خارجی‌هایی که به ایران سفر کردند چه می‌گویند؟

همه‌جا طبیعت، آثار تاریخی و مهربانی مردم ایران می‌درخشد

ترجمه - بهروز مهدیزاده - گروه گزارش: در ایران همه فصل‌ها جذابیت خودش را دارد. به لطف جغرافیای گوناگون ایران، شما می‌توانید همه انواع اقلیم را در هر فصلی در ایران داشته باشید. این کشور به دلیل وسعتش، مناطقی دارد با دماهای متفاوت حتی در یک دوره خاص زمانی. در حقیقت ایران همه نوع اقلیم و آب‌وهوا را ارائه می‌دهد.

همزمان در قسمت‌های مختلف ایران، آب‌وهوا می‌تواند مرطوب، خشک، داغ یا سرد باشد و این بستگی دارد به اینکه شما در کجای ایران باشید.
 در مناطق ساحلی شمالی دریای خزر، اقلیم مربوطه معتدل و نم‌دار است. قسمت‌های جنوبی و خلیج‌فارس ایران همیشه گرم‌تر از مناطق مرکزی ایران است اما دارای زمستان‌های بسیار مطبوع و خوشایند است. شمال غربی ایران هم بیشتر اوقات ۱۰ تا ۱۵ درجه سردتر از بقیه جاهای ایران است. بنابراین به‌دلیل تنوع وسیع اقلیمی، می‌توانی از ورزش‌های زمستانی در بخش‌های شمال غربی ایران لذت ببری، درحالی‌که در همان زمان در عرض چند ساعت مسافرت کوتاه می‌توانی در آب‌های گرم خلیج‌فارس شنا کنی.
 اینها چکیده‌ای از خاطرات سفر چند خارجی به ایران است که در وبلاگ‌هایشان نوشتند و کامل‌تر آن را در زیر می‌خوانید:
لتی لوپیس، امریکا: سفرم به ایران نگاه من به همه چیزهای خاورمیانه به‌خصوص ایران را تغییر داد. هدف کسانی که این تور را به‌منظور دوستی بین مردم ایران و امریکا گذاشتند قطعا بر من اثر گذاشت تا قانع شوم به ایران سفر کنم. کشوری با اقلیم‌های بسیار متنوع در قسمت‌های مختلف آن. کشوری حیران‌کننده، چراکه همزمان در پاییز هم می‌توانی در ساحل خلیج‌فارس شنا کنی و هم اگر اهل اسکی باشی می‌توانی در ارتفاعات غرب کشور اوقات خوشی را بگذرانی. اگر اوباما تصمیم به چنین سفری بگیرد. با دید دیگری به کشور ایران نگاه کند، اگر دولت ما راهی را که امریکا در میان ایرانیان پیموده به خاطر بیاورد، چهره مردم ایران به بهترین شکل ممکن در اذهان آنهایی که فقط بر طبل جنگ می‌کوبند شکل خواهد گرفت.
دونا ولتر، امریکا: ۳ هفته در ایران بودم. تجربه فوق‌العاده‌ای از دیدن فرهنگ و تاریخ ایران بود. اولین تجربه من در تهران توقع من را از ایران بالا برد، وقتی یک جنتلمن ایرانی ادعا کرد که ما مردم امریکا را دوست داریم و جالب اینکه این فکر در تمام مدت سفرم هرجا که می‌رفتم ادامه داشت. من در ایران همیشه احساس امنیت می‌کردم. از جاهای تاریخی اعجاب‌انگیز ایران مثل پرسپولیس، پایتخت ایران در قرن ششم قبل از میلاد دیدن کردم. همچنین من به همراه دوستانم از دیدن مساجد باشکوه با معماری‌های فوق‌العاده جذاب لذت بردیم.
در یزد از موزه آب و شبکه ذخیره و آبرسانی آب که مختص ایران است و به آن قنات گفته می‌شد دیدن کردیم. قنات بسیار برای من جالب بود که چگونه هزاران سال پیش کشاورزان ایرانی چنین سیستم پیشرفته‌ای را در مناطق خشک طراحی کردند. قنات طراحی شده بود تا آب کوهستان را از طریق کانال‌های زیرزمینی به زمین‌های کشاورزی بیاورد. بعد از یزد به شهر بیابانی دیگر که مروارید ایران لقب گرفته یعنی اصفهان رفتم. شهری با باغ‌ها و پل‌های بسیار دیدنی و زیبا. اصفهان مشهورترین و باشکوه‌ترین میدان جهان را دارد با کاخ‌ها و مساجد کنار آن که در اوایل ۱۶۰۰ ساخته شده‌اند.
مارتا راک اهل پترزبورگ: من اخیرا از سفر دو هفته‌ای‌ام به ایران برگشتم. خیلی‌ها فکر می‌کنند که من ابله بودم که به ایران رفتم و به جایی برای ماجراجویی رفتم که آنها فکر می‌کنند بسیار خطرناک است. من می‌خواهم بگویم که اصلا این قضیه صحت ندارد. نه تنها ایران امن است بلکه ایرانیان به‌طور غیرقابل‌باوری میهمان‌دوست و خوشامدگو هستند.
من هرگز یک تفنگدار یا شخص نظامی که کل وقت را با ما بگذراند، ندیدم. ایران کشوری کهن با تمدن ۲۵۰۰ ساله است، از لحاظ بناهای تاریخی بسیار اعجاب‌انگیز است و همین‌طور فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی‌ها بسیار برای من جالب بود. فکر می‌کنم ایرانی‌ها در عرصه جهانی شدن از لحاظ فرهنگی از دیگر کشورهای عقب‌افتاده بسیار بالاتر هستند به‌همین دلیل این آداب و رسوم بسیار دیدنی برای غربی‌ها تازه و نو به نظر می‌رسد. به‌علاوه آب‌وهوای بسیار شگفت‌انگیزی دارد. یعنی از شمال تا جنوب ایران تنها با طی کردن ۲۴ساعت با ماشین ۲ قطب کاملا متفاوت از اقلیم را می‌توان مشاهده کرد. شمال با جنگل‌های پر بارانش و جنوب با آب‌وهوای داغ و شرجی‌اش، تعطیلات منحصر به‌فردی برای من و دوستانم ایجاد کرد.
همچنین سیلویا از گردشگرانی بود که قبل آمدنش به ایران، دوستانش او را از سفر به ایران به‌دلیل اینکه کشور نا امنی است بازمی‌داشت. ولی بعدازاینکه به ایران آمد به گفته خودش شیفته فرهنگ و مردم و همچنین آب‌وهوای ایران شد. در خاطرات سفر خود، پدیده‌های شگفت‌انگیزی از ایران برای جهانیان گفته است. او در سایت شخصی گفته، ایران منزل یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های دنیاست با طبیعت و مناظر فوق‌العاده زیبا که از جنگل‌های پرباران تا کوه‌های پوشیده از برف تا کویرهای بزرگ تشکیل شده است.
او اعتقاد دارد که ایران را از طریق سایر گردشگرانی که به ایران آمده بودند، شناخته و تنها فکر می‌کرده که ایران یک کشور قدیمی است که تنها زیبایی‌های تاریخی دارد. ولی با سفر به ایران نظرش عوض شده و معتقد است که طبیعت ایران یکی از عجیب‌ترین و درعین‌حال زیباترین طبیعت‌های دنیاست.
او می‌گوید که متاسفانه ایران ازنظر اقلیمی تبلیغ زیادی در صنعت گردشگری خود نکرده است، بنابراین مردم دنیا آشنایی زیادی با این جنبه از گردشگری ایران ندارند.


چاپ