بار سفر بسته و حرکت کنید

جنگل‌ راش سوادکوه، زیبای زیبایی‌ها

گروه تجارت: خوش به حالتان است زیرا هم‌اکنون بهترین زمان برای سفر به جنگل‌های راش است. اینجا مهمان هوایی معتدل و خنک، همراه با چشم‌انداز سرسبز و تشعشع بی‌نظیر آفتاب در میان برگ‌های درختان سر به آسمان رسیده هستید. اگر از طرفداران پروپا قرص پاییز و برگ‌ریزان هزار رنگش هستید نیز جنگل راش گزینه خوبی برای سفر خواهد بود.

به‌گزارش ایرنا، ‌اگر بخواهیم فهرستی از زیباترین جنگل‌های ایران برای گشت‌وگذار و به قول امروزی‌ها «آرامش مطلق» تهیه کنیم، جنگل راش سوادکوه در این فهرست جایگاهی ویژه خواهد داشت. جنگلی که با نام‌های دیگری همچون جنگل «مرسی‌سی» و جنگل «سنگده» هم شناخته می‌شود و شما را راهی دنیایی بهشتی می‌کند.
جنگل راش محل رشد و نمو یکی از گونه‌های کمیاب درختان به‌نام «راش» است. این جنگل با طبیعت بسیار زیبای خود می‌تواند لحظاتی سرشار از آرامش را برای‌تان به ارمغان بیاورد. در این جنگل آبشار زیبایی وجود دارد که جلوه‌ای زیبا از طبیعت را پیش روی‌تان قرار می‌دهد.
فرقی نمی‌کند از مازندران یا تهران و سمنان و هر جای دیگر کشور راهی روستای سنگده شوید، به‌هرحال سروکارتان با جاده فیروزکوه و چشم‌اندازهای تماشایی آن است. بیایید زیبایی‌های این جاده را کنار بگذاریم چراکه جلوه‌های رویایی دیگر انتظارتان را می‌کشد. همین‌که از این جاده به سمت روستای سنگده خارج شوید، کم‌کم پای‌تان را از روی پدال گاز بر می‌دارید؛ حسی وصف نشدنی وجودتان را می‌گیرد و دوست ندارید این جاده به پایان برسد.
هنوز نرسیده به روستای سنگده و جنگل راش، طبیعت کار خودش را می‌کند و حال و هوای‌تان دگرگون می‌شود. می‌توانیم ساعت‌ها درباره هنرنمایی طبیعت در این جاده حرف بزنیم اما همین بس که بدانید شما در جاده تماشایی سنگده هستید؛ جاده‌ای که از دو سو با درختان احاطه شده است. در بهار و تابستان با سرسبزی به استقبال‌تان می‌آید، در پاییز، هزار رنگ به خود می‌گیرد و در زمستان پیراهن عروس بر تن درختان خودنمایی می‌کند.
هنوز اما تا جنگل راش راه باقی است.
کافی است مسیرتان را از هر جای ایران به سمت جاده سوادکوه کج کنید و خودتان را به روستایی به‌نام سنگده در سایه‌سار قله «نرو» برسانید تا یکی از زیباترین و ارزشمندترین جاذبه‌های طبیعی ایران را ببینید.
قله نرو به ارتفاع ۳۶۰۲ متر واقع در خط‌الراس به‌نام «نرو» است که مرز بین استان‌های سمنان و مازندران به‌شمار می‌آید. شروع این خط‌الرأس از منطقه خطیرکوه و انتهای آن به منطقه فینسک یا سی استل‌-‌بندبن چهاردانگه که آخرین قله این خط‌الراس هم به همین نام است، ‌ختم می‌شود.


وقت ملاقات با درختان راش
جنگل راش یا مرسی‌سی در جوار روستا سنگده جا خوش کرده و دلربایی را از دوردست‌ترین چشم‌انداز آغاز می‌کند. آنچه به این جنگل اهمیتی دوچندان می‌بخشد، حضور درختان زیبای راش است که گونه‌ای کمیاب در مناطق کم ارتفاع شمال کشور به‌شمار می‌رود و ارزش طبیعی بسیاری دارد.
آنچه در جنگل راش نصیب‌تان می‌شود، قدم زدن در مسیری رویایی و لذت بردن از چشم‌اندازهای زیبای آن است. قدم‌هایی که شاید هر کدام خاطراتی به بلندای یک عمر برایتان رقم بزنند.
مسیر کوهستانی و جنگلی رسیدن به روستای سنگده (درست مانند خود این روستا) زیبا، غنی، با طراوت و بسیار فرح‌بخش است. از روستا تا ابتدای مسیر پیاده‌روی در جنگل راش، جاده خاکی است که می‌توان برای پیمودن آن از ماشین‌های محلی استفاده کرد.
در مسیر پیاده‌روی، درختان بلندقامت راش را می‌بینید که با آرایشی خاص در کنار یکدیگر صف کشیده‌اند، زمین پر است از برگ‌های سرخ و زرد و منظره‌ای هزار و یکرنگ پیش چشمان‌تان تصویر می‌کند که از فرط زیبایی قابل توصیف نیست.
در نزدیکی جنگل راش، با درختانی که ارتفاع آنها به ۴۰ متر هم می‌رسد، جاذبه‌های طبیعت‌گردی دیگری نیز وجود دارد که در بین آنها می‌توان به دریاچه شورمست، جنگل ارفع ده و سایت ستاره‌نگری آلاشت اشاره کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر فرصت کافی دارید حتما از این جاذبه‌ها نیز بازدید کنید.
اگر خستگی را به جان بخرید و هر چه بیشتر در جنگل پیش بروید عیش‌تان با دیدن آبشار زیبای این جنگل که نامش «اوبن» است، کامل می‌شود. شاهکار خلقت را در سنگده و جنگل زیبایش به نظاره بنشیند، برگ‌هایی هزار رنگ که همه‌جا را پوشانده‌اند و تصویری به‌یادماندنی را به شما هدیه می‌دهند.در جنگل‌های راش سوادکوه مقصدی وجود ندارد و به هر طرف بنگرید آن‌قدر از شما دلبری می‌کند که گویی همه‌جا مقصدتان است.


بدون راهنما و تنها سفر نکنید
باید یک تذکر هم بدهیم و آن این است که حتما در جنگل راش سوادکوه به‌طور گروهی و با کمک یک راهنما حرکت کنید و در زمان مه‌گرفتگی از گروه خود جدا نشوید زیرا به‌راحتی راه را در میان پوشش انبوه گیاهی گم خواهید کرد. جنگل راش امکانات تفریحی چندانی ندارد و همین به بکر ماندن آن کمک می‌کند. هارمونی رنگ‌ها، بوی خاص طبیعت، نسیم ملایم و خنک، صدای آب و موسیقی پرندگان همه و همه شما را از هر امکانات به‌اصطلاح تفریحی و گردشگری بی‌نیاز می‌کند. مهم‌ترین چیزی که در سفر به این جنگل نصیب‌تان می‌شود، حال و هوای خوش و استفاده از آغوش طبیعت برای کسب آرامش است. آرامشی که ممکن است با هر امکانات تفریحی دیگر بشکند یا از بین برود. اما بدون امکانات تفریحی هم می‌توان در این جنگل خوش گذراند و از دیدنی‌های آن لذت برد. با انجام دادن فعالیت‌ها و تماشای جاذبه‌ها لحظاتی فراموش‌نشدنی را در جنگل راش برای خود خلق کنید.
اما جنگل‌نوردی و پرسه در میان درختان تنومند و بلندقامت راش یکی از فرح‌بخش‌ترین تفریحات است. همین‌که قدم به جنگل راش می‌گذارید درختان سر به فلک کشیده احاطه‌تان می‌کنند و شما مسحور زیبایی آنها می‌شوید. خیلی عجله نکنید، در قدم‌به‌قدم این جنگل زیبایی‌هایی وجود دارند که ممکن است آنها را از قلم بیندازید. قدم زدن در میان این جنگل مانند گذر از مسیری رویایی است که برای لحظاتی، آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد، البته برخی هم با اتومبیل بخش‌هایی از این جنگل را طی می‌کنند و به‌نوعی دیگر از زیبایی‌ها لذت می‌برند.


صدای رود را دنبال کنید
همان‌طور که در جنگل راش قدم می‌زنید، به صدای طبیعت گوش جان بسپارید تا در میان جنگل صدای گذر آب شما را همراهی کند. این نوای زیبا خستگی را برای شما بی‌معنا می‌سازد. این رودخانه با عبور از میان جنگل راش طراوت فضا را چندین برابر کرده و موجب تماشایی‌تر شدن آن شده است. همچنان صدای رودخانه را دنبال کنید تا به شیرین رود برسید که یکی از سرچشمه‌های رودخانه تلار و از گوارا‌ترین رودخانه‌های مازندران است. اگر همت کنید و چند ساعت پیاده‌روی را به جان بخرید، با پیشروی در جنگل صدای ریزش آب به گوش می‌رسد که حکایت از نزدیک شدن به آبشار دارد.آبشار زیبای «اوبن» که به فارسی به معنی زیر آب است که در دل جنگل راش خودنمایی می‌کند و بر زیبایی طبیعت اطراف‌تان می‌افزاید. این آبشار از چشمه‌های طبیعی بالادست خود و از قله‌های نروا و نرو سرچشمه می‌گیرد و پس از سرازیر شدن در میان جنگل به رود تجن می‌ریزد. ارتفاع آبشار از سطح آب‌های آزاد حدود ۱۸۰۰ متر است و محیط آن به‌واسطه سایه جنگلی و ارتفاع زیاد سرد و خنک است.


به طبیعت آسیب نزنید
اگر دوست دارید خاطراتی خوش را برای خود و همسفران‌تان خلق کنید، پیک‌نیک و خوشگذرانی در جنگل راش را فراموش نکنید. در گوشه و کنار جنگل می‌توانید بساط خود را برپا کنید و از این مناظر بهشت‌گونه لذت ببرید. فقط یادتان باشد که به طبیعت و زیبایی‌هایش آسیب نزنید، ‌آتش به پا نکنید و زباله‌ها را در جنگل رها نکنید.
به هر سو که نگاه کنید سوژه‌ای برای ثبت با دوربین عکاسی پیدا می‌کنید. از درختان سر به فلک کشیده گرفته تا رقص آب در میان جنگل و ریزش آب از آبشار، همه و همه می‌توانند تبدیل به تصاویری ماندگار در آلبوم عکس‌های شما شوند. سعی کنید اگر در جنگل آتش روشن کردید از خاموش شدن آن مطمئن شوید. همچنین از یادگاری نوشتن روی درختان چند میلیون ساله آن خودداری کنید زیرا خود درختان یادگار طبیعت هستند.
چاپ