پیش‌بینی قیمت سیب و پرتقال برای نوروز ۱۴۰۰

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران گفت: پیش‌بینی می‌شود قیمت سیب و پرتقال برای نوروز ۱۴۰۰ تغییر چندانی نداشته باشد.

مجتبی شادلو در رابطه با وضعیت ذخیره‌سازی میوه شب عید در قالب تنظیم بازار، گفت: وزارت صمت متولی این امر است و هنوز از سوی تولیدکنندگان در قالب اتحادیه باغداران کشور اقدامی نکرده است.

وی افزود: با اینکه اتحادیه برای یاری در این امر به وزارت صمت اعلام آمادگی کرده، اما این وزارتخانه از مبادی مورد صلاحدید خود برای خرید میوه تنظیم بازار شب عید اقدام کرده است.

نایب رییس اتحادیه باغداران تهران با بیان اینکه میوه تنظیم بازاری خریداری شده شب عید نسبت به تولید سالانه قابل توجهی نیست، بیان کرد: حدود ۸ میلیون تن پرتقال و سیب در فصل پاییز تولید می‌شود که طبق گفته‌ها ۱۰ هزار تن سیب و ۱۵ هزار تن پرتقال خریداری و در قالب تنظیم بازار شب عید ذخیره‌سازی می‌شود که این رقم به یک درصد تولید سیب و پرتقال کشور در سال نیز نمی‌رسد.

شادلو در خصوص قیمت‌ ها در آستانه نوروز ۱۴۰۰ گفت: پیش‌بینی می‌شود قیمت سیب و پرتقال برای نوروز ۱۴۰۰ تغییر چندانی نداشته باشد.

چندی پیش عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: مردم از لحاظ تامین میوه مورد نیاز خود نباید نگرانی داشته باشند.

وی افزود: حدود ۲۰ استان میوه خود را از انبار‌های شمال و غرب کشور به استان‌های متبوع خود برده‌اند و اگر تمامی این میوه‌ها جابجا شود از ۲۲ اسفندماه توزیع میوه شروع می‌شود.

به گفته دبیر ستاد تظیم بازار قیمت میوه در همان ایام توزیع تعیین خواهد شد که یقینا کمتر از قیمت فعلی بازار خواهد بود.

قبادی در توضیح قیمت‌ها گفت: قیمت هر کیلوگرم سیب در میدان بهمن تهران تقریبا ۷ تا ۹ هزار تومان و در میادین میوه و تره‌بار کمتر از ۱۰ هزار تومان است؛ سیب قرمز و سیب زرد هم حدود ۱۱ هزار تومان به فروش می‌رسد البته هزینه‌های تولید نیز بالاست و سیب کمتر از این مقدار برای باغدار صرفه اقتصادی نیز ندارد.

منبع: میزان


چاپ