میوه های نوبرانه با قیمتی عجیب به بازار رسیدند

میوه‌های نوبرانه‌ که تازه پایشان به بازار رسیده، یکه تازی می‌کنند، قیمت‌های ۱۰۰ هزار تومان که عده‌ای خاص از پس آن بر می‌آیند.

پای میوه‌های نوبرانه به بازار رسیده، اما قیمت ها به حدی بالا است که تنها عده ای خاص توان خرید دارند، گوجه سبز و گیلاس نوبرانه بهاری به قیمت کیلویی ۱۰۰ هزار تو مان به فروش می‌رسد، قیمت زرد آلو هم کیلویی ۷۰ هزار تومان، توت فرنگی گلخانه‌ای ۶۰ هزار تومان است.

نوبرانه ها میوه‌های اول فصل است که در بازار فراوان نیست و به قیمت های بالایی به فروش می رود، به مرور عرضه در بازار بیشتر و قیمت ها هم افت می کند.

میوه در بازار فراوان اما قیمت ها گران است بازار محصولات کشاورزی از قانون عرضه و تقاضا تبعیت نمی کند و مسیر خود را ادامه میدهد، دلالان تاثیر بیشتری در قیمت دارند تا مدیریت دولتی. قیمت پیاز و گوجه فرنگی در بازار ۱۰ برابر قیمتی که از کشاورز می خرند به فروش می رود.

صیفی کاران جنوب از قیمت پایین گوجه و پیاز که به کیلویی ۵۰۰ تومان می فروشند گلایه د دارند اما قیمت این محصولات در بازار تهران ۵ هزار تومان است.

میوه های وارداتی هم گوی سبقت را از همه ربوده و گل سرسبد بازار است، هر کارتن آناناس به قیمت یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش می رود.

زمانی که پای این میوه ها به مغازه های سطح شهر می رسد به طور قانونی ۳۵ درصد و غیرقانونی تا ۱۰۰ درصد افزایش پیدا می کند.

منبع: فارس  


چاپ