صمت در پی ناامنی‌های ترکیه و ممنوعیت تورها به ترکیه مطرح کرد

همسایگان در تکاپو ی جذب گردشگران ایرانی

صبا رضایی - گروه تجارت: ترکیه به دلایل بسیاری همچون مسافت کوتاه، تورهای ارزان‌قیمت، نیاز نداشتن به ویزا، جاذبه‌های فرهنگی، طبیعی و تفریحی مقصد نخست سفرهای خارجی بسیاری از ایرانی‌ها به‌شمار می‌رود.

هرچند بسیاری از ایرانی‌ها برای خرید به این کشور سفر می‌کنند چندی پیش با توجه به حملات تروریستی در فرودگاه آتاتورک ترکیه، انفجارهای تروریستی و کودتا، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به طور رسمی اعلام کرده بود که تا اطلاع بعدی هیچ یک از آژانس‌های هواپیمایی اجازه فروش تور به مقصد ترکیه را ندارند و سفرهای فردی مسافران مجاز است اما برگزاری تور به این کشور ممنوع شده است. این در حالی است که برخی کارشناسان و فعالان گردشگری معتقدند این موضوع باعث شده برخی مسافران از بنگاه‌ها و فعالان غیرقانونی درخواست خدمات غیرتخصصی کنند تا بتوانند به ترکیه سفر کنند. هرچند به گفته برخی دیگر از کارشناسان کشورهای همسایه شمالی و حتی برخی استان‌های گردشگری کشور با ارتقای خدمات قابلیت جایگزینی برای سفرهای ترکیه‌ای را دارند.
به عقیده کارشناسان سفر به ترکیه مانعی برای برگزاری تورهای داخلی به‌شمار نمی‌رود. گردشگران خارجی به سفرهای داخلی نیز می‌پردازند و سفرهای خارجی را نیز در برنامه زندگی خود می‌گنجانند. به هر حال سفرهای خارجی گردشگران ایرانی موجب می‌شود تا در ایران آژانس‌هایی برای تورهای خارجی ایجاد شده، ایجاد کار و اشتغال در این حوزه شود و درآمدزایی برای داخل کشور نیز به همراه داشته باشد اما بیشترین سود برای کشور ترکیه است و ارز از کشور نیز خارج می‌شود. گرچه فعالان عرصه گردشگری کشورهای روسیه، گرجستان و ارمنستان تلاش می‌کنند تا در جذب گردشگران ایرانی جایگزین ترکیه شوند. البته این کشورها مقصدهای مناسبی برای جایگزینی هستند چراکه مسافت آنها تا ایران کوتاه است، سفر به آنها ارزان است و روادید این کشورها برای گردشگران ایرانی لغو شده و یا به آسانی صادر می‌شوند.

 


همسایه‌های باهوش
کارشناسان معتقدند که کشورهای همسایه اگر باهوش باشند می‌توانند گردشگران ایرانی را به خود جذب کنند اما جذب گردشگران این کشورها برای سفر به ایران به آسانی ممکن نیست چراکه بسیاری از این کشورها فقیر هستند یا دچار جنگ‌های داخلی شده‌اند و مردم آن امکانی برای سفرهای خارجی ندارند.
مهسا مطهر، دبیر انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور به صمت گفت: نخست باید بررسی شود که ایرانیان به کدام دلیل به ترکیه سفر می‌کنند و به کدام‌یک از خواسته‌های خود در ترکیه می‌رسند. من در سفر به ترکیه بیشتر از موزه‌ها و آثار باستانی و تاریخی بازدید کردم اما بسیاری از مسافران ایرانی به مراکز خرید می‌روند و به هدف خرید به ترکیه سفر می‌کنند.
او افزود: مسافران ایرانی همچنین به هدف استفاده از سواحل محلی، دمنوش‌های محلی و دیدن فضای متفاوتی از آنچه در ایران وجود دارد به ترکیه سفر می‌کنند.
مطهر معتقد است که ترکیه امتیازاتی برای گردشگران ایرانی دارد مانند اینکه برای سفر به این کشور نیازی به اخذ ویزا نیست، همچنین دسترسی به ترکیه راحت است، خط‌های چارتری متفاوت به ترکیه، بلیت ارزان هواپیماها و تورهای ترکیه‌ای از دیگر دلایلی هستند که ایرانی‌ها به ترکیه سفر می‌کنند. همچنین اقلیم ترکیه نیز برای گردشگران ایرانی مناسب است و دارای دریا، جنگل، کوه و آب و هوای معتدل است، به عنوان نمونه دوبی نیز امتیازات مشابهی برای گردشگران ایرانی به همراه دارد اما اقلیم گرمی دارد.
او افزود: مقصد جایگزین باید تلاش کند تمام این مزایا را برای ایران در نظر بگیرد. به‌عنوان نمونه روادید برای گردشگران ایرانی را لغو کند که گرجستان برای گردشگران ایرانی این امتیاز را در نظر گرفته است. اگر کشورهای همسایه برنامه‌ریزی کرده و برای جذب گردشگران ایرانی تلاش کنند کشورهایی مانند گرجستان و آذربایجان می‌توانند مقصد جایگزین ترکیه شوند.
مطهر اظهار کرد: یکی از کشورهایی که برای جذب گردشگران ایرانی تلاش می‌کند روسیه است. روسیه در تابستان از نظر آب و هوا، طبیعت، امکاناتی که در اختیار مسافران قرار می‌دهد و همچنین ارزان بودن سفر به این کشور به‌دلیل کاهش ارزش ارز آن می‌تواند مقصد مناسبی برای گردشگران ایرانی به شمار رود.
به عقیده او ترکیه مزیت‌هایی دارد که بیشتر کشورهای دنیا برای گردشگران ایرانی فاقد آنها هستند. دبیر انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور بیان کرد: کشورهایی مانند مالزی با اینکه مقصد گردشگری مناسبی هستند اما مسافت دورتری تا ایران دارند.
کشورهای اروپایی به سختی به ایرانیان ویزا می‌دهند، عراق فاقد دریا و اقلیم ترکیه است. دلیل اینکه ایرانی‌ها با وجود ناامنی‌های اخیر همچنان به ترکیه سفر می‌کنند این نیست که برای جان خود ارزشی قائل نیستند و یا نابخردانه مقصد گردشگری خود را انتخاب می‌کنند.
او درباره جایگزینی ترکیه با یکی از جاذبه‌های گردشگری و یا مقصدهای سفر داخلی کشور تاکید کرد: مقاصد و جاذبه‌های گردشگری ایران به‌طور حتم نمی‌توانند جایگزینی برای ترکیه به‌شمار روند. نمی‌توان نیازمندی‌های افرادی که مصرف‌کننده بازار ترکیه هستند را در ترکیه تامین کرد همان‌طور که نیاز مصرف‌کنندگان بازار گردشگری داخلی را نمی‌توان در خارج از کشور تامین کرد.
مطهر افزود: نیازمندی‌های افراد متفاوت است و اگر قصد داشته باشیم یکی از مقصدهای گردشگری داخلی را جایگزین ترکیه کنیم باید فضای ترکیه را ایجاد کنیم، قوانین ترکیه را وضع کنیم و خدمات گردشگری ترکیه را ارائه دهیم که این امر ممکن نیست چراکه ایران و ترکیه دو کشور متفاوت هستند.

 


قابل جایگزینی نیست
هیچ مقصدی قابل جایگزینی برای ترکیه نیست. ترکیه دارای مزایای بسیاری است و سال‌های طولانی مقصد سفر بسیاری از گردشگران ایرانی به‌شمار می‌رود. همچنین بسیاری از مسافران ایرانی به‌دلیل فعالیت‌های کاری و تجاری به این کشور سفر می‌کنند، به همین دلیل ممنوعیت تورهای ترکیه‌ای نادرست است.
رضا اباذری، رییس انجمن صنفی گردشگری تهران به صمت گفت: نمی‌توان هیچ کشوری را جایگزین ترکیه کرد. سال‌ها کارشناسان و فعالان گردشگری در زمینه تورها و مقاصد گردشگری ترکیه فعالیت کرده‌اند. همچنین بسیاری از مسافران ترکیه به منظور انجام فعالیت‌های تجاری و کاری به ترکیه سفر می‌کنند.
او افزود: اصلا درست نیست که به فکر جایگزین ترکیه باشیم. زمانی که مسافر ترکیه را از دریافت خدمات سالم و استاندارد از آژانس‌های گردشگری مجاز منع می‌کنید مسافر ترکیه از مراجع غیرقانونی و غیرمجاز برای سفر به این کشور درخواست خدمات می‌کند و مطالعات کارشناسی و خدمات تخصصی ترکیه را دریافت نمی‌کند.
اباذری با توجه به ناامنی و وقایع رخ داده در ترکیه اظهار کرد: در پاریس و بروکسل نیز درگیری و انفجار رخ داده و بسیاری از نقاط کشور دچار حملات تروریستی شده‌اند اما نمی‌توان گفت که مسافران ایرانی به هیچ جای دنیا سفر نکنند.
او درباره جایگزینی مقصد گردشگری داخلی به جای ترکیه اظهار کرد: نمی‌توان هیچ مقصد داخلی را جایگزین ترکیه کرد. هر مسافری بازار مخصوص به خود را نیاز دارد و با توجه به نیازهای خاص خود مقصد سفر را انتخاب می‌کند.
اباذری افزود: در هیچ جای دنیا گفته نمی‌شود تورهای خارجی برگزار نکنید چراکه قصد داریم تورهای داخلی را رونق دهیم بلکه معتقدند تورهای خارجی خدمات مطلوبی است که باید به مردم ارائه شوند و تورهای داخلی نیز در کنار آن باید توسعه یابد و برگزار شوند. هیچ جای دنیا نمی‌گویند تورهای خارجی را برگزار نکنید و تنها به سفرهای داخلی بپردازید چراکه اگر مردم یک کشور به دنیا سفر نکنند و دیگر نقاط جهان را از نزدیک نبینند نمی‌توانند برخورد مناسبی با گردشگران خارجی که به کشور سفر می‌کنند داشته باشند.

 


تلاش همسایگان
کشورهای همسایه مانند گرجستان، ارمنستان و روسیه می‌توانند جایگزین ترکیه شوند و در تلاش هستد تا گردشگران ایرانی را جذب کنند.
اشکان بروج، استاد دانشگاه در حوزه گردشگری به صمت گفت: نمی‌توان سفرهای داخلی را جایگزین ترکیه کرد چراکه گردشگری تفریحی در ایران فعال نیست و سفرهای داخلی در بسیاری از موارد بسیار گران قیمت هستند.
او افزود: روسیه، گرجستان و ارمنستان در حال انجام فعالیت‌هایی هستند تا بازار هدف گردشگران ایرانی را به خود جذب کنند.
بروج معتقد است که می‌توان گردشگران روسیه، گرجستان و ارمنستان را به ایران جذب کرده و توازن مثبتی با گردشگری این کشورها برقرار کرد چراکه این کشورها نیز دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری هستند و با قیمتی مناسب خدمات گردشگری خود را ارائه می‌دهند.
بروج اظهار کرد: برقراری توازن مثبت با کشورهای هدف گردشگری ایرانیان امری بسیار مشکل است. سفرهای گرجستان و ارمنستان برای یک هفته از ۶۰۰هزار تومان تا یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان هزینه دارند و تورهای روسیه از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آغاز می‌شوند.
به گفته او ویزای گرجستان لغو شده، ویزای روسیه برای گردشگران ایرانی به زودی لغو خواهد شد و ویزای ارمنستان نیز به محض ورود صادر می‌شود.
در پایان
ترکیه سال‌ها مقصد گردشگری سفر آنها بوده و اکنون جایگزینی آن با کشورهای دیگر برای ایرانیان بسیار مشکل است. راهکار مناسب می‌تواند کاهش قیمت تورهای داخلی باشد.


چاپ