روایتی از گرامیداشت یک اصالت۳۰۰ ساله

پایکوبی لرهای بختیاری در زنجان

گروه تجارت: ۸ مرداد سالروز ولادت شیخ اشراق(شیخ شهید فیلسوف نامدار ایرانی اهل شهر سهرورد شهرستان خدابنده استان زنجان) و روز ملی زنجان بود.

به این مناسبت در مرداد، برنامه‌های فرهنگی در این استان زیاد بوده است. از جمله اینکه لرهای بختیاری ۵ استان کشور پس از ۳۰۰ سال در درسجین ابهر گرد‌هم آمده و جشن و پایکوبی کردند.
به گزارش صمت در نشریه فرهنگی تحلیلی «نگین زاگرس معرف مردمان لر» درباره تاریخچه حضور لرها در زنجان نوشته شده است: پیشینه حضور لرها در زنجان به زمان جنگ چالدران و حضور لرها در این جنگ در آذربایجان به دلیل تجاوز عثمانی‌ها به خاک ایران در زمان شاه اسماعیل یکم بر‌می‌گردد؛ جریان از این قرار است: شاه ایران که عازم کردستان بود، مطلع شد که سلطان سلیم عثمانی به دنبال تعدادی شیعه که قصد جان آنها را کرده بودند و آنها به ایران فرار کرده بودند به ایران لشکر کشیده و مردم آذربایجان را به خاک و خون کشید.
 سپس شاه اسماعیل برگشت و با پیک از مردم ایران درخواست نیرو کرد و پس از آن از هر قومی لشکری تهیه و به سمت آذربایجان حرکت کرد.
 در این میان ۴هزار نفر لر بختیاری و ۴هزار نفر لر فیلی(اعم از لک زبان‌ها و مینجایی‌ها) از لرستان امروزی به کمک رفتند. گفتنی است، پس از خاتمه جنگ آنها به وطن برنگشتند. لر بختیاری و لرستانی‌(مینجایی و لک) در زنجان و قسمت‌های بالاتر ساکن شدند.
حالا پس از ۳۰۰ سال لرهای بختیاری ۵ استان در درسجین به هم رسیده و جشن و پایکوبی به پا کرده‌اند.


درسجین کجاست؟
ابهر یکی از شهرستان‌های استان زنجان و سرزمینی کهن، آرام و سرسبز در دامنه کوه‌های ملاداغی و کوه‌هایی که از سمت شمال آن را احاطه کرده است.
به گزارش ایسنا، روستای تاریخی درسجین یکی از روستاهای شهرستان ابهر به‌شمار می‌رود که بیشتر بناهای این روستا به‌ صورت کاهگلی ساخته شده است و سنگ‌های ازاره نیز برای مقاوم‌سازی و تزئینات روی دیوارهای بناها به چشم می‌خورد.
با ورود به کوچه‌های پرپیچ‌و‌خم و باصفا، آرامشی خاص و بی‌نظیر برای بازدیدکنندگان به همراه دارد، به‌ویژه دیدن درختانی که از پشت دیوارهای کاهگلی برافراشته شده‌اند و خودنمایی می‌کنند و سایه خود را مانند چتری ‌روی معابر گسترانیده‌اند، گلدان‌های روی طاقچه‌ها و دیوارهای بناهای قدیمی شادابی و لطافت را در ذهن هر بیننده تداعی می‌کند و بوی زندگی و نو شدن از آنها ساطع می‌شود.
با قدم‌زدن روی سنگ‌فرش معابر و عبور از کوچه‌ها می‌توان توأمان از موهبت‌های طبیعی و دست‌ساز بشر لذت برد.
تاریخچه ساخت این روستا به پیش از اسلام بازمی‌گردد. تاریخ بنای این شهر بدون‌شک به هزاره‌های قبل میلاد می‌رسد. بنا بر نظر برخی مورخان، ساخت این روستا را به کیخسرو پور سیاوش و داراب کیانی و بعضی به شاپور ذوالاکتاف نسبت می‌دهند. از این ‌رو، می‌توان با قاطعیت گفت روستای تاریخی درسجین یکی از تاریخی‌ترین و قدیمی‌ترین روستاهای ایران است.
روستای تاریخی درسجین در یک منطقه آب و هوایی کوهستانی واقع شده است و به دلیل وجود چشمه، رودخانه و منابع زیرزمینی آب شیرین، این روستا دارای تابستان‌های خنک و پاییز و زمستان سرد و بهاری معتدل است.
این روستا در یک منطقه ترک‌نشین واقع شده است. اگر به هر فردی نشانی این روستا را بدهید ناخودآگاه خواهد گفت گویش اهالی این روستا ترکی است اما برخلاف تصور و با توجه به پیشینه این روستا گویش محلی بختیاری با ویژگی‌های خاصی رواج دارد. فرهنگ این روستا نمونه‌ای از قوم بختیاری شیراز است که به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه جغرافیایی دیگر این فرهنگ و رسوم با روستاهای اطراف خود آمیخته‌ شده است که همین امر بهانه‌ای برای حضور لرهای بختیاری از ۵ استان کشور در این روستا شد.
بزرگ‌ترین حرکت آحاد قومی، قبیله‌ای و ایلی در کشور، گردهمایی بختیاری‌ها پس از ۳۰۰ سال در درسجین ابهر بود که با استقبال خوب مردم روبه‌رو شد. در این برنامه که بسیاری از شهروندان از ابهر و سایر نقاط کشور حضور داشتند، برنامه‌هایی مانند شاهنامه‌خوانی، موسیقی بختیاری و ساز و دهل اجرا شد.
بر اساس این گزارش، گفته می‌شود درحال‌حاضر در ۵ روستای درسجین، ارکین، آقچه‌کند، شیرین و خلیفه‌حصار بیش از ۵۰۰ خانوار بختیاری زندگی می‌کنند.

lorestan01.jpg

lorestan02.jpg


چاپ