سومین جشنواره ملی صنعت سلامت‌محور برگزار شد

استقبال ۷۳ شرکت برای افزایش تولید و خدمات «سلامت محور»

مژده پورزکی: بارها شاهد بوده‌ایم مصرف‌کنندگان نسبت به سلامت محصولات و خدمات شکایت‌هایی داشته‌اند؛ از این رو لازم است مسیری را بپیماییم و گام‌به‌گام به اصلاح رویکرد توجه به سلامت در تولید کالاها و ارائه خدمات نزدیک شویم و این کاری است که جشنواره ملی صنعت سلامت‌محور ۳ سال پیش آغاز کرد و همچنان این مسیر را ادامه می‌دهد.

از این‌رو، سومین جشنواره ملی صنعت سلامت‌محور عصر سه‌شنبه در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
به گزارش صمت، جشنواره ملی صنعت سلامت‌محور با رویکرد ارتقای سلامت محصولات و خدمات عصر روز سه‌شنبه با حضور شرکت‌ها و نهادهای بزرگ و نام‌آشنا و حتی شرکت‌هایی که نام‌شان را کمتر شنیده‌ایم، برگزار شد. در ابتدای این جشنواره حاضران که از مدیران صنایع سلامت‌محور، داروسازان، بیمارستان‌ها و ارائه‌کنندگان خدمات که از گوشه و کنار کشور به این جشنواره آمده بودند، توانستند از غرفه چند شرکت در قالب نمایشگاهی کوچک بازدید و با متولیان آن دیدار و گفت‌وگو کنند.
پس از آن دو پنل با عنوان‌های «ارائه تجربه‌ها در تولید محصولات و خدمات سلامت‌محور» و «نقش نهاد‌ها و سازمان‌های سیاست‌گذار در تولید محصولات و خدمات سلامت‌محور» برگزار شد که کارشناسانی که دعوت شده بودند به تشریح دیدگاه‌ها و اطلاعات موجود درباره موضوع‌های مشخص شده ‌پرداختند و در مقابل تعدادی از حاضران هم پرسش‌های خود را مطرح کردند.


سیر شدن به نرخ کاهش سلامتی
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو در این جشنواره گفت: در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۷)، ۷۳ درصد مرگ‌ومیرها در جهان مربوط به بیماری‌های غیرواگیردار بوده و ۸۰ درصد این مرگ‌ومیرها در کشور‌های در حال توسعه اتفاق افتاده است. این رقم نه‌تنها کم نمی‌شود، بلکه پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵میلادی، به ۷۶.۵ درصد برسد. در ایران این رقم بالاتر است و ۷۵ درصد علت مرگ‌ومیر در ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیردار بوده است.
محمدرضا شانه‌ساز بیان‌کرد: باید در کنار تامین غذایی توجه زیادی به سلامت غذا نیز داشته باشیم که کمتر به این موضوع پرداخته شده است. البته کارهای خوبی هم در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو و... انجام شده که نباید آنها را نادیده گرفت که در نتیجه آن امید زندگی در سال‌های پس از انقلاب از ۵۰ سال به ۷۵ سال رسیده است. ما باید نقاط مثبت و منفی کارهای‌مان را با هم ببینیم.
وی ادامه داد: در گوشه‌وکنار خیابان‌ها انواع مغازه‌های شیک وجود دارد که قلیان‌فروشی هستند که با انواع طعم‌ها جوانان را تشویق به قلیان کشیدن می‌کنند.
شانه‌ساز افزود: مطالبات مردمی را با برگزاری چنین جشنواره‌هایی در حوزه سلامت محصولات و خدمات باید افزایش دهیم. این مطالبات اگر به یک نیاز عمومی تبدیل شد، از یک سو بر سبک زندگی تاثیر می‌گذارد و از سوی دیگر، از مسئولانی که در راستای افزایش سلامت و امید به زندگی در کشورمان در تلاش هستند، حمایت می‌کند. ایجاد مطالبه در مردم، همان راهی است که کشورهای دیگر جهان رفته‌اند.
رئیس سازمان غذا و دارو اظهارکرد: تلاش این سازمان این بوده که کمترین عارضه‌ها را از رشد صنعتی و تولید داشته باشیم. اقدام‌های زیادی در این زمینه انجام شده و خواهش ما این است که بیش از پیش به مسئله سلامت و ایمنی غذا توجه کنیم. این درست است که تامین غذا به‌دنبال رشد جمعیت از اهمیت برخوردار است اما «سیر شدن» مردم از راهی که سلامت آنها را به خطر می‌اندازد، ارزشمند نیست. زندگی با درد و رنج به سود مردم نیست. از این‌رو از برگزاری این جشنواره قدردانی می‌کنم و امیدوارم در سال‌های آینده شاهد این باشیم که غذاها و افزودنی‌ها به جز اینکه نیاز‌های غذایی آنها را تامین می‌کند، سبب سلامت آنها نیز بشود و عارضه‌ای برای مصرف‌کننده ایجاد نکند.
وی تاکید کرد: نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در افزایش سلامت جامعه بسیار موثر است. آنها به ما کمک می‌کنند تا حجم مراجعه‌ها به دولت کاهش پیدا کند و ما فرصت سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت را بیش از امروز پیدا کنیم.


اشتغالزایی بهانه مقابله با سلامت و ایمنی
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این جشنواره گفت: شاید ۲۵ تا ۳۰ درصد حوزه سلامت با امور وزارت بهداشت و درمان مرتبط است و باقی آن را نهادهای دیگری از جمله وزارت جهادکشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد و... بر عهده دارند.
حسینعلی شهریاری افزود: تلفات جاده‌ای زیادی داریم و آمار آن ثبات تقریبی دارد و تعداد زیاد خودرو پراید در این آمار قابل توجه است. در مجلس هفتم گفتیم که واردات خودرو داشته باشیم تا در فضایی رقابتی بخشی از مشکلاتی که خودروهای بی‌کیفیت برای جان مردم پیش آورده بود را رفع کنیم اما بعد اعتراض‌هایی مطرح شد مبنی بر این ۱۵۰ هزار نفر در صنعت خودرو اشتغال دارند که اگر فضای رقابتی ایجاد شود این‌ها بیکار می‌شوند؛ بنابراین تجربه‌ ثابت کرده اگر بخواهیم محصولات و خدمات سلامت‌محور ارائه دهیم با مخالفت‌هایی درباره کاهش اشتغال روبه‌رو می‌شویم.
این نماینده مجلس در ادامه به ضعف در نظارت‌ها هم اشاره کرد و گفت: در نظارت‌ها هم مشکل داریم. در حوزه سلامت میوه و سبزیجات، از آنجایی که مزارع ما شناسنامه ندارند، وقتی محصولی به میدان‌های میوه و تره بار میوه‌ها می‌رسد نمی‌دانیم کجا و در چه شرایطی تولید شده است قاچاق هم از دیگر مسائلی است که نگرانی‌هایی از نظر سلامت محصولات پیش آورده است و همه روزه در کشورمان اتفاق می‌افتد.
شهریاری بیان‌کرد: باید فرهنگ‌سازی کنیم و سطح سواد جامعه نسبت به‌سلامت را افزایش دهیم. شورای‌عالی سلامت در سازمان صدا و سیما بوده اما آنچنان که باید فعال نیست. بارها به صدا و سیما گفته‌ایم که چرا آگهی‌های تبلیغاتی‌ پخش می‌کنید که در تضاد با سلامت مردم است و پاسخ گرفته‌ایم که دولت به ما اعتبار کافی نمی‌دهد و مجبوریم با این تبلیغاتی که می‌کنیم منابع کافی را جذب و این سازمان را اداره کنیم. به این ترتیب ما با موانع گوناگونی روبه‌رو هستیم که موجب می‌شود نتوانیم آنچنان که باید در حوزه سلامت محصولات و خدمات ورود پیدا کنیم و در این مسیر نمی‌توان یک مقصر یا متولی را پیدا کرد ما نیازمند افزایش همکاری‌ها هستیم.


افزایش گام به گام شاخص‌های داوری
رئیس انجمن آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران در این جشنواره گفت: گردهمایی این جمع در کنار هم نشان دهنده مسئولیت‌پذیری آنها است. رویکرد «سلامت‌محور» از سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۴) از چانگهای چین آغاز شد و سازمان‌های بین‌المللی بر این گفتار پافشاری کردند که هیچ چیزی در زندگی مردم بی‌ارتباط با سلامتی آنها نیست. به این ترتیب توسعه را مساوی با سلامت و سلامت را مساوی با توسعه دانستند. بر این اساس هر کسی در هر جایگاهی که قرار می‌گیرد به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با سلامت جامعه در ارتباط است و اگر قرار است جامعه‌ای سالم داشته باشیم همه مدیران باید تصمیم‌های سلامت‌محوری در نهاد خود بگیرند.
محمدحسین تقدیسی افزود: به‌دنبال این رویکرد انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران براساس مسئولیت اجتماعی حرکتی را آغاز کرد و با حمایت و پشتیبانی وزارتخانه‌ها‌ و سازمان‌های گوناگون امروز توانسته سومین جشنواره ملی صنعت سلامت‌محور را با رویکرد ارتقای سلامت محصولات و خدمات برگزار کند.
وی بیان کرد: سال نخست آنها که دوستدار سلامت بودند در کنار هم جمع شدند و اینکه دوستدار سلامت بودیم را ارج نهادیم. سال دوم ۱۷ شاخص برای ارزیابی و داوری شرکت‌ها را در نظر گرفتیم که با خوداظهاری شرکت‌ها این حرکت آغاز شد و امسال به ۳۴ شاخص رسیده‌ایم که بیشتر شرکت‌کنندگان با تکمیل کردن فرم خوداظهاری ما را یاری کردند و ما یک گام به جلو آمدیم و امیدواریم سال آینده شاخص‌های‌مان به حدود ۵۴ شاخص توسعه یابد.
تقدیسی افزود: آنها که در سال‌های گذشته با ما همراه بوده‌اند اذعان می‌دارند که همراهی با این جشنواره موجب شده است تا تولیدات و خدمات خود را بهبود بخشند؛ بنابراین این راهی که آغاز کرده‌ایم را ادامه دهیم.
رئیس انجمن آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران درباره اینکه چرا تعداد شاخص‌ها روندی افزایشی دارد، توضیح داد: اگر از روز نخست سختگیرانه شاخص‌های زیادی را برای ارزیابی و داوری می‌گذاشتیم، آغاز این مسیر ممکن نمی‌شد اما به مرور با افزایش شاخص‌ها، داوری‌ها سختگیرانه‌تر می‌شود و گام‌های موثرتری در راستای سلامت‌محور کردن محصولات و خدمات بر خواهیم برداشت.
دبیرکل انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران و رئیس کارگروه ارزیابی و داوری جشنواره ملی صنعت سلامت‌محور نیز گفت: در این جشنواره ۷۳سازمان به‌طور داوطلبانه حضور یافتند. معیارهایی که با تایید سازمان غذا و دارو تعریف‌شده، خیلی سختگیرانه بوده است. اینکه تعداد شرکت‌ها روند صعودی داشته، نشان می‌دهد نسبت به ارائه محصولات و خدمات سلامت‌محور علاقه‌مند هستند.
مسعود مطلبی اظهارکرد: فکر می‌کنیم از میان همه نهادهایی که فعال هستند، این ۷۳نهاد نسبت به سلامت‌محور بودن خدمات و کالاهای‌شان جلوتر هستند.
وی افزود: از مجموع شرکت‌هایی که در این ۳سال حضور یافتند، ۲۷درصد در حوزه صنایع غذایی، ۱۳درصد صنایع آرایشی و بهداشتی و ۷۰درصد خدماتی، تجاری و سایر بوده‌اند؛ بنابراین مسئولیت‌پذیری شرکت‌های صنایع غذایی درباره «سلامت‌محوری» نسبت به سایرین بیشتر بوده است. هر سال سختگیرانه‌تر داوری می‌کنیم و در نهایت روند رشد شرکت‌ها در حوزه سلامتی کالا و خدمات را شاهد هستیم. کاری که امسال کردیم این بود که برای شرکت‌هایی که حضور یافته‌اند ابزار داوری اختصاصی درست کرده‌ایم.
براساس گزارش صمت در این جشنواره که با همت امیررضا باقریان به عنوان دبیراجرایی برگزار شدِ، از ۷۳ نهاد که همراستای سلامت‌محور کردن محصولات و خدمات گام برمی‌دارند در چندین سطح، قدردانی شد. در این میان، شرکت پدیده شیمی قرن(اکتیو)، شرکت پارس حیان، شرکت مارگارین، بیمارستان یثربی کاشان، بانک رفاه و فدراسیون ورزش‌های همگانی برنده جایزه زرین سومین جشنواره ملی صنعت سلامت‌محور شدند.


چاپ