برگزاری سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری با تمرکز بر گردشگری«حلال»

گردشگری حلال در ایران «نشان» ندارد

صبا رضایی - گروه تجارت: نشست خبری معاون گردشگری با محوریت «برگزاری سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری» روز گذشته در ساختمان سازمان حج و زیارت دفتر معاونت گردشگری برگزار شد.

در این نشست درباره ضوابط، شرایط و نحوه برگزاری این جشنواره توضیحاتی ارائه شد. در جشنواره مشارکت ملی گردشگری در امسال درباره گردشگری حلال و فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که در حوزه گردشگری حلال در ایران دارا هستیم صحبت‌هایی ارائه شد.


تلاش برای دریافت نشان حلال
مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پاسخ به پرسش خبرنگار صمت که به چه دلیل در حوزه گردشگری حلال هیچ اقامتگاه، رستوران، صنایع غذایی و مکان گردشگری تاکنون نشان جهانی حلال را دریافت نکرده است، گفت: اکنون تحقیقات، بررسی‌ها و پژوهش‌های بسیاری انجام شده تا این مهم به انجام برسد و با در نظر گرفتن استانداردهای نشان جهانی حلال؛ اماکن گردشگری، اقامتگاه‌های مختلف و رستوران‌ها به منظور دریافت نشان حلال در حال بررسی هستند و پس از بررسی‌های لازم به صاحبان و مسئولان نشان جهانی حلال که دبیرخانه‌ای در تهران دارند معرفی می‌شوند. گفتنی است؛ نشان جهانی حلال استانداردهای مشخصی در حوزه غذا، بهداشت و مکان‌های اقامتی و تفریحی دارد و مکان صدور گواهی و نشان حلال، مرکز تحقیقات اتاق اسلامی است. رحمانی موحد افزود: کارگروه نشان گردشگری حلال تعیین شده، اعضای آن مشخص شده و به زودی نخستین جلسه آن برگزار خواهد شد. این کارگروه در تلاش است تا نشان حلال را برای مکان‌های گردشگری که استانداردهای این نشان را رعایت می‌کنند اخذ کند.


تمرکز بر گردشگری حلال
او در این نشست افزود: این جشنواره سومین تجربه خود را از ۱۵ اردیبهشت آغاز کرده و به یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین موضوعاتی که بسترساز توسعه گردشگری کشور است؛ تبدیل شده زیرا به گردشگری حلال توجه کرده است. این مقام مسئول تصریح کرد: اگر از زاویه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به حوزه گردشگری بنگریم، تاسیسات گردشگری که به‌عنوان بخشی از زنجیره گردشگری با استانداردها و ضوابط مخصوص خود ساخته می‌شوند، بخش سخت‌افزار هستند. این بخش شامل اقامت، خدمات گردشگری، تورهای مسافرتی و مواردی از این قبیل است. رحمانی موحد عنوان کرد: بخش نرم‌افزاری تبیین‌کننده و روان‌کننده فعالیت‌های ما به منظور رسیدن به قله‌های تعیین شده اهداف و فعالیت‌ها است. در این حوزه نرم‌افزاری به نام گردشگری حلال وجود دارد که تمامی بخش‌های گردشگری کشور بر مبنای آن شکل گرفته‌اند. او اضافه کرد: چگونه است که ما دارای تمام این ظرفیت‌ها در حوزه گردشگری حلال هستیم اما برای معرفی آن اقدام نکرده‌ایم. این جشنواره قصد دارد بسترهای معرفی گردشگری حلال را در ۴محور عکس، ایده، فیلم و سفرنامه‌نویسی فراهم کند. گردشگری حلال ظرفیتی است که به جمهوری اسلامی ایران تعلق داشته و باید با استعدادها و ظرفیت‌های ایران آن را آشکار کنیم. معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد: ۶۰درصد از گردشگران ورودی به ایران گردشگران مذهبی هستند که با هدف بازدید از مقاصد مذهبی و زیارتی به کشور سفر می‌کنند. باید این اطمینان را برای گردشگران فراهم کنیم که ایران کشوری اسلامی و ایمن و برای سفرهای زیارتی مقصد مناسبی است. بنابراین گردشگری حلال ایران نیازمند تبلیغات بیشتری است. او در ادامه گفت: سپس با در نظر گرفتن گردشگری حلال و حلال بودن گردشگری در ایران می‌توان به معرفی دیگر جنبه‌های گردشگری ایران مانند گردشگری سلامت، گردشگری تفریحی، گردشگری ورزشی، گردشگری تاریخی و گردشگری طبیعی پرداخت. رحمانی‌موحد عنوان کرد: سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری تمرکز خود را روی معرفی جنبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری حلال در ایران گذاشته است. جشنواره سوم را با این شعار و ارائه ظرفیت‌ها آغاز خواهیم کرد. از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ مرداد این جشنواره به طول خواهد انجامید. داوران حوزه‌های مختلف تعیین شده‌اند، ضوابط مشخص شده و فراخوان روی سایت جشنواره گذاشته شده است. او تصریح کرد: از اصحاب رسانه درخواست می‌کنم تا در این جشنواره با ما همراهی کنند. در پایان جشنواره نیز دومین نمایشگاه تخصصی مشارکت ملی گردشگری را خواهیم داشت. در ۴محور فیلم، عکس(مردمی و حرفه‌ای) ایده و سفرنامه جشنواره را برگزار خواهیم کرد. رحمانی‌موحد اظهار کرد: امسال با مشارکت صندوق کارآفرینی امید انگیزه مضاعفی برای شرکت‌کنندگان در این ۴ حوزه تعیین کرده‌ایم. در حوزه ایده به ایده آزاد نیز جایزه خواهیم داد و وام ۱۰۰میلیون تومانی با کارمزد ۴درصد به برنده اصلی این بخش اهدا خواهد شد. این جایزه با هدف اجرایی شدن «ایده» فرد برنده در نظر گرفته شده است.
معاون سازمان گردشگری خاطرنشان کرد: برندگان سایر بخش‌ها نیز جوایزی دریافت خواهند کرد. داوران نیز با مشارکت و همفکری یکدیگر ضوابطی را برای شرکت‌کنندگان جشنواره در نظر گرفته‌اند.


دارایی ارزشمند ایران
او اضافه کرد: گردشگری حلال دارایی ارزشمند ایران است که باید از آن بهره‌برداری شده، معرفی شود و مورد صیانت و حفاظت قرار بگیرد. گردشگری حلال نخستین‌بار از سوی مالزی مطرح و اجرایی شد. این کشور اکنون بیشترین مسافران جوان مسلمان را دارد که با اطمینان خاطر به مالزی سفر می‌کنند. پس از آن مورد توجه بسیاری از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا قرار گرفت و بازار آن در میان کشورهای مختلف توزیع شد. رحمانی‌موحد عنوان کرد: تمامی گردشگران می‌دانند که باید با حفظ ارزش‌ها و شاخص‌های کشور میزبان به آن کشور سفر کنند. گردشگران اروپایی می‌دانند که بسیاری از نوشیدنی‌ها و تفریحات آزاد اروپا در ایران موجود نیست. بیشتر گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند گردشگران تاریخی و طبیعی هستند که با قاعده، چارچوب، برنامه‌ریزی و مطالعه به کشور سفر کرده‌اند و با اماکن گردشگری که بازدید می‌کنند نیز آشنایی کافی دارند. این گردشگران بی‌دردسرترین نوع گردشگران هستند که کمترین آسیب را به کشور مقصد وارد می‌کنند.
او افزود: در ۱۸ ماه گذشته در زمینه گردشگری غذایی نیز تلاش‌هایی شده و نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد. گردشگری غذایی حوزه بسیار مهمی از گردشگری است که طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد. این گردشگری نیز در آینده نزدیک به‌عنوان یک حوزه جدی در صنعت گردشگری فعال خواهد شد.


چاپ