روس‌ها نیازمند آفتاب ایرانی

صبا رضایی - گروه تجارت: کارشناسان معتقدند روس‌ها گردشگران تفریحی هستند که تقاضای ساحل و آفتاب دارند و ما به دلایل فرهنگی و مذهبی نمی‌توانیم به تقاضای آنها پاسخ مثبت دهیم.

این در حالی است که روس‌ها به دلیل سردسیر بودن کشورشان و درمان بیماری‌هایی مانند رماتیسم و مشکلاتی که توسط آفتاب بهبود می‌یابند نیازمند ساحل هستند و می‌توان گفت بیشتر گردشگران درمانی هستند تا تفریحی.
همچنین با ایجاد پلاژهای مخصوص و منفک شده برای هر جنسیت و فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری ساحلی مطابق با فرهنگ و مذهب کشور می‌توان روس‌ها را جذب کشور کرد.
نزدیک به یک سال از انهدام سوخو ۲۴ روسیه توسط جنگنده‌های ترکیه می‌گذرد، تنش‌های دو کشور تاحدی کاهش یافته و روسیه درحال رفع تحریم‌های سنگین علیه ترکیه است. با این حال مکث یک ساله، گردشگران روس را وارد بازار دیگری کرد، جایی نزدیک‌تر و ارزان‌تر از ایران و حتی ترکیه!
پس از تشدید روابط روسیه و ترکیه و ممنوعیت سفر اتباع روس به این کشور، فصل جدیدی از تعاملات ایران و روسیه ورق خورد. در شرایطی که به باور بسیاری، ایران در سلیقه گردشگران روس نمی‌گنجید، هیاتی رسمی از کشورمان عازم روسیه شد. مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری و سرپرست هیات رسمی ایران در روسیه گفت: مطالعات جامعی درباره سلیقه گردشگران روس انجام شده و ما بر اساس نتایج آن مطالعات، حرکت خواهیم کرد.

 


تغییر روابط دو کشور
به نظر می‌رسد روس‌ها نیز تمایل دارند روابط دو کشور تغییر کرده و گردشگری میان ایران و روسیه رونق یابد. اما امکانات مورد نیاز گردشگران روسی در کشور ما به دلایل بسیاری وجود ندارد.
اولگ سافونوف، رییس آژانس گردشگری فدرال روسیه که در نخستین دیدار رسمی نسبت به تغییر مسیر گردشگران روس به ایران ابراز تمایل کرده بود، اظهار کرد: قول می‌دهم برای معرفی شایسته ایران به گردشگران روس تلاش زیادی کنم. روسیه سالانه ۵۰ میلیون گردشگر به کشورهای مختلف می‌فرستد و پس از تحولات ایجاد شده در منطقه قصد دارد مقصد گردشگران روس به ترکیه و مصر را به سوی ایران تغییر دهد.
او از ایران نیز درخواست کرد که جاذبه‌های گردشگری روسیه را به شهروندان ایرانی معرفی کند.
 روس‌ها زمستان گذشته در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری ایران حضوری به مراتب پررنگ‌تر از فعالان گردشگری ترکیه داشتند، بیشترین فضا مختص آنها بود و بیشترین تبلیغات برای جذب گردشگران ایرانی توسط آنها انجام شد. روس‌ها هنگام اقدامات در تهران به سرعت دفتر اطلاع‌رسانی گردشگری خود را نیز راه‌اندازی کردند، آنها در صدا و سیما و رسانه‌های ایران تبلیغی نداشتند، اما تورهای آنها با قیمت‌هایی شگفت‌انگیز، آژانس‌های ایرانی را قرق کرده بودند.
افزایش شمار پروازهای مستقیم ایران و روسیه نیز قدرت مانور روس‌ها در بازار ایران را بیشتر کرد. روسیه تسهیلاتی برای صدور ویزا در نظر گرفت تا قدرت رقابت با ترکیه را افزایش دهد. قیمت سفر به روسیه نیز به حدی ارزان بود که با وجود آغاز فصل سرما در این کشور، تورهای آن برای گردشگران ایرانی همچنان برقرار مانده و مشمول نرخ خارج فصل و ارزان‌تر هم شده و اکنون روسیه منتظر شکستن یک رکورد از جانب گردشگران ایرانی است.

 


افزایش سفر به روسیه
بر اساس آمارهای منتشر شده، گردشگران ایرانی به سفر به روسیه علاقه‌مند هستند اما گردشگران روسی هنوز قانع نشده‌اند که ایران می‌تواند مقصد سفر مناسبی باشد.
لوان جگریان، سفیر روسیه در ایران گفت: سال گذشته ۳۵ هزار ویزا برای شهروندان ایرانی صادر کردند که بیشتر آنها گردشگر بودند. این نخستین‌بار است که ایران در میان ۲۰ کشور برتر که بیشترین سفر به روسیه را داشته‌اند، قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود شمار گردشگران ایرانی ورودی به روسیه، در سال جاری توسعه یابد.
مهدی سنایی، سفیر کشورمان در روسیه نیز اگرچه اعلام کرده میزان صدور روادید بین ایران و مسکو در سال جاری افزایش ۱۰۰ درصدی داشته، اما تاکنون به طور شفاف مشخص نشده که در دور جدید رایزنی‌ها و تعاملات دو کشور، ایران در جذب گردشگران روس چقدر موفق بوده و چه تعداد گردشگر از این کشور به ایران آمده است.
بر اساس اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حدود ۸ هزار و ۵۰۰ گردشگر از روسیه به ایران سفر کردند که درصد قابل توجهی از آنها نیز به انگیزه تجارت آمده بودند آمار دیگری در دست نیست.
آنطور که ابراهیم پورفرج، رییس جامعه تورگردانان ایران از بازتاب عملکرد کشورمان در روسیه گفت: به نظر می‌رسد یخ روابط دو کشور با وجود برداشتن گام‌های نخست برای نزدیک شدن روابط، هنوز آب نشده است.
او افزود: هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و می‌توان گفت که نتوانستیم در روسیه کاری انجام دهیم، چراکه زیرساخت مورد نیاز آنها را نداریم.

 


اجازه استفاده از ساحل و آفتاب را نمی‌دهیم
مدیران گردشگری کشور چندان به جذب گردشگران روسی خوشبین نیستند و معتقدند به دلایل مذهبی و فرهنگی نمی‌توان به تقاضای روس‌ها برای استفاده از ساحل پاسخ مثبت داد.
مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با اینکه اعتقاد دارد ظرف ۳ تا ۴ ماه نمی‌توان کل گردشگران چند میلیونی روسیه را به ایران آورد، در توضیح وضعیت موجود اذعان کرده که در ترکیه برای گردشگران روسیه امکاناتی وجود دارد که بخشی از آن امکانات را ما به دلیل ملاحظات دینی، اعتقادی و عرفی نمی‌توانیم تامین کنیم. بیشتر آنها گردشگر تفریحی بوده و تمایل به استفاده از آفتاب و ساحل دارند چراکه روسیه کشوری سردسیر است.
گردشگری ساحلی یا گردشگری درمانی؟
به عقیده بسیاری از کارشناسان گردشگری روس‌ها تمایل به استفاده از آفتاب دارند تا بیماری‌هایی مانند رماتیسم را درمان کنند، می‌توان گفت آنها بیشتر گردشگر درمانی هستند تا گردشگر ساحلی.
اکبر غمخوار، عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران که هیات رسمی ایران را در سفر به روسیه همراهی کرد و در جریان مذاکرات گردشگری دو کشور قرار دارد، گفت: اوضاع برعکس شده است، به جای آنکه ما گردشگران روس را جذب کنیم، آنها گردشگران ایرانی را جذب کردند.
او علت این قضیه را محدودیت‌های ایران در تامین امکانات مورد نیاز گردشگران روس می‌داند. به عقیده او در واقع مشکل روس‌ها استفاده از ساحل آفتابی است.
غمخوار به دیدارهایی که با آژانس گردشگری فدرال روسیه داشته‌اند، اشاره کرده و با استناد به سخنان آژانس فدرال گردشگری روسیه، گفت: شرایط جوی و جغرافیایی روسیه مردم این کشور را از نظر فیزیکی با بیماری‌هایی مواجه کرده است، آنها به این دلیل ساحل و آفتاب می‌خواهند که بیماری‌هایی مثل پوکی استخوان خود را علاج کنند. بیشتر سفرها و مقاصدی هم که گردشگران این کشور انتخاب می‌کنند، با این انگیزه و رویکرد است.
روس‌ها سفر ارزان قیمت می‌خواهند!
یکی از دیگر تقاضاهای روس‌ها ارازن بودن هزینه‌های سفر است. روس‌ها مردم ثروتمندی نیستند و توان اقتصادی چندانی برای سفر ندارند به همین دلیل آنها به دنبال مقصدهای سفر ارزان‌تری هستند.
بابک نعمت‌پور، راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در بازار ترکیه و بلغارستان فعالیت دارد، گفت: گردشگران روس دنبال هتل تاپ و یا غذا نیستند، آنها دنبال مقصدی ارزان و آفتاب هستند، گزینه‌هایی که ترکیه برای آنها داشت و اکنون بلغارستان جای آن را گرفته است. روس‌های زیادی در این مدت که روابط دولت‌شان با ترکیه مغشوش شده، به سمت بلغارستان رفته‌اند.
با آنکه ایران از ابتدا به جذب گردشگران روسیه چه آنها که در برهه‌ای از سفر به ترکیه پشیمان شدند و چه مسلمانان روس که محدودیت‌های داخل ایران را درک می‌کنند اندیشیده بود، اما به نظر می‌رسد نبود برنامه‌ای جامع و هدفمند، موجب شد روسیه در بازار ایران پیشروتر باشد و شرایط اکنون به نفع آنها رقم خورده است.


چاپ