دلایل گرانی مرغ در بازار چیست؟

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور با اشاره به دلایل گرانی مرغ در بازار اظهار کرد: هم اکنون مرغ هایی که وارد بازار می شوند، مربوط به جوجه ریزی ۵۰ روز گذشته است که در آن‌مقطع زمانی قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان بود و همین امر موجب شده بود تا مرغدار انگیزه ای برای تولید نداشته باشد.

برومند چهارآیین افزود: در سنوات گذشته، کارگروه تنظیم بازار تا پایان ماه رمضان قیمت مرغ را ثابت نگه می داشت که همین امر در واپسین روزهای سال ۹۹یکی دیگر از دلایل عدم انگیزه برای جوجه ریزی بود، لذا کمبود فعلی مرغ در بازار ناشی از سیاست سرکوب قیمت ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی است که تا ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ ادامه داشت.

 وی ادامه داد: در ۱۰ فروردین امسال قرارگاه تشکیل شد که سپس در ۱۱ فروردین نرخ مصوب اصلاح شد، که موجب ترغیب تولید کنندگان به جوجه ریزی شد. از این رو اثر این تصمیم در بازار مرغ حدود ۷۰ روزطول می کشد که اثر گذاری این تصمیمات بر بازار گذاشته شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی صنعت طیور با اشاره به اینکه ازدیاد تقاضا برای خرید مرغ ناشی از اثر کالای جایگزین یکی دیگر از دلایل کمبود عرضه در بازار محسوب می شود، بیان کرد: اگر ۵۰ روز به گذشته برگردیم، قیمت ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی هر کیلو مرغ زنده منجر به کاهش انگیزه مرغداران به تولید شد که در شرایط فعلی ازدیاد تقاضا برای خرید مرغ ناشی از شرایط خشکسالی و تاثیر گذاری بر عرضه گوشت قرمز و گیاهان خوراکی بهاره که در این فصل به طور مرسوم مورد مصرف مردم قرار می گیرد فشاری مضاعف بر خرید مرغ وارد کرد که این امر در کنار کمبود جوجه ریزی ناشی از سرکوب قیمت زمینه را برای التهاب بازار مرغ فراهم کرده است.

وی در واکنش به عرضه جوجه یکروزه ۲ برابر نرخ مصوب در بازار گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان جوجه یک روزه، هر قطعه جوجه یکروزه را با نرخ ۵ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می کنند که تفاوت تا نرخ ۸ هزار تومان ناشی از دلال بازی و سفته بازی است، به همین خاطر پیشنهاد داده ایم که جوجه یکروزه همانند ذرت و کنجاله در قالب سامانه بازارگاه یا سامانه دیگر زیر پرتال بازارگاه عرضه شود تا با حذف دلالان و توزیع به شکل مستقیم به مرغدار، بازار مدیریت شود.

 عضو هیئت مدیره سابق کانون سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه واردات مرغ راهکار مناسبی برای تامین نیاز کشور نیست، بیان کرد: علی رغم صدور مجوز برای واردات ۵۰ هزار تن مرغ، تاکنون کمتر از ۱۰۰ تن وارد شده که ظاهرا به دلایل بهداشتی هنوز ترخیص نشده است که با این وجود نباید به واردات امیدوار بود.

 چهارآیین ادامه داد: عدم موافقت سازمان دامپزشکی با ترخیص مرغ وارداتی بنابه دلایل مختلف همچون فقدان ویژگی های بهداشتی لازم ، مورد تقدیر است.

 وی تاکید کرد همین موضوع نشان می دهد که اتکا و حمایت از تولید داخل رویکردی اجتناب ناپذیر به شمار می رود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


چاپ