پولولیکاشویلی دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی در بازدید از کاخ گلستان مطرح کرد:

گردشگری ایران را توسعه می‌دهیم

مژده پورزکی: علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و زوراب پولولیکاشویلی دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی(UNWTO) ظهر بارانی دیروز را در کاخ گلستان قدم زدند و از این میراث ایرانی بازدید کردند.


به گزارش خبرنگار صمت کاخ گلستان یکی از آثاری است که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. قدمت این کاخ زیبا به زمان سلطنت شاه طهماسب اول صفوی بازمی‌گردد و از چند کاخ و عمارت جداگانه تشکیل شده که مهم‌ترین آنها در زمان قاجاریه ساخته شده و به‌عنوان محل سکونت شاهان قاجار مورد استفاده بوده است. کاخ گلستان مسکن پادشاهانی چون آغامحمد‌خان قاجار، فتحعلیشاه قاجار، ناصرالدین‌شاه قاجار و مظفرالدین‌شاه قاجار بوده و دیگر پادشاهان قاجار و پهلوی بیشتر اوقات در سایر کاخ‌های واقع در تهران اقامت داشته‌اند. به‌واسطه قدمت کاخ گلستان، ‌روز پیش از حضور در همایش همدان ۲۰۱۸، دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی به همراه معاون رئیس‌جمهوری ایران در بخش‌هایی از این کاخ دیدن کرد.


نیازمند معرفی ازسوی سازمان جهانی هستیم
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، ‌صنایع‌دستی و گردشگردی در این بازدید گفت: زوراب پولولیکاشویلی (دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی) به مناسبت رویداد همدان ۲۰۱۸ (پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی) و نشست اعضایUNWTO بازدیدی از همدان خواهند داشت.
مونسان گفت: همدان به این مناسبت از ۲۷کشور مهمان دارد و امیدواریم این مناسبت به توسعه گردشگری ایران کمک کند. باید از همکاری‌های دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی قدر‌دانی کنیم. امیدواریم سازمان جهانی گردشگری به ما کمک کند تا بتوانیم امور مربوط به گردشگری ایران را هرچه بیشتر توسعه دهیم. این کشور پر ظرفیت و جزو ۱۰ کشور برتر است اما نیاز دارد از سوی سازمان جهانی بیشتر معرفی شود تا گردشگران بیشتری از کشور‌های گوناگون جهان بتوانند از نزدیک از ایران بازدید داشته باشند. وی افزود: فعالیت‌های ایران می‌تواند در دو بحث گردشگری فرهنگی و اکوتوریسم توسعه یابد و تمرکز گردشگری بر این حوزه‌ها می‌تواند رونق گردشگری را به همراه داشته باشد. ما کشوری با ظرفیت طبیعت زیبا، تاریخ کهن و معماری زیبا هستیم و این داشته‌ها می‌تواند موضوع گردشگری را برای ما جدی کند.
مونسان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مباحث گوناگونی را در حوزه گردشگری با دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی مطرح کردیم و برنامه‌ها در موضوع همدان ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت.


خوشحالیم که مهمان همدان هستیم
زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی نیز در این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: هر چند بحث فرهنگ و تمدن بسیار اهمیت دارد اما مهمان‌نوازی یکی از مولفه‌های اصلی گردشگری است و ایران به مهمان‌نوازی معروف است. وی با ابراز خرسندی از بازدید از کاخ گلستان افزود: اینجا مکانی است که هر کسی باید از آن بازدید کنند. از دولت ایران سپاسگزارم که موضوع گردشگری را از اولویت‌ها می‌داند و در صدر کارهای خود قرار داده است.
دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی بیان کرد: ایران کشوری جذاب از نظر گردشگری است و ما می‌خواهیم روی این حوزه کار کنیم و آن را ارتقا دهیم. حضور ما در ایران، شاهدی بر این مدعاست که ایران کشوری با جاذبه‌های گردشگری فراوان است. وی گفت: ۲۷ کشور در همایش همدان ۲۰۱۸ حضور خواهند داشت و ما باید از حضور این ۲۷ کشور استفاده کنیم. این ۲۷کشور می‌تواند ۲۷ ارتباط تجاری را در زمینه گردشگری ایجاد کنند.
من خیلی خوشحال هستم که این همایش قرار است در همدان برگزار شود و در اصفهان و تهران برگزار نمی‌شود چراکه همدان شهر و مرکز جدیدی برای گردشگری خواهد بود و در این همایش معرفی خواهد شد. دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی اظهار کرد: ما اینجا هستیم که از شما حمایت کنیم و گردشگری ایران را توسعه ببخشیم. حوزه‌های طبیعت‌گردی و بوم‌گردی از ظرفیت‌های گردشگری ایران است و ما اینجا هستیم تا از شما حمایت کنیم و حوزه گردشگری در ایران ارتقا و بهبود یابد. از مهمان‌نوازی گرم شما سپاسگزارم. زوراب پولولیکاشویلی افزود: اولویت ما در ایران برگزاری همایش همدان ۲۰۱۸ است. ما بیش از ۵هزار و ۳۰۰عضو در جهان داریم و این نشست به نوعی مجمع عمومی ما است. این‌ها را می‌گویم که اهمیت این نشست را بازگو کرده باشم. من در چنین آیین‌‌هایی معمولا شرکت نمی‌کردم اما به‌دلیل قولی که دکتر مونسان دادم و اهمیت امر تصمیم گرفتم که در این همایش حضور یابم و به بحث درباره آینده گردشگری در ایران بنشینم.


برنامه‌های زوراب پولولیکاشویلی
زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، بامداد روز یکشنبه ۲۰آبان، وارد ایران شد و در بدو ورود مورد استقبال ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار گرفت. دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در سفر خود به ایران در چهلمین اجلاس جهانی اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری که امروز (دوشنبه ۲۱ آبان) در همدان گشایش خواهد یافت، شرکت می‌کند. براساس این گزارش، این نخستین‌بار است که زوراب پولولیکاشویلی به ایران سفر کرده و پیش از بازدید از کاخ گلستان از کاخ سعدآباد نیز باز دید کرده بود تا لحظه تنظیم این گزارش، قرار بود زوراب پولولیکاشویلی با محمدجواد ظریف نیز دیداری داشته باشد.


در حاشیه...
دیروز حال و هوای کاخ گلستان بارانی و هوای خوش آن بازدیدکنندگان را سرمست کرده بود. حضور گردشگران خارجی در گروه‌های دو و چند نفری پر رنگ بود. هر کدام از این گروه‌ها مترجم مخصوص خود را داشتند. بازدید مونسان و دبیر کل سازمان جهانی گردشگری در کنار گردشگران ایرانی و خارجی انجام شد. توجه متولیان کاخ به رعایت نظافت از سوی بازدید‌کنندگان به بهترین شکل انجام شد، به‌طوری که حتی زوراب پولولیکاشویلی و علی‌اصغر مونسان و خبرنگاران برای نایلون‌کشی کفش‌های‌شان در بازدید از ساختمان اصلی به‌درستی هدایت شدند. از حاشیه‌های این بازدید توضیحات متولیان کاخ گلستان درباره جزییات آنچه در این کاخ به نمایش گذاشته شده، بود. یکی از موضوع‌هایی که توجه مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را به خود جلب کرده بود، نحوه انتقال بنای خلوت کریم‌خانی به عمارت تخت مرمر بود که توضیحات متولیان کاخ برای مونسان راضی‌کننده نبود و دستور بررسی‌های بیشتر صادر شد.
خلوت کریم‌خانی در گوشه شمال‌غربی محوطه کاخ گلستان قرار دارد و دیوار به دیوار تالار سلام است. خلوت کریم‌خانی بنایی سر پوشیده و ستون‌دار به‌صورت ایوان سه دهنه است. در مرکز ساختمان آن حوضی ساخته شده که پیش‌تر از این آب قنات شاه از میانه حوض می‌جوشیده ‌است. این بنا به ظاهر در سال ۱۱۷۳هجری قمری و در زمان کریم‌خان زند ساخته شده و در زمان ناصرالدین‌شاه، که بنای جدید تالار سلام ساخته می‌شده، قسمت اعظم آن تخریب شده و امروز تنها بخشی از آن باقی‌مانده‌است. خلوت کریم‌خانی یا جلوخان یکی از بناهای دوران کریم‌خان است. این محل راه عبور از اندرون و باغ گلستان به دیوانخانه و تالار تخت مرمر بود؛ ولی در زمان ناصرالدین شاه به سبب تغییر وضعیت ساختمان‌ها آن معبر مسدود شده است.


چاپ