جهانگیری در همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی:

گردشگری راهی برای نجات از اقتصاد تک محصولی مبتنی بر نفت

گروه تجارت: معاون اول رییس‌جمهور، رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران را یکی از مهم‌ترین راهکارهای رهایی از اقتصاد تک محصولی مبتنی بر نفت و کمک به توزیع عادلانه درآمدها و ایجاد اشتغال پایدار دانست و گفت: با ارائه و اجرای راهکارهای عملی مورد نیاز برای نیل به این مهم، حرکت به سوی سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ممکن خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری روز یکشنبه با حضور در سالن اجلاس سران در همایش بین‌المللی «فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی» حضور یافت. وی گفت:
۱ـ گردشگری یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها و عوامل موثر در ارتباطات میان فرهنگی است و توسعه آن در جهان امروز، نقشی اساسی در گسترش تفاهم‌ها و افزایش سطح ادراکات ملی، منطقه‌ای و جهانی دارد.
۲ـ هرچه پدیده «جهانی شدن» ابعاد پیچیده‌تر و جدیدتر به خود می‌گیرد، «گردشگری» نیز با وجود پیشینه کهن آن دارای مفاهیم، زمینه‌ها، سازوکارها و چشم‌اندازهای جدیدتری می‌شود. نسبت میان گردشگری و درآمد ملی، سرمایه‌گذاری، اشتغال و کارآفرینی، نمونه‌های بارز این تحولند.
۳ـ «گردشگری نوین» به عنوان یک صنعت، نیازمند ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جدید و سرمایه‌گذاری‌های متناسب داخلی و خارجی است.
۴ـ توسعه صنعت گردشگری مثل هر بعد ویژه توسعه، وابسته به ابعاد دیگر آن است، یعنی زمینه‌های مساعد در سیاست خارجی، سیاست داخلی، فرهنگ، اقتصاد، حقوق و قوانین، طبیعت و اجتماع می‌توانند به آن تحرک و شتاب ببخشند.
۵ـ گردشگری را می‌توان محدود به وجوهی ویژه کرد. گردشگری فرهنگی و تاریخی، گردشگری اقتصادی و تجاری، گردشگری علمی و پژوهشی، گردشگری سلامت و درمان و گردشگری فراغت و تفریح و گونه‌های دیگر گردشگری، همه در جای خود مهم و موثر و در خور سرمایه‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های جدیدند.
جهانگیری افزود: اگر چنین توافقی بر سر این گونه مبانی، مفاهیم، زمینه‌ها و ضرورت‌های توسعه صنعت گردشگری وجود داشته باشد، می‌توان برخی از ظرفیت‌های ویژه و کم‌نظیر ایران را موضوع بحث و گفت‌وگو و تصمیم‌گیری در این همایش قرار داد. معاون اول رییس‌جمهوری ادامه داد: ایران نقطه اتصال فرهنگ‌ها و تمدن‌های غربی و شرقی است. فرهنگ و تمدن ایرانی و فرهنگ و تمدن اسلامی در ایران، آثار بی‌بدیلی به جا نهاده که هر کدام در دور و نزدیک کشور ما می‌توانند جاذبه‌های فراوان برای توسعه صنعت گردشگری باشند. اگر ایران دیروز گرانیگاه جاده ابریشم و جاده ادویه بود، امروز هم یکی از بزرگترین نقاط تلاقی فرهنگی و تاریخی جهان است. تنها طبیعت در ایران متنوع و دارای زیبایی‌های متناوب نیست. فرهنگ ایرانی و اسلامی هم رنگین‌کمانی از زیبایی‌ها و دیدنی‌هاست.
جهانگیری گفت: دولت تدبیر و امید با توفیق در سیاست خارجی و خارج کردن کشور از عرصه تهدیدها و تحریم‌ها و توافق در «برجام»، توانسته شرایط «پساتحریم» را به گونه‌ای پیش برد که بیشتر دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی از گسترش روابط و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران استقبال کنند. در این فضای گشایش سیاسی و روابط بین‌المللی از جمله مساعدترین زمینه‌هایی که به وجود آمده است، جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه گردشگری است.

 


وی با اشاره به اینکه سیاست دولت، پیشبرد برنامه «اقتصاد مقاومتی» است که رهبر معظم انقلاب همواره بر اجرای آن تاکید دارند، افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران بر پایه این موارد، راهبرد توسعه گردشگری بین‌المللی را به عنوان یک افق جدید و فرصت استثنایی برای کاهش نقش‌های مخرب سیاسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و پیشبرد دیپلماسی گردشگری در فرآیند تقویت صلح و دوستی و تفاهم برگزیده است. معاون اول رییس جمهوری وضعیت صنعت گردشگری در ایران تا پیش از شرایط پساتحریم به دلیل وجود تحریم‌ها، تهدیدها و بالابودن ریسک سرمایه‌گذاری نامطلوب دانست و افزود: اما اکنون دولت مصمم به اجرای سیاست‌ها و راهبردهای جدید بر پایه توسعه گردشگری پایدار است. در این رویکرد با ایجاد سازه‌های ژئوپلتیکی گردشگری، همکاری با سازمان‌های جهانی و منطقه‌ای، تقویت روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به زیرساخت‌ها و بنیان‌های گردشگری خود توجه ویژه شده است.
بر این اساس سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌های صنعت گردشگری، اماکن اقامتی و تاسیسات گردشگری بر پایه اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و عبور از اقتصاد وابسته به نفت اولویت یافته است. ما بنا داریم که اقتصاد گردشگری و درآمدهای حاصل از این صنعت را در جهت رشد و اعتلای بنیان‌های اقتصادی به کار گیریم. از آنجا که مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در اجرای طرح‌های گردشگری اولویت دارد و فراهم آوردن فضای مناسب برای معرفی فرصت‌های بالقوه سرمایه‌گذاری در ایران اسلامی از اهداف و تدابیر این راهبرد به شمار می‌رود، در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اولویت ۳ طرح مهم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصویب شده است. این ۳ پروژه عبارتند از:
چنانچه گفتم اهتمام جدی و توجه ویژه رییس محترم جمهور و اعضای دولت بر توسعه زیرساخت‌ها و رونق این صنعت، به عنوان عوامل مهم در ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری و توسعه مناسبات فرهنگی و اقتصادی و سیاسی است که اجرایی کردن این سیاست‌ها و برنامه‌ها مستلزم مشارکت فعال بخش خصوصی، نهادهای عمومی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است که با تمرکززدایی در اجرا، با تامین منابع مالی و سایر حمایت‌های دولتی، لغو مقررات زائد، تمرکز بر بازارهای هدف و گسترش تبلیغات جهانی و ارتقای سطح استانداردهای خدمات، شاهد شکوفایی و توسعه این بخش خواهیم بود.
به‌صراحت می‌گویم رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران یکی از مهم‌ترین راهکارهای رهایی از اقتصاد تک‌محصولی مبتنی بر نفت و کمک به توزیع عادلانه درآمدها و ایجاد اشتغال پایدار در کشور است و با ارائه و اجرای راهکارهای عملی مورد نیاز برای نیل به این مهم حرکت به سوی سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ممکن خواهد شد. اگرچه آمار گردشگری ورودی از حدود ۲/۲۷۰/۰۰ هزار نفر در سال ۱۳۸۸ به ۵/۱۸۰/۰۰۰ نفر در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته و اگرچه براساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۶م سهم مستقیم سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵م به ۷۹۳/۰۰۰میلیارد ریال (معادل ۷/۶ درصد از تولید ناخالص داخلی) رسید و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۶م تا ۹/۵ درصد یعنی ۸۳۹/۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد، اما هنوز چشم‌انتظار تحولات امیدبخش‌تر هستیم.


چاپ