمیم گرفتند در این حوزه تشکل جامعی را راه‌اندازی کنند. به همین منظور شیوه‌نامه‌ای نیز تدوین شد تا بخش خصوصی بتواند به‌عنوان بازوی اجرایی دولت اختیاراتی را بر عهده بگیرد. از سویی این سازمان نیز می‌گوید اگر از من اختیارات می‌خواهید باید اساسنامه‌ای را هم که من می‌دهم، عمل کنید چون وقتی انجمنی تشکیل شده یا می‌شود نماینده براساس ماده ۱۳۱ وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی نماینده این وزارت بر انتخابات نظارت می‌کند.
وی افزود: انجمن صنفی دفاتر مسافرتی دعوای حقوقی راه انداختند تا اجازه ندهند دفاتر به اتحادیه نیز تبدیل شوند. یکی از دلایل‌شان این بود که دفاتر زیر نظر دولت می‌روند. گرچه همین حالا هم از وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی که دولت است، مجوز می‌گیرند و برای اتحادیه نیز باید از همین وزارتخانه مجوز می‌گرفتند. پس از آن سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای ایجاد تشکل، برنامه‌ریزی کرد تا هر استان تشکل حرفه‌ای خود را داشته باشد و هر کدام یک نفر را به‌عنوان نماینده انتخاب کنند و در نهایت تشکل جامع حرفه‌ای گردشگری ایران شکل بگیرد. درحال‌حاضر ما چند عنوان انجمن و جامعه داریم. جامعه گردشگری الکترونیک، جامعه هتلداران، جامعه تورگردانان، انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران، انجمن صنفی دفاتر مسافرتی تهران و... که باید همه این‌ها در قالب یک مجموعه به‌نام گردشگری جمع شوند. سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که حالا به وزارتخانه تبدیل شده می‌گوید شما می‌توانید براساس ماده ۲۵ آیین‌نامه ایجاد اصلاح تکمیل و... یک نفر را به‌عنوان نماینده خود انتخاب و به سازمان معرفی کنید. اعلایی بیان‌کرد: از سال ۹۵ که شیوه‌نامه آن داده شده بود، برخی انجمن‌ها این موضوع را به اعضای خود اطلاع ندادند تا شب عید که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به انجمن دفاتر تهران اعلام کرد یک نماینده معرفی کند. در ایام عید چند نفر از مدیران آژانس‌های مسافرتی به‌عنوان بازرس در قالب طرح استانداردسازی به دفاتر رفتند و هر چند متوجه شدند ۷۰ درصد دفاتر مشکل دارند اما مطلع شدیم که باید تشکل گردشگری را هم ایجاد کنیم. ۱۲ خرداد سال ۹۸ درخواست زدیم و در تیرماه، ۹ نفر را به‌عنوان هیات موسس و یک نفر را به‌عنوان رئیس هیات معرفی کردیم و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز ما را به‌عنوان هیات موسس تشکل حرفه‌ای گردشگری به رسمیت شناخت.
وی درباره اینکه چرا وقتی یک انجمن از قبل تشکیل شده با آنها برای تشکیل هیات موسس صحبت نشده، گفت: ما به‌طور شفاهی به آنها اعلام کرده بودیم، اما مخالف بودند. ۳۱ تیر متوجه شدیم انجمن‌ها درخواست تطبیق اساسنامه را داده‌اند. براساس قانون اگر انجمن‌ها بخواهند اساسنامه خود را تغییر دهند باید انجمن را لغو کرده و به تشکل حرفه‌ای تبدیل شوند. از سویی بخشنامه ۱۰۰۴۹.۹۷۳۴۰۰ در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری وجود دارد که می‌گوید اگر افراد حقیقی و حقوقی برای ایجاد تشکل درخواست بدهند از این به بعد هیچ درخواستی مسموع نیست. ما ۱۳ خرداد درخواست تشکل کردیم و براساس این بخشنامه استان تهران نباید درخواست دیگری را می‌پذیرفت. ماده ۲۳ شیوه‌نامه اصلاح و ایجاد نیز می‌گوید که انجمن‌های فعلی تا زمان رسیدن انتخابات آینده از سوی سازمان به‌طور رسمی شناخته می‌شوند. پس از آن اگر اساسنامه خود را تغییر ندهند مشروعیتی برای سازمان ندارند. انتخابات انجمن دفاتر مسافرتی تهران آذر ۹۷ بود یعنی تا آن موقع از نظر سازمان مشروعیت داشتند، ‌اما اساسنامه خود را تغییر ندادند پیامدهای آن این است که در کمیسیون رسیدگی به شکایات دفاتر مسافرتی که ۵ عضو دارد، دو عضو انجمن چون اساسنامه خود را تغییر نداده‌اند اصلا نباید از سوی سازمان دارای مشروعیت باشند چه برسد به اینکه بتوانند در آن کمیسیون نظر بدهند. مگر اینکه سازمان برای آنها حکم زده باشد که ما اطلاع نداریم.
اعلایی در ادامه بیان کرد: حرف ما این است که بخشنامه ۱۰۰۴۹.۹۷۳۴۰۰ برای همه کشور است و در این راستا همدان و خراسان جنوبی توانسته‌اند تشکل حرفه‌ای خود را ایجاد کنند دو استان دیگر نتوانستند به سرانجام برسانند چون انجمن‌های صنفی جلوی آنها را گرفت. اگر این قانون کشوری است و استان‌های دیگر توانستند به سرانجام برسانند استان تهران نیز باید همین کار را انجام دهد. درحال‌حاضر ۶۰ درصد دفاتر مسافرتی همراه ما هستند و هیات موسس را نیز معرفی کرده‌ایم. هدف‌مان این است که تشکل گردشگری با چارتی که سازمان تعیین کرده شکل بگیرد. تشکل می‌تواند اختیارات زیادی داشته باشد. نظارت بر دفاتر مسافرتی، آموزش و راه‌اندازی صندوق حمایت از دفاتر بخشی از فعالیت‌های آن خواهد بود.
وی درباره نتیجه مذاکره با معاون گردشگری برای حل این مسئله بیان کرد: قرار شده نشستی برگزار کنیم تا به تعامل برسیم. با معاون گردشگری صحبت کردیم، ‌اما هنوز نتوانسته‌ایم با مدیرکل او که مسئول نظارت و ارزیابی بر دفاتر مسافرتی است صحبت کنیم چون درخواست نشست ما را نپذیرفت!


چاپ