اقامت ۸۰ هزار خارجی با میانگین ۵ شب در مازندران

گردشگران خارجی ۸ میلیارد دلار در ایران خرج کردند

مژده پورزکی: یک ماه از فصل تابستان گذشت و گزارش‌های میدانی و رسمی گواه از آن دارد که امسال با وجود همه مشقت‌های مالی که ایرانیان به آن دچار شده‌اند، به شهرهای مختلف ایران سفر می‌کنند. گردشگران خارجی هم همچنان در شهرهای مختلف در آرامش و آسایش به اماکن دیدنی سر می‌زنند و از جاذبه‌های ایران بازدید می‌کنند.

به گزارش صمت و بر اساس گزارشی از ایسنا، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آیین گشایش دهمین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی اظهار کرد: با وجود مشکلات و تهدیدات، گردشگری رشد خوبی داشته است. همچنین اقدامات مختلفی در حال انجام است که آمار گردشگران ورودی را افزایش دهیم.
علی‌اصغر مونسان بیان کرد: گردشگری کشور رونق خوبی دارد. بنا بر آمار بانک مرکزی، سال گذشته ۸.۱۱ میلیارد دلار سهم گردشگری از درآمد غیرنفتی بوده و درحال‌حاضر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه گردشگری در حال اجرا داریم که شامل مجتمع‌های گردشگری و هتل‌ها با ستاره‌های مختلف است.


گردشگر تابستانه در مازندران
وی افزود: در سال ۹۶ آمار گردشگران ورودی به کشور ۷.۴ میلیون نفر بود که در سال ۹۷ به ۸.۷ میلیون نفر افزایش پیدا کرد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: از اول خرداد تا ۳۱ تیر ۹۸، بیش از ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر با میانگین ۴ شب و ۵ روز در استان مازندران اقامت داشته‌اند. این آمار از گردشگران داخلی و خارجی است اما آمارگیری درباره گردشگران خارجی در این استان هر ۳ ماه یک بار انجام می‌شود. از این رو آمار گردشگران خارجی در ۳ ماه نخست امسال ۸۰ هزار نفر با میانگین ۵ شب اقامت بوده است.
مهران حسنی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: ستاد اجرایی خدمات سفر با حضور سازمان‌های اجرایی مختلف پس از پایان تعطیلات نوروز، برنامه‌ریزی برای تابستان را انجام داد. ۱۲ کارگروه در استان با هماهنگی ۲۲ فرماندار در این طرح مشارکت داشتند و پیش‌بینی‌هایی درباره امداد و نجات، امور فرهنگی، بهداشت و درمان، اسکان و پذیرایی، تنظیم بازار، کنترل قیمت‌ها و... انجام شد و درحال‌حاضر با این میزان جمعیتی که وارد استان شده است، آماده پذیرایی از گردشگران هستیم.
وی ادامه داد: ما توانسته‌ایم خدمات مورد نیاز گردشگران را به‌وسیله صنوف مختلف ارائه دهیم، به نحوی که شایسته هم‌وطنانی باشد که مازندران را برای سفر انتخاب کرده‌اند.
حسنی همچنین تصریح کرد: در برخی روزهای ویژه مانند عید فطر تعداد گردشگران افزایش داشته است. همه گردشگرانی که وارد استان می‌شوند نیاز به خدمات دارند. ستاد اجرایی، خدمات سفر سازمان‌های مختلف را کنار هم قرار داده و توانسته است برنامه‌ریزی‌های درستی برای ارائه خدمات شایسته به گردشگران انجام دهد. در ادامه روزهای گرم تابستانی با نشست‌هایی که در کارگروه‌ها برگزار می‌شود، هم‌افزایی بیشتر می‌شود.
وی بیان کرد: نخستین هدف گردشگری تابستانه در مازندران، استفاده از فضای ساحلی و دریاست که بر این اساس طرح‌هایی برای ارائه خدمات در ساحل داشته‌ایم. البته طرح‌هایی نیز برای توزیع جمعیت گردشگران و درآمد حاصل از ورود آنها در استان داریم. گردشگری روستایی طرحی است که زیر مجموعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی قرار می‌گیرد. این اقامتگاه‌ها بهانه‌ای برای ورود گردشگران به روستاهاست که در کنار این اقامت، جامعه محلی، انتفاعی از ورود گردشگران می‌برند. علاوه بر آن، غذاهای محلی، آیین‌ها، آداب و رسوم و صنایع دستی این مناطق معرفی می‌شوند.
حسنی افزود: تورهای طبیعت‌گردی در مناطق روستایی از ظرفیت‌های دیگری هستند که به آنها توجه می‌شود. به این ترتیب تجربه زندگی روستایی برای گردشگران لذت‌بخش خواهد بود.


استقبال از تورهای داخلی در فارس
رئیس‌هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی فارس گفت: در شرایط فعلی، مردم از تورهای داخلی و استان‌گردی استقبال می‌کنند.
محمود فخری در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه افزایش نرخ دلار باعث شده است مسافرت افراد به خارج از کشور به شدت کاهش یابد، بیان کرد: درحال‌حاضر تعداد معدودی از افراد، کشورهای خارجی را برای مسافرت انتخاب می‌کنند.
وی افزود: شرایط مالی موجود سبب شده است مردم قدرت سفرهای خارجی را از دست بدهند و به مکان‌های داخل کشور و استان سفر کنند.
وی با اشاره به اینکه گردشگری در امسال نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشته است، بیان کرد: سیاست‌های بین‌المللی هم سبب شده که گردشگران اندکی به داخل کشور بیایند، به‌طوری که درحال‌حاضر افراد حوزه خلیج‌فارس بیشترین گردشگران خارجی به ایران هستند و بازدید گردشگران خارجی و کشورهای اروپایی از ایران و استان فارس به شدت افت کرده است.
فخری با بیان اینکه شیراز و استان فارس با داشتن جاذبه‌های عدیده تاریخی، فرهنگی و مذهبی قطب گردشگری کشور هستند، ادامه داد: نگاه مدیران دولتی به جاذبه‌ها و رونق گردشگری استان فارس ضعیف است چراکه معتقدیم قرار گرفتن دولت در کنار بخش خصوصی می‌تواند نتیجه‌های مناسبی را در بخش گردشگری رقم بزند.
وی معتقد است که نبود تعامل و در کنار یکدیگر قرار نگرفتن بخش خصوصی و دولتی باعث می‌شود در بخش‌گردشگری به یک نتیجه واحد نرسیم و این مهم سبب می‌شود از دیگر استان‌ها و استان‌های همجوار عقب بمانیم.


عوامل موثر بر نرخ تور‌ها
ثمردار، یکی از مسئولان آژانس‌های هواپیمایی در شیراز هم با بیان اینکه نرخ تور و اقامت هتل‌ها به عواملی مانند نوع هتل، پرواز، غذا و... بستگی دارد، گفت: درحال‌حاضر نرخ تورهای داخلی و درون‌استانی در یک روز از ۶۰ هزار تومان شروع می‌شود و به بیش از ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد.
وی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه وضع معیشت مردم به گونه‌ای شده که سفر از اولویت سوم به بعد خانواده‌هاست، افزود: مردم پس از تامین مایحتاج زندگی، برنامه سفر می‌چینند، به‌طوری که در امسال، میزان سفرهای داخلی و خارجی مردم به شدت کاهش یافته است. ثمردار با بیان اینکه درحال‌حاضر مردم از تورهای یک روزه و دو روزه درون‌استانی استقبال می‌کنند، ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ تورهای بیرون از استان و شهرهای شمالی حدود ۳میلیون تومان است، مردم از سفرهای درون‌استانی بیشتر استقبال می‌کنند. وی با اشاره به اینکه نرخ سفرهای داخلی نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش داشته، اظهار کرد: درحال‌حاضر هزینه سفر ۳ تا ۴ روزه به کشوری مانند ترکیه حدود ۸ میلیون تومان می‌شود. این مسئول آژانس گردشگری ادامه داد: بر اساس بررسی‌ها، ایران اولویت ۱۵ به بعد گردشگران خارجی به شمار می‌آید. به گفته وی، شیراز دومین شهر گردشگران خارجی است که برای سفر به ایران می‌آیند.


فعالیت تاسیسات گردشگری دریایی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان نیز درباره شرایط صنعت گردشگری در این استان گفت: تحقق سفرهای دریایی به کشورهای همسایه دریای خزر موجب می‌شود تا تاسیسات گردشگری ساحلی گیلان در تمام سال فعالیت دائمی و پر رونق داشته باشند.
شهرود امیرانتخابی با اشاره به اینکه استان گیلان دارای ۲۸۸ کیلومتر نوار ساحلی و ۹ شهرستان ساحلی دارای امکانات اولیه و زیرساخت‌های لازم برای اجرای برنامه‌های گردشکری دریایی هستند، گفت: با توجه به محدوده مرز آبی استان گیلان و همجواری با استان‌های ساحلی مازندران و گلستان، این شهرستان سالانه پذیرای گردشگران زیادی است.
وی گفت: همه ساله حدود۲۰ میلیون گردشگر وارد استان گیلان می‌شوند که ۸۰ درصد آنها برای استفاده از مواهب طبیعی دریا و تفریحات ساحلی به ویژه در ۶ ماه نخست سال به گیلان می‌آیند. امیر انتخابی با بیان اینکه اجرای سفرهای دریایی برای جذب گردشگران خارجی، منجر به رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و توسعه گردشگری خواهد شد، افزود: تاسیسات صنعت گردشگری مستقر در نوار ساحلی استان به صورت فصلی و فقط در ۳ ماه تابستان مشغول به فعالیت هستند که موجب کاهش درصد اشتغال و پایین بودن درآمد تاسیسات اقامتی و پذیرایی در استان شده و در صورت تحقق سفرهای دریایی از کشورهای همسایه دریای خزر، تاسیسات گردشگری ساحلی استان در تمام سال فعالیتی دائمی و پر رونق خواهند داشت.
وی در ادامه، مسیرهای گردشگری استان گیلان را بندر انزلی، آستارا، چمخاله، کیاشهر و منطقه آزاد در بندر انزلی معرفی کرد و افزود: مسیرهای گردشگری دریایی خارجی شامل مسیر بنادر باکو آذربایجان، آستراخان روسیه، اکتائو قزاقستان و ترکمن‌باشی ترکمنستان است.
وی گفت: با توجه به اینکه بندر انزلی دارای اسکله و امکانات استاندارد برای پذیرش گردشگران دریایی خارجی است، از اهمیت ویژه‌ای نسبت به سایر بنادر استان برخوردار است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان گفت: تاسیسات گردشگری دریایی در ۹ شهرستان آستارا، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، تالش، رشت، رودسر، رضوانشهر، لاهیجان و لنگرود فعال هستند.
امیرانتخابی به فعالیت ۲۶ مجتمع گردشگری، ۶ طرح سالم‌سازی، ۵۵ خانه مسافر و ۱۹ هتل در ۳۰ کیلومتر نوار ساحلی در بندر انزلی اشاره کرد و ادامه داد: در شهرستان آستارا نیز ۳ هتل، ۳ طرح سالم‌سازی، ۴۵ خانه مسافر و یک مجتمع گردشگری فعال هستند.
وی گفت: گیلان دارای ۳۸ طرح سلامت دریا، ۹۲ واحد اقامتی و مراکز تفریحی و سرگرمی و گردشگری مشرف به سواحل است.
بر اساس این گزارش، هر کدام از استان‌ها بنا بر ظرفیت خود فعالیت‌هایی برای جذب گردشگران داخلی داشته‌اند و تلاش‌ها برای تابستانی پر سفر در ایران ادامه دارد.


چاپ