۲۰۰ تقاضای راه‌اندازی تاسیسات اقامتی در دست بررسی است

بومگردی در مسیر توسعه بومی

مژده پورزکی: فصل تابستان است و اقامتگاه‌های بومگردی یکی از مقاصد گردشگران داخلی در این فصل شمرده می‌شوند. با این حال کارشناسان معتقدند این اقامتگاه‌ها هنوز به رشد و بالندگی لازم نرسیده‌اند.

به گزارش صمت، صنعت گردشگری به‌ویژه بومگردی و طبیعت‌گردی به عنوان رویکردی جدید برای توسعه همزیستی انسان و طبیعت، به منظور بهره‌وری اقتصادی، امروز در توسعه مناطق جایگاه چشمگیری یافته است.
نایب‌رئیس جامعه اقامتگاه‌های بومگردی در این‌باره گفت: بیشتر اقامتگاه‌های بومگردی در مناطق‌طبیعی و روستایی برپا هستند.
اکبر رضوانیان چندی پیش در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: از آنجایی که بارندگی‌ها می‌توانند برای تقویت طبیعت مفید باشند، درنهایت به بهبود شرایط بومگردی و رونق اقامتگاه‌ها کمک خواهند کرد.
وی افزود؛ ایران چندسالی با خشکسالی روبه‌رو بوده است و امیدواریم از باران‌های اخیر به‌عنوان یک نعمت خدادادی استفاده ببریم. این کاری است که تنها با برنامه‌ریزی و مدیریت امکان‌پذیر می‌شود. برای بررسی شرایط کسب درآمد اقامتگاه‌های بومگردی در ایام نوروز یا تابستان باید هر منطقه را به‌طور جداگانه مدنظر قرار دهیم.
رضوانیان گفت: جامعه اقامتگاه‌های بومگردی تازه‌تاسیس است و هنوز اعضای رسمی ندارد، با این حال حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ فعال این حوزه در همایش‌ها و گردهمایی‌های این جامعه حضور می‌یابند. با این حال در سال ۹۸، آموزش را در اولویت قرار می‌دهیم. این آموزش‌ها در حوزه تبلیغات و بازاریابی، تقویت اطلاع‌رسانی، آموزش‌ پذیرایی از مهمانان و مسافران و... خواهد بود تا فعالان بومگردی بتوانند به‌طور مستمر فعالیت‌های خود را توسعه دهند.
محمدامین جعفری، کارشناس گردشگری نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه طبیعت‌گردی به تمام بازدیدها و فعالیت‌هایی که در دامن طبیعت انجام شده، صرف نظر از پایدار بودن یا نبودن گفته می‌شود، اظهار کرد: طبیعت‌گردی در استانی مانند مازندران نسبت به بومگردی دامنه گسترده‌تری دارد.
وی تصریح کرد: بر اساس تعریف انجمن بین‌المللی، اکوتوریسم (بومگردی) سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که موجب حفظ محیط‌زیست و بهبود کیفیت زندگی مردم محلی می‌شود.
این کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه تفاوت اصلی بومگردی با طبیعت‌گردی را می‌توان در احساس مسئولیت در برابر طبیعت دانست، گفت: دلیل یکی دانستن این دو مفهوم، بیش از هر چیز بیانگر ضعف و ابهام در تعریف و تبیین مفاهیم اولیه و اصلی گردشگری است که تنها مختص عامه مردم نیست.
جعفری خاطرنشان کرد: گاهی در صحبت‌ها و سخنان مسئولان نیز تعاریفی از گردشگری مشاهده می‌شود و این نشان دهنده ضعف آموزش همگانی در زمینه گردشگری به‌طور عام و بومگردی به طور خاص است.
وی با بیان اینکه مسئله مناقشه‌برانگیز دیگر، اقامتگاه‌های بومگردی (اکولوژها) است که پیرامون ویژگی‌های آن بحث‌های جدی وجود دارد، افزود: آنچه ما اکنون در ایران می‌بینیم، بیشتر اقامتگاه‌هایی روستایی هستند که تنها عنوان اقامتگاه بومگردی را یدک می‌کشند و بومگردی را فقط در خانه‌ای با نمای چوبی و گلی و درنهایت ارائه غذاهای محلی خلاصه می‌کنند.
این کارشناس گردشگری ادامه داد: این درحالی است که یک اقامتگاه بومگردی واقعی باید حافظ ارزش‌های فرهنگی، سنتی، زیستی و بومی منطقه باشد و همچنین فعالیت‌های انجام شده در آنها باید مبتنی بر حفظ محیط‌زیست باشد.
جعفری با اشاره به اینکه واحدهای بومگردی علاوه بر کمک به حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری، توجه ویژه‌ای به پاکیزگی و بهداشت داشته باشند، یادآور شد: در عین حال این واحدها باید تا حد امکان از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنند و در مصرف انرژی نهایت صرفه‌جویی را انجام دهند.
وی با بیان اینکه فعالان بومگردی و در رأس آن، مدیران اقامتگاه‌ها باید به این اصول آشنا باشند و آنها را در عمل به اجرا درآورند، خاطرنشان کرد: این موضوع دوباره ضرورت آموزش علمی و نیاز به طراحی و تدوین دوره‌های تخصصی بومگردی برای فعالان این حوزه را یادآور می‌شود.
 اعطای تسهیلات به زنان خودسرپرست برای ایجاد اقامتگاه بومگردی یکی از راهکارهای جدیدی است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای ارتقای این صنعت درنظر گرفته است.
مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: اعطای تسهیلات به زنان خودسرپرست برای ایجاد اقامتگاه بومگردی در مناطق محروم از برنامه‌های سازمان در حوزه بانوان و خانواده است.
به گزارش صمت به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، فریبا رحمان‌پور، مشاور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در امور بانوان و خانواده افزود: همچنین در حوزه سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد نیز شاهد حضور بانوان توانمند هستیم و مدیریت و پایه‌گذاری تعداد زیادی از سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ازسوی بانوان انجام شده است.
وی ادامه داد: امروز نقش زنان در بالا بردن رونق اقتصادی و معرفی هنرهای بومی و استفاده از توانمندی و تجربه‌های آنان در حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس کشور، رونق تولیدات صنایع دستی و ترویج و توسعه گردشگری دارای اهمیت زیادی است. در این راستا حوزه امور زنان و خانواده سازمان با همکاری معاونت‌ها و بخش‌های مربوط، بررسی مسائل و مطالبات این حوزه را در دستورکار قرار داده که اقدامات مناسبی در سطح ۳ حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام شده است.


تشکیل بانک اطلاعاتی زنان کارآفرین
رحمان‌پور افزود: شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی زنان کارآفرین ملی و استانی در حوزه‌های تخصصی سازمان یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که انجام شده و هدف از این فعالیت، شناسایی ظرفیت‌های بانوان و استفاده از این ظرفیت‌ها در پیشبرد ماموریت‌های سازمان میراث‌فرهنگی است.
رحمان‌پور ادامه داد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی مجازی ویژه زنان در حوزه‌های گوناگون میراث‌فرهنگی، برگزاری برنامه‌های مرتبط با تحکیم بنیان خانواده، ایجاد سامانه فروش صنایع دستی و حمایت از تولیدات دستی زنان، شناسایی زنان فعال در تولید صنایع دستی در مناطق کم‌برخوردار روستایی و عشایری و اعطای مجوزهای تولیدی برای حمایت‌های آینده، برطرف کردن مشکلات تولید (تسهیلات بیمه به‌وسیله صندوق بیمه روستایی و عشایری)، نظارت کارگاه‌های تولیدی ازجمله کارگاه‌های تولیدی بانوان با هدف حمایت و حفظ کیفیت محصولات تولیدی و... از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی در حوزه بانوان و خانواده است.
مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی در امور بانوان و خانواده در ادامه گفت: مدیران و کارشناسان فنی به منظور شناسایی و حمایت از هنرمندان، کارآفرینان و بانوان خودسرپرست و سرپرست خانوار در سطح کشور، برنامه‌هایی را در نظر دارد ازجمله تجهیز برخی فضاها یا خانه‌های تاریخی مرمت شده (با مالکیت شخصی، دولتی یا مشارکتی) در سطح کشور به منظور برپایی کارگاه‌های هنرهای سنتی مانند صنایع دستی، محصولات غذایی سنتی، پارچه و پوشاک سنتی، صنایع موسیقایی سنتی و... با مدیریت افراد آموزش‌دیده، اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های ملی و استانی (زیرنویس یا تیزر) درباره اعلام آمادگی میراث فرهنگی در جهت حمایت، ارتقا و توانمندسازی بانوان هنرمند و کارآفرین سراسر کشور و اعطای کارت عضویت هنری معتبر (نه فقط کارت درجه هنری یا... که نیازمند مراحل زیاد است) به همه کارآفرینان در سطح کشور، ایجاد تعامل بین بانوان دهیار، شهردار و مالکان اقامتگاه‌های بومگردی، میراث فرهنگی و مردم به منظور رسیدن به نتیجه بهینه، دعوت از صاحبان برندهای معتبر به منظور حمایت از طرح‌ها و الگوهای هنرهای سنتی و ملی کشور (صنایع دستی، پوشاک، صنایع غذایی و...) در راستای تولید و رونق ملی، دعوت از فعالان استانی در همه زمینه‌های مرتبط با سازمان در نمایشگاه‌های سالانه کشوری، در دستورکار قرار دادن ثبت میراث فرهنگی ناملموس و صنایع دستی سنتی که بیشتربه‌وسیله بانوان تولید شده و در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی کشور قرار دارد، برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و گردشگری با حضور زنان و آموزش و توانمندسازی زنان در جوامع محلی روستایی و عشایری از دیگر فعالیت‌هایی است که در حوزه بانوان و خانواده انجام شده یا در دست اجرا است.


گشایش اقامتگاه بومگردی در پاسارگاد فارس
با همه مشکلات و البته تمهیدات اقامتگاه‌های دولتی روز به روز در حال افزایش هستند. به عنوان نمونه هفته گذشته یکصدمین اقامتگاه بومگردی در استان فارس راه‌اندازی شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت: یکصدمین اقامتگاه بومگردی در شهر مادر سلیمان شهرستان پاسارگاد با اعتباری افزون‌بر ۳۷۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید.
وی بیان کرد: پرونده ۲۰۰ تقاضای راه‌اندازی اقامتگاه بومگردی مراحل اداری خود را سپری می‌کند.
امیری تصریح کرد: تاسیسات اقامتی در هر استان، متناسب با تنوع اقلیم و جاذبه‌های گردشگری، شرایط بازار هدف و نوع تقاضای سفر انجام می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: با آغاز به کار اقامتگاه‌های بومگردی در استان، زمینه اشتغال ۴۵۴ نفر به صورت مستقیم و ۹۰۸ نفر به صورت غیر مستقیم فراهم شده که ظرفیت پذیرش اقامتگاه‌های بومگردی استان به بیش از ۲ هزار و ۴۸۵ نفر در شب رسیده است.
بر اساس این گزارش اقامتگاه‌های بومگردی به یک اولویت در کشور تبدیل شده‌اند با این وجود هنوز به جایگاهی که باید نرسیده‌ایم و تا رسیدن به مقصود باید آموزش‌های زیادی ببینیم.


چاپ