تجربه سفری لذتبخش در فیروزکوه

گروه تجارت: یکی از شهرهای بزرگ استان تهران، فیروزکوه است که به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خوب آن همواره موردتوجه قرارگرفته است. فیروزکوه درگذشته نیز از شهرهای بزرگ ایران به شمار می‌آمد و به همین دلیل این شهر دارای کاروانسرا بود که پس از حمله مغول ویران ‌شده است.

به‌گزارش سفرستان، این منطقه جزء مناطق طبیعی و بکر استان تهران و همچنین یکی از زیستگاه‌های مهم حیات‌وحش است که می‌توانید در آن سفری لذتبخش را تجربه کنید. فیروزکوه در فاصله ۱۴۳ کیلومتری تهران در کنار جاده تهران- قائم‌شهر قرارگرفته و یکی از مکان‌های محبوب برای گردشگران است. فیروزکوه نیز مانند بسیاری از مناطق کشورمان مکان‌های معروفی دارد. در ادامه با این جاذبه‌های دیدنی فیروزکوه آشنا خواهید شد.
فیروزکوه دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل و خنک است. شهرستانی که به‌دلیل هوای خنکش، پایتخت‌نشینان و دیگر شهرستان‌ها را در روزهای گرم سال به‌سوی خود می‌کشاند.


تنگه واشی
معروف‌ترین و پربازدیدترین جای دیدنی فیروزکوه، تنگه واشی‌ است. این تنگه که در ۱۵ کیلومتری شمال‌غربی فیروزکوه قرار دارد، یکی از جذاب‌ترین منطقه‌های دیدنی تهران است. برای رفتن به این تنگه باید از رودخانه‌ای رد شوید که بین کوه سنگی‌ قرار دارد. کتیبه‌ای معروف از دوره قاجار را نیز می‌توانید در این تنگه ببینید. در مسیر این تنگه که در ۲ کیلومتری جاده فیروزکوه-تهران قرارگرفته، پس از ورود به یک جاده فرعی و پشت‌سر گذاشتن ۹ کیلومتر، روستای جلیزجند را خواهید دید. این روستا در حاشیه دشتی سرسبز با مزرعه‌های گندم و سیب‌زمینی و باغ‌های گوناگون قرارگرفته است.
یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی فیروزکوه چشمه آب‌معدنی خمده است. این چشمه آب‌معدنی در ۵ کیلومتری جاده فیروزکوه-زرین‌دشت در میان سنگ‌ها قرارگرفته و دیواری دور چشمه کشیده شده تا زنان و مردان بتوانند به‌راحتی در آب‌خنک آن شنا کنند. حتی گفته می‌شود آب این چشمه برای دردهای مفصلی، کلیوی و بیماری‌های پوستی مفید است. برای رفتن به این چشمه باید از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید و پس از عبور از شهرهای پردیس، بومهن و رودهن در فاصله ۱۰ کیلومتری از فیروزکوه تابلوی زرین‌دشت را خواهید دید. اگر این مسیر را ادامه دهید به یک فرعی خاکی می‌رسید و تابلوی قدیمی روستای خمده را خواهید دید. پس از ۵ کیلومتر با عبور از پلی که روی رودخانه نصب‌شده به چشمه آب‌معدنی خمده می‌رسید.


روستای لزور
این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال‌غربی فیروزکوه قرارگرفته و جزو بکرترین جاهای ایران به‌شمار می‌رود. این روستا در تابستان، رودخانه‌های پرآب و دشتی سرسبز دارد. در این روستا می‌توانید پیاده‌روی کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببرید که برای گشت‌وگذار دو مسیر وجود دارد؛ یک مسیر امامزاده خوشنام و دیگری جاده منتهی به منطقه لاسک. اگر به سمت امامزاده رفتید باید از آب گوارای چشمه‌ آن بچشید و به سمت بالا حرکت کنید تا به آبشار برسید و آنجا استراحت کنید. جاده لاسک هم جاده‌ای خاکی است که در دو طرف جاده درخت‌های سپیدار، باغ‌های میوه و مزارع سرسبز روح شما را تازه خواهند کرد. در انتهای جاده نیز تنگه‌ای با سنگ‌های بزرگ وجود دارد، هنگام عبور از روی این سنگ‌ها احتیاط کنید. برای رسیدن به رودخانه‌ای دلربا در انتهای تنگه باید در برخی قسمت‌ها تا زانو وارد آب شوید و حتی برای عبور کردن از سنگ‌ها کمک بگیرید. اقامتگاهی در روستای لزور واقع‌شده که آنجا طعم خوش زندگی روستایی را خواهید چشید و سفر خوبی در انتظار شما خواهد بود، پس بار سفر را ببندید و برای چند روز هم که شده آرامش بگیرید.


تنگه میشینه مرگ
تنگه میشینه مرگ که برخی به آن چهارمحال تهران می‌گویند یکی دیگر از جاهای دیدنی فیروزکوه است. اگر جزء افرادی هستید که به پیاده‌روی سخت علاقه دارید، این مسیر مخصوص شماست، از نام آن هم پیداست که چه مسیر سختی پیش‌رو خواهید داشت. نام‌گذاری میشینه مرگ به دو دلیل است که بخش نخست میشینه به‌دلیل تعداد زیادی مجسمه میش در راه قله است و قسمت دوم مرگ نیز به‌دلیل وجود چشمه‌ای در نزدیکی قله است که آب آن برای پرندگان ضرر دارد و باعث مرگ آنها می‌شود.


روستای سرسبز جلیزجند
فیروزکوه دارای سه امامزاده است که در یک بقعه متبرک دفن شده‌اند و حتی این اثر به ثبت ملی نیز رسیده است. روستای سرسبز جلیزجند در ۱۱کیلومتری شمال‌غربی شهر فیروزکوه و امامزادگان معصوم، سلیمان و بی‌بی در شرق رودخانه کوچک واشی قرار دارند. بنای اولیه این بقعه ۶ضلعی با مصالح سنگ و گچ و ساروج و گنبد آن مخروطی شکل مربوط به امام‌زاده معصوم بوده و سال‌ها بعد اتاق‌هایی نیز به این بقعه اضافه ‌شده که محل دفن ۲ امامزاده دیگر هستند.


غار بورنیک
غار بورنیک در ۱۳۵ کیلومتری تهران و ۲۳ کیلومتری شهر فیروزکوه روی ارتفاعات پرفراز و نشیب کوهستان بورنی قرارگرفته است. راه دسترسی به این غار از طریق جاده دماوند – فیروزکوه نرسیده به تونل نمرود، به سمت روستای هرانده است و پس از گذشتن از روستای هرانده در کنار رودخانه حبله رود و در ارتفاعات آن به این غار دلربا خواهید رسید. این غار از جاذبه‌های دیدنی فیروزکوه به‌شمار می‌رود.چاپ