گردشگری در ایران، با شناخت اقتصاد و شکوفایی مشاغل وابسته

ایران، نگین درخشان هنر جهانی

محمد عارف - گروه گزارش: ایران یکی از زیباترین کشورهای جهان است که به تاریخ چندهزار ساله و زیبایی‌های خیره‌کننده مشهور است.

وجود بناهای تاریخی با شکوه همچون پرسپولیس و زیبایی‌های طبیعی چون جنگل‌های حرا این کشور را به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگران تبدیل کرده است. شما می‌توانید از رشته کوه‌های البرز صعود کنید و یا در حافظیه یک فنجان چای بنوشید و به دیوان حافظ تفالی بزنید، می‌توانید در بهار و تابستان در دریای خزر و یا در فصل پاییز و زمستان در جزیره کیش شنا کنید. در ایران شما شاهد فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف خواهید بود و مهمان‌نوازی ویژه ایرانیان را تجربه خواهید کرد. این قسمت دوم از مجموعه ایرانشناسی و بررسی و تحقیق درباره گردشگری و توریسم در سرزمین بزرگ و تاریخی ماست.
این را همه می‌دانند که جاذبه‌های گردشگری در ایران چنان گسترده و عظیم و سترگ است که برای هر شهر و دیار می‌توان انواع و اقسام دیدنی‌ها،‌ کارهای دستی و هنری، آداب و رسوم و... سراغ گرفت،‌ بزرگ‌ترین دیدگاه‌ها در ایران، همان ساختمان مساجد است که با معمار ویژه مورد توجه گردشگران خارجی در ایران قرار گرفته است. به همین جهت هم در هر سفارتخانه ایرانی در کشورهای مختلف کتاب‌ها، تحقیقات عکس‌ها و فیلم‌هایی درباره ایران، سرزمین چهارفصل در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرد، این در حالی است که طبق بررسی‌های انجام گرفته ما نفع و سود از صنعت گردشگری را به عنوان بخشی از میراث ملی و صنعتی تماشایی در جهت ایجاد مشاغل پیوسته و درآمدزا شناخته‌ایم که بزرگ‌ترین، عامل موجود اتکای به صنعت تک محصولی نفت بوده و هنوز هم هست.
به هر حال در هفته گردشگری و میراث فرهنگی به موضوع اقتصاد گردشگری می‌پردازیم که بخش اول را ملاحظه کردید و در این بخش اشاره‌ای داریم به جاذبه‌های گردشگری در ایران.
درهمین زمینه اسداله درویش امیری معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: اساس کار سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری چند موضوع مهم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اشتغالزایی است و یکی از وظایف مهم این سازمان معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی است.


وی تأکید کرده: بناهای تاریخی و معماری منحصربه فرد در اماکن میراثی و تاریخی و طراحی‌های شهرسازی قدیم ایران معرفی بخشی از فرهنگ و جاذبه برای گردشگران است. وی به مصمم بودن دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی و مردم فهیم و فرهنگ دوست ایران برای حفظ و معرفی آثار و میراث تاریخی – فرهنگی و انقلابی به دنیا و ایجاد زمینه‌های ورود گردشگر خارجی به کشور تاکید کرده است. وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و با تأکید به اینکه در طول دوران ۸ ساله دفاع مقدس از حیثیت، دین، انقلاب و تمامیت ارضی دفاع شد ادامه داد: همه قدرت‌های شرق و غرب یک طرف و ملت مظلوم ایران طرف دیگر قرار گرفت. درویش امیری در ادامه تاکید کرده: در جذب گردشگری خارجی باید ضمن معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی آثار دوران دفاع مقدس حفظ و حراست و در قالب موزه‌های دفاع مقدس به نمایش گذاشته شود. وی می‌افزاید: از جمله ویژگی‌های مردم با فرهنگ و مسلمان ایران، فرهنگ مهمان‌نوازی و رفتار شایسته با گردشگران است، ما باید با حفظ هویت ملی و هویت فرهنگی خودمان و حفظ شئونات اسلامی و توجه به امنیت ملی با رفتار مناسب با گردشگران خارجی، ایرانیت و اسلامیت کشورمان را توأم با اخلاق و رفتار حسنه به آنها معرفی کنیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه صنعت گردشگری و استفاده از اقتصاد آن جهان شمول و فراگیر شده و هر کشور برنامه‌ریزی درست و مناسب‌تری داشته باشد سود بیشتری خواهد برد تأکید کرد: امروز اقتصاد گردشگری چهارمین اقتصاد دنیاست و در تعدادی از کشورها به‌عنوان نخستین اقتصاد مطرح و از آن بهره می‌برند. بسیاری از کشورهایی که منابع زیرزمینی بخصوص نفت و گاز ندارند صنعت گردشگری را جزو برنامه‌های اول اقتصادی خود قرار دادند. امروز کشور ما با دو مشکل اساسی روبه‌روست اول رکود اقتصادی و دوم اشتغال، توجه به صنعت گردشگری و رونق آن می‌تواند ما را از رکود اقتصادی خارج و زمینه صدها هزار شغل را برای جوانان تحصیلکرده این مرزوبوم فراهم کند.


آیین گرامیداشت هنر نقالی
این آیین که با همراهی خانواده بزرگ تئاتر و همکاری مرکز هنرهای نمایشی، بنیاد فردوسی، خانه تئاتر، سازمان میراث فرهنگی و بانک سپه برپا شد، شاهد بزرگترین گردهمایی نقالان و پرده خوانان ایران بود. در «آیین گرامیداشت هنر نقالی» استاد شهرام ناظری، شوالیه آواز ایران از کوشش‌های بنیاد فردوسی و دیگر نهادهای کارگزار فرهنگی برای ثبت جهانی هنر نقالی سپاسگزاری کرد و از بایستگی پرداختن به هنرهای موسیقایی و نمایشی دوشادوش یکدیگر و برپایه کتاب سترگ شاهنامه فردوسی سخن گفت. وی همچنین پشتیبانی جدی نهادهای دولتی از برنامه‌های فرهنگی هنری مرتبط با شاهنامه را وظیفه ملی دانست. در این آیین، محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از چگونگی فرآیند ثبت جهانی نقالی گفت و بر حمایت از یکایک میراث ناملموس ثبت شده در یونسکو تاکید کرد. هم‌چنین وی از خانه تئاتر، مرکز نمایشی و بنیاد فردوسی به عنوان نهادهای پشتیبان ثبت جهانی نقالی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی تقدیر کرد و نسخه‌ای از سند ثبت جهانی هنر نقالی را به گونه رسمی به نهادهای پشتیبان اعطا کرد. حسین طاهری، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر سخنرانان «آیین گرامیداشت هنر نقالی» بود که در سخنانی کوتاه از آمادگی برای احیای هنر نقالی در سراسر کشور سخن گفت و آموزش ۴۰ تن از هنرمندان جوان در دو دوره آموزشی هنر نقالی در کانون آیینی سنتی را نشانه عزم جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زنده نگاه داشتن این هنر یگانه ایرانی دانست. میثم موحدفرد، دبیرآیین گرامی‌داشت هنر نقالی نیز به اهمیت آموزش و پژوهش در حوزه هنر نقالی اشاره کرد و پشتیبانی از هنرمندان پیشکسوت و جوان این هنر در معرض خطر را شایسته دانست. هم‌چنین رییس هیات‌مدیره بنیاد فردوسی وظایفی را که در سند ثبت جهانی نقالی برای احیای این هنر ملی تعهد شده است برشمرد. موحدفرد، افزود در پرونده پیشنهادی سند ثبت جهانی هنر نقالی تاکید شده، کشورمان متعهد شده در دوره‌ای ۴ ساله نسبت به راه اندازی بنیاد نقالی و یا خانه نقالی با ۵ پایگاه در کشور اقدام اجرایی کند و با هدف رونق این هنر ایرانی و پرورش نسل جوان نقالان، دستکم ۵۰۰ تن نقال، ۲۰ هنرمند نقاش قهوه‌خانه‌ای و ۱۰ سازنده موسیقی سنتی آموزش دهد و از این هنرمندان پشتیبانی کند.


چاپ