نمایشگاه صنایع‌دستی در پارک ساحل برگزار شد

درآمد مالی قابل اتکا برای فعالان صنایع‌دستی

صبا رضایی - گروه تجارت: نمایشگاه صنایع‌دستی و کارآفرینی در پارک ساحل واقع در خیابان جنت‌آباد جنوبی برگزار شد.

این نمایشگاه از ۱۹ شهریور برگزار شده و تا ۵ مهر ادامه دارد. در این نمایشگاه فعالان صنایع‌دستی، بانوان کارآفرین و عرضه‌کنندگان سوغاتی‌های استان‌های مختلف حضور داشتند. بسیاری از عرضه‌کنندگان محصولات و غرفه‌داران این محصولات از سوی فرهنگسراهای مختلف و سرای محله جنت‌آباد دعوت شده بودند و هزینه‌ای برای اجاره غرفه پرداخت نکردند. پارک ساحل به دلیل وسعتی که دارد مکان رفت‌وآمد و پیاده‌روی بسیاری از مردم محله جنت‌آباد است و حضور غرفه‌داران در این پارک موجب شد شهروندان بسیاری به نمایشگاه سر بزنند و محصولات عرضه شده را خریداری کنند. یکی از حسن‌های این نمایشگاه بازاریابی محصولات برای فعالان صنایع‌دستی و کارآفرینان است. به عقیده بسیاری از فعالان صنایع‌دستی، این نمایشگاه درآمد خوبی دارد و شرکت در چنین نمایشگاه‌هایی علاوه بر افزایش فروش محصولات در ایام عادی کمک مالی خوبی برای آنهاست.

 


رونق ۸۰ درصدی کسب وکار
برای برخی از قنادان و تولیدکنندگان سوغات تبریز فروش نمایشگاه‌ها به حدی مطلوب بوده که در تمام نمایشگاه‌های سوغات، صنایع‌دستی و هدایا در کشور شرکت می‌کنند.
باقر خلیلیان به صمت گفت: از تبریز به این نمایشگاه آمده‌ام. در تبریز قنادی داریم و به دلیل شرایط اقتصادی مردم کسب و کار قنادی‌های تبریز نیز با چالش‌هایی مواجه است.
به عقیده او به طور کلی برپایی این نمایشگاه‌ها تاثیر بسیار خوبی بر کسب وکار او گذاشته و بازاریابی خوبی به شمار می‌رود.
خلیلیان در ادامه بیان کرد: بیشتر در نمایشگاه‌های هدایا و سوغاتی شرکت می‌کنیم. اگر از سوی نهادهای برگزارکننده این نمایشگاه‌ها تبلیغات مناسب شود استقبال مردم نیز افزایش می‌یابد اما در صورت نبود تبلیغات، فروش کمی در نمایشگاه‌ها داریم.
به عقیده او تاکنون شرکت در نمایشگاه‌ها بیش از ۸۰ درصد در کسب وکار او تاثیر مثبت داشته است. بازاریابی این نمایشگاه‌ها نیز باعث افزایش فروش محصولات او در تبریز شده است.
خلیلیان اظهار کرد: محصولات خود را به سراسر کشور ارسال کرده‌ایم و به کشورهای همسایه نیز صادر می‌کنیم.
غذاهای سرآشپز در ساحل
کارآفرینان زن نیز در این نمایشگاه حضور یافته و از فروش خود در آن راضی بوده‌اند. سرای محله شهرداری یکی از آشپزهای زن کارآفرین را به نمایشگاه پارک ساحل دعوت کرده است.
رویا حاج میرزاحسینی که به همراه همسر سرآشپزش برای نخستین‌بار در نمایشگاه کارآفرینی و صنایع‌دستی شرکت کرده، از فروش و شرایط نمایشگاه اظهار رضایت می‌کند. کسب و کار این زوج میانسال آشپزی است و غذاهای خود را به سراسر تهران ارسال می‌کنند، البته به گفته خانم آشپز، مردم به در منزل آنها مراجعه و غذای خانگی آنها را دریافت می‌کنند. وی به خبرنگار صمت که معتقد است غذای این سرآشپز و همسرش ارزش رفتن به آن‌سوی تهران و دریافت غذا را دارد گفت: من در سرای محله سعادت‌آباد و جنت‌آباد آشپزی می‌کنم و برای نخستین بار در نمایشگاه‌های هدایا، سوغات و صنایع‌دستی شرکت کرده‌ام. استقبال خیلی خوبی از غذاهای ما شد و ما در نمایشگاه‌های بعدی نیز شرکت می‌کنیم. او به مدت ۲ سال است برای مردم و سراهای محله آشپزی می‌کند. به عقیده حاج میرزاحسینی بهترین بازاریابی برای خدمه او دستپخت خوب او بوده است.

 


درآمد ناچیز زیورآلات
فعالان برخی از شاخه‌های صنایع‌دستی درآمد چندانی ندارند و نمی‌توانند به هنر خود به عنوان یک شغل اتکا کنند. یکی از این شاخه‌ها زیورآلات است که فعالان آن نیاز به حمایت مالی دارند. فرهنگسراها با دعوت از فعالان این شاخه‌ها به حضور در نمایشگاه‌های صنایع‌دستی تلاش می‌کنند به آنها کمک کنند.
حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی یکی از مواردی است که می‌تواند به بقای شاخه‌های مختلف آن کمک کند. اگر هنرمندان صنایع‌دستی امنیت مالی نداشته باشند به‌تدریج فعالیت خود را کاهش می‌دهند و اگر هم در شاخه‌های مختلف صنایع‌دستی فعالیت کنند، جدی و دائمی به آن نخواهند پرداخت. برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌دستی یکی از مواردی است که می‌تواند کمک مالی هرچند ناچیز برای فعالان صنایع‌دستی به شمار رود. بهناز هاشمی ۲ سال است که در حوزه تولید جواهر و زیورآلات فعالیت می‌کند. او از سوی فرهنگسرای خاوران به این نمایشگاه دعوت شده و از فروش این نمایشگاه راضی است. او به صمت گفت: درآمد تولید زیورآلات متغیر است و نمی‌توان به عنوان یک شغل ثابت به آن تکیه کرد. در این حوزه تنها به عنوان شغل دوم یا به عنوان سرگرمی می‌توان فعالیت کرد.
به عقیده او برگزاری این نمایشگاه‌ها می‌تواند کمک مالی خوبی برای کارآفرینان صنایع‌دستی باشد.
نمایش فرهنگ عشایر کلهر
نمایشگاه پارک ساحل به برخی از ایل‌ها و طایفه‌های کشور کمک کرده تا علاوه بر ارائه محصولات خود و کسب درآمد، جلوه‌هایی از فرهنگ خود را نمایش دهند. ایجاد غرفه به شکل چادر عشایری یکی از اقدامات این نمایشگاه برای معرفی فرهنگ طایفه کلهر بوده است.
پریچهر معینی کرمانشاهی به صمت گفت: ما عشایر استان کرمانشاه هستیم و از ایل کلهر استان کرمانشاه به این نمایشگاه آمده‌ایم. در همه نمایشگاه‌های صنایع‌دستی شرکت می‌کنیم و به مدت ۴ سال نیز در برج میلاد مستقر بوده‌ایم.
او افزود: به مدت ۵ سال نیز در نمایشگاه صنایع‌دستی پارک لاله در هفته دفاع مقدس شرکت کردیم. نمایشگاه از نظر مالی بسیار سودآور بود و ما هیچ هزینه‌ای برای غرفه و اجاره نمایشگاه پرداخت نکردیم. هزینه رفت و آمد و اقامت را خود پرداخت می‌کنیم.
معینی کرمانشاهی اظهار کرد: «من به مدت ۱۵ سال در حوزه صنایع‌دستی فعالیت می‌کنم. دوغ، غذا، آش، کره، کشک، کلانه با سبزی و شیرینی بژی از محصولاتی هستند که در این نمایشگاه عرضه می‌کنیم. » او قصد دارد فرهنگ بومی ایل کلهر را معرفی کند و به همین منظور به نمایش لباس‌های محلی پرداخته و غرفه را به شکل چادر عشایری طراحی کرده بودند.


سفال جهانی به ساحل آمد
لالجین با اینکه شهر جهانی سفال شده اما هنوز در داخل کشور چنان که باید معرفی نشده است. حضور فعالان سفال لالجین در این نمایشگاه می‌تواند فرصت خوبی برای معرفی و عرضه محصولات این شهر به مردم باشد.
حامد قهرمانی، فعال سفال لالجین به صمت گفت: فروش محصولات ما در نمایشگاه خوب بوده است. این نمایشگاه به خوبی صنایع‌دستی لالجین را معرفی کرد.
او افزود: به طور کلی برپایی چنین نمایشگاه‌هایی به معرفی هرچه بهتر محصولات لالجین کمک می‌کند. در بازارهای جهانی نیز انتخاب لالجین به عنوان شهر جهانی سفال موجب معرفی هرچه بیشتر این محصولات می‌شود.
سخن آخر
نمایشگاه‌های صنایع‌دستی و کارآفرینی به گفته بسیاری از فعالان صنایع‌دستی و تولیدکنندگان محصولات، درآمد بسیار خوبی دارد و تبدیل به بخشی از فعالیت‌های سالانه آنها شده؛ به طوری که روی درآمد نمایشگاه‌ها بیش از فروش روزانه محصولات خود حساب می‌کنند. بسیاری از تولیدکنندگان صنایع‌دستی و محصولات خانگی، شرکت در نمایشگاه‌ها را در تقویم کاری خود گنجانده‌اند.


چاپ