تعطیلی‌های ساعت ۱۸ چقدر در مهار کرونا موثرند؟

تداوم آزمون صنفی برای کنترل کووید۱۹

دولت در آخرین تصمیم خود برای مبارزه با همه‌گیری کرونا تصمیم به تعطیلی اصناف گروه‌های ۲، ۳ و ۴ بعد از ساعت ۱۸ گرفته است.

مشاهدات میدانی خبرنگار صمت نشان می‌دهد خیابان‌های پرولوله سال‌های قبل و فروشگاه‌های پرمشتری شب‌های پاییز، در این شب‌ها خالی از نور و شور و هیاهو هستند. کرکره‌های پایین‌کشیده این شب‌های خیابان‌های پایتخت نشان از قدم‌های سنگین ویروسی دارند که نهمین ماه حضور ناخوانده خود در کشور ما را پشت سر می‌گذارد. اما آیا این تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها می‌تواند نقش موثری در کنترل ویروس کرونا داشته باشد. راستی برخورد اصناف با این محدودیت‌ها و این روزهای کرونایی چیست؟! با گزارش صمت در این باره همراه باشید:

دو هفته تعطیلی فراگیر لازم است

قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران درباره پروتکل‌های بهداشتی ستاد کرونا در ارتباط با اصناف در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: آنچه از دستورالعمل‌های فعلی ستاد کرونا به‌نظر می‌رسد این است که گرچه اصناف در اجرای آن کوتاهی نمی‌کنند اما عوامل دیگری وجود دارند که این شکل از محدودیت‌ها در شهری مثل تهران را بی‌اثر می‌کنند. نوده فراهانی در این‌باره افزود: مشاهدات ما از سطح شهر نشان‌دهنده اجرای کامل دستورالعمل‌ جدید مبنی بر تعطیلی برخی اصناف از ساعت ۱۸ است اما می‌بینیم که در همین ساعات حضور عابران پیاده و دستفروش‌ها در سطح خیابان‌ها بیداد می‌کند و این روش را بی‌اثر می‌سازد.

وی درباره اصناف مشمول تعطیلی‌های ساعت ۱۸ نیز عنوان کرد: نکته دیگری که در این طرح وجود دارد این است که درحال‌حاضر بیش از ۵۰ درصد اصناف را اصناف گروه یک تشکیل می‌دهند که مشمول این طرح نیستند، در صورتی که به همان نسبت می‌توانند در انتقال بیماری و همه‌گیری ویروس نقش داشته باشند؛ بنابراین لازم است اگر محدودیتی برای ساعات کار اصناف در نظر گرفته می‌شود، همه اصناف را شامل شود تا موثر باشد. نوده‌فراهانی تصریح ‌کرد: باتوجه به مشاهدات ما، بعید به‌نظر می‌رسد اجرای این محدودیت نیمه‌وقت در کنار بی‌توجهی سایر گروه‌ها کار چندانی از پیش ببرد و نقشی در کاهش آمار ابتلا به ویروس کرونا داشته باشد، زیرا اجرای این دستورالعمل به‌صورت نصفه و نیمه فایده چندانی نمی‌تواند داشته باشد.

رئیس اتاق اصناف تهران درباره موضوع تعطیلی کامل اصناف تهران از روز شنبه نیز عنوان کرد: چنین دستورالعملی تا امروز (عصر دوشنبه) به ما ابلاغ نشده، اما اگر چنین راهکاری در میان باشد باز هم پیشنهاد ما این است که این تعطیلی نه فقط برای گروه‌های ۲، ۳ و ۴ که برای همه اصناف و مشاغل باشد و به‌صورت فراگیر و دوهفته‌ای درآید تا اگر قرار است قرنطینه‌های خانگی تشکیل شود، تاثیر آن قابل‌لمس باشد. وی درباره راهکارهای موثر در کنترل ویروس کرونا نیز خاطرنشان کرد: مهار این ویروس نیاز به همت و تلاشی همه‌جانبه دارد و نمی‌توان با محدود کردن یک گروه خاص و بی‌توجهی گروه‌های دیگر گام موثری در این مسیر برداشت. همه اصناف، مشاغل و همه مردم جامعه می‌توانند در انتقال و گسترس بیماری نقش داشته باشند، به همین دلیل اگر قرار است محدودیتی برای کنترل بیماری اعمال شود، باید به‌صورت فراگیر و کامل صورت گیرد.

۲ پیشنهاد اتاق اصناف

 نوده فراهانی در ادامه از پیشنهادات اتاق اصناف برای کنترل همه‌گیری ویروس کرونا خبر داد و گفت: اتاق اصناف گرچه در ستاد ملی کرونا حضور ندارد اما در عین حال برای جلوگیری از شیوع این بیماری ۲ پیشنهاد را برای ستاد کرونا مطرح کرده است؛ اول اینکه این ستاد پروتکلی را تدوین کند و با ابلاغ آن به اتاق اصناف اجازه دهد ما اجرای مفاد آن را هرقدر هم که سختگیرانه باشد، پیگیری کنیم. پیشنهاد دیگر نیز در این زمینه این است که یک تعطیلی فراگیر دوهفته‌ای برای کلیه مشاغل در نظر گرفته شود تا با اجرای آن، دوره نقاهت مبتلایان و ناقلین در منازل طی و در عین حال با حذف تماس‌های فیزیکی، زنجیره انتقال بیماری شکسته شود و آمار ابتلا کاهش یابد. رئیس اتاق اصناف تهران در این زمینه خاطرنشان کرد: در هر حال اصناف کشور با تداوم حضور ویروس کرونا در کشور حال و روز چندان مساعدی ندارند و بسیاری از آنها با زیان‌های مالی بالا در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند اما مهار این همه‌گیری همکاری و توجه همه ارگان‌ها را می‌طلبد و اتاق اصناف نیز تمام تلاش خود را در اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی ستاد ملی کرونا به‌کار می‌گیرد.


آب از سر اصناف گذشته است


موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی تهران در گفت‌وگو با صمت درباره تعطیلی‌های شبانه اصناف عنوان کرد: حقیقت این است که صنف لوازم‌التحریر مدت‌ها پیش از این محدودیت‌ها با بحران مواجه شده‌اند و آن زمانی بود که وضعیت برگزاری کلاس‌های مدارس از حالت حضوری، به شکل غیرحضوری درآمد. فرزانیان در این زمینه افزود: با تعطیلی کلاس‌های حضوری مدارس و دانشگاه‌ها، لوازم‌التحریر عملا از فهرست خریدهای این قشر خارج شد و میزان فروش صنف لوازم‌التحریر ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش یافت و ماه‌های مرداد، شهریور و مهر که دوران طلایی فروش لوازم‌التحریر را تشکیل می‌دهند، از دست رفت. وی درباره فروش لوازم‌التحریر به سایر اقشار نیز یادآور شد: اگر مشکل فقط تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها بود، شاید می‌شد با فروش کالا به سایر خریداران، از فشارهای موجود کمی کم کرد اما همان‌طور که می‌دانید در شرایط اقتصادی کنونی کشور، دولت نیز وضعیت چندان خوبی ندارد، به همین دلیل هزینه‌های جانبی ادارات و ارگان‌ها نیز به‌شدت محدود شده و ما این گروه از خریداران خود را نیز از دست دادیم. رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی تهران درباره تعطیلی نیمه‌وقت اصناف عنوان کرد: همکاران ما از صبح تا ساعت ۶ بعدازظهر مشتری ندارند و تعطیلی یکی، دو ساعت زودتر یا دیرتر نیز برای آنها تفاوتی نمی‌کند و مخالفتی با این موضوع ندارند.


خطر توقف خطوط تولید


فرزانیان در این باره تصریح کرد: فروش ساعت‌های بعدازظهر این صنف گرچه امیدها را برای فعالان این حوزه زنده نگاه می‌داشت اما حقیقتی که اکنون با آن مواجهیم این است که درحال‌حاضر تمام فعالان صنف لوازم‌التحریر تحت بیشترین فشارهای مالی هستند، فروشگاه‌ها مشتری چندانی ندارند و اجناس جدید نمی‌آورند، انبارهای عمده‌فروشان مملو از کالاهای فروش نرفته است و نمی‌توانند تولیدات جدید را وارد بازار کنند، تولیدکننده نیز برای ادامه تولید نیاز به سرمایه‌ای دارد که در اختیار او نیست؛ بنابراین هیچ تعجبی ندارد که تولیدکنندگان با این شرایط خطوط تولید خود را متوقف کنند، فعالان این حوزه مجبور به تعدیل نیرو شوند و فروشگاه‌های لوازم‌التحریر به‌ویژه واحدهای استیجاری، محل کسب خود را تعطیل یا برای کسب درآمد اقدام به تغییر شغل کنند. وی با اشاره به وضعیت ناخوشایند اصناف عنوان کرد: صنف لوازم‌التحریر در بررسی‌های انجام شده در زمره صنوف آسیب‌دیده از کرونا قرار نگرفت و کمکی ازسوی دولت دریافت نکرد.

البته میزان این کمک‌ها برای صنوف مشمول نیز چندان قابل‌توجه و متناسب با زیان‌ها نبوده است؛ بنابراین نمی‌توان در این شرایط دورنمای چندان مناسبی را برای اصناف تصویر کرد. فرزانیان درباره راهکارهای دولت در برخورد با همه‌گیری ویروس کرونا تصریح کرد: دولت باید تصمیمات قاطعی را اتخاذ کند و به اجرای آنها نیز پایبند باشد و البته وظایف خود در برابر اصناف فعال در حوزه‌های مختلف و حمایت از آنها را از یاد نبرد. رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی تهران تاکید کرد: اگر تعطیلی‌های نیمه‌وقت یا حتی تمام‌وقت کمکی به کنترل بیماری می‌کند، همه اصناف از آن استقبال می‌کنند اما در مقابل دولت نیز نباید این همکاری‌ها را از یاد ببرد و پس از گذر از بحران، به حمایت از این اقشار بی‌توجه باشد.


کاش ملاحظات دوسویه باشد


علی بهرمند، رئیس اتحادیه شیرینی‌فروشی‌ها و قنادی‌های تهران نیز در گفت‌وگو با صمت، درباره وضعیت قنادی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها عنوان کرد: نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم. وضعیت موجود در کشور، هم اصناف مشمول تعطیلی‌ها و هم اصناف بیرون از این محدودیت‌ها را درگیر خود می‌کند. وقتی در شهر هیچ تولد، عروسی و عقدی برگزار نمی‌شود و وقتی بساط مهمانی‌ها و دورهمی‌ها برچیده شده و دیدوبازدیدها صرفا در فضای مجازی انجام می‌شود، باز بودن یا تعطیلی قنادی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها چه تفاوتی می‌کند. وی در این باره افزود: اصناف گرچه هر یک در حوزه‌های تخصصی خود فعالیت می‌کنند اما جدا از یکدیگر نیستند و مشکلات مشترکی دارند. بهرمند در این باره افزود: تعطیلی‌های شب‌های نوروز، گران شدن مواد اولیه، کاهش رغبت مردم به خرید شیرینی، کم شدن مراسمات شادی، محدودیت‌های زمانی، حمایت‌های کمرنگ نهادهای بالادستی، کاهش درآمد و بسیاری مسائل دیگر، شرایط را برای فعالان صنف‌های مختلف بسیار دشوار کرده و اگر زودتر چاره‌ای برای آن نیندیشیم عوارض آن به‌شکل ناهنجاری‌های جدی اجتماعی خود را نشان خواهد داد.


محدودیت‌های نیمه‌وقت


بهر‌مند بیان کرد: محدودیت‌های نیمه‌وقت شاید زمانی که فروش واحدهای این صنف به‌صورت عادی بود، تاثیرات جدی بر سود مالی فعالان آن داشت اما در شرایط فعلی و کاهش روزافزون فروش و ریزش مشتری توفیر زیادی در اصل ماجرا نمی‌کند و برای صاحبان مشاغل که از حساسیت موضوع باخبر هستند، قابل‌پذیرش است. بهرمند در عین حال تاکید کرد: به‌نظر می‌رسد برای کنترل بیماری و جلوگیری از انتقال ویروس، دولت باید رویه‌ای ثابت را در پیش گیرد تا صاحبان مشاغل بتوانند برای ادامه فعالیت خود برنامه‌ریزی انجام دهند. تغییر مداوم برنامه‌ها و شیوه‌های اجرای پروتکل‌ها برای مشاغلی مانند مشاغل ما زیان مضاعف به‌دنبال دارد. فعالان این حوزه باتوجه به برنامه‌های اعلام‌شده نهادهای ذی‌ربط، ساعات و روزهای محدودیت و عواملی مانند این برای فروش خود برنامه‌ریزی و مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند. حال اگر قرار باشد این برنامه‌ها مدام تغییر کنند، ممکن است مواد اولیه‌ای که با قیمت چندبرابری نسبت به گذشته تهیه شده‌ یا محصول نهایی ما از بین برود و زیان‌ها را دوچندان کند.


گلایه از سیاست‌های مالی


رئیس اتحادیه شیرینی‌فروشی‌ها و قنادی‌های تهران با گلایه از سیاست‌های مالی اتخاذ شده توسط دولت در قبال اصناف یادآور شد: ما از دولت و نهادهای سیاست‌گذار اقتصادی انتظار داشتیم در مسائلی مانند مالیات و بیمه، شرایط اصناف را در نظر گرفته و با مدارای بیشتری با آنان برخورد کنند که البته این موضوع محقق نشد و ما شاهد افزایش مالیات‌ها نیز بودیم؛ با این وضعیت بسیاری از فعالان حوزه کسب‌وکار در خطر ورشکستگی کامل قرار گرفتند و تعداد زیادی از واحدها برای کاهش زیان مالی مجبور به تعدیل نیرو و حتی تعطیل کردن واحدهای خود شده‌اند و با ادامه این روند شاید بسیاری از اصناف به کلی از بین بروند.


بهر‌مند در این‌باره تصریح کرد: بسیاری از واحدهای صنف شیرینی مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند؛ در عین حال بسیاری دیگر از واحدها به‌ویژه آنها که محل کسب استیجاری در اختیار داشتند، به‌دلیل مشکلات مالی واحدهای خود را تعطیل و پروانه خود را باطل کرده‌اند و دیگر در این صنف فعالیتی ندارند. رئیس اتحادیه شیرینی‌فروشی‌ها و قنادی‌های تهران در پایان گفت: صنف شیرینی‌فروشی‌ها و قنادی‌ها باوجود تمام مشکلات، برای بازگشت شرایط کشور به حالت عادی خود را ملزم به رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی می‌دانند و امیدوارند با عبور از این بحران، باز هم شاهد رونق گرفتن کسب‌وکار در شهرها و اصناف مختلف باشند.


با محدودیت ساعت کار گره کرونا باز نمی‌شود


رئیس اتحادیه صنف کفاشان دست‌دوز تهران در واکنش به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: بسته شدن واحدهای صنفی بعد از ساعت ۶ عصر فروش ما را بسیار کم کرده است. 
رسول شجری افزود: به‌نظر بنده این اقدام کاملا غیرکارشناسانه است، چون اگر فروشگاه‌های ما فعال نباشند به تولید ضرر وارد می‌شود. در حقیقت یک تولیدکننده وقتی محصولی را تولید می‌کند نیازمند این است که آن را در جایی به فروش برساند. در شرایطی که بعدازظهرها اصولا اوج کار ما در فروشگاه‌های سطح شهر است، تعطیلی واحدهای فروشگاهی برای تولید در این حوزه گران تمام می‌شود.
شجری تاکید کرد: با این اقدام ستاد مبارزه با کرونا، بسیاری از صنوف دچار مشکل فروش می‌شوند و مشکلات اقتصادی بدتر از شب عید حاکم خواهد شد، در حالی که قطعا این اقدام گره کار کرونا را نیز باز نمی‌کند!


راهکار یا آزمون و خطا؟


آنچه از حال و هوای اصناف و فعالان کسب‌وکار برمی‌آید نشان از این دارد که این اقشار پذیرفته‌اند که برای کنترل بیماری و همه‌گیری ویروس کرونا باید فعلا کسب درآمد را از فهرست دغدغه‌های خود خارج کنند؛ اما مسئله دیگری که در این زمینه مهم به‌نظر می‌رسد این است که هنوز اختلاف‌نظرهایی بر سر این موضوع که محدودیت‌های پاره‌وقت می‌تواند نقش موثری در مهار شیوع ویروس داشته باشد، وجود دارد. نهادهای اجرایی معتقدند تعطیلی‌های شبانه می‌تواند از انتقال ویروس بکاهد اما بسیاری از متخصصان بر این باورند که محدودیت‌ها زمانی کارگر خواهند افتاد که برای مدت بیش از ۱۰ روز و به‌صورت تمام‌وقت اعمال شوند. اینکه کدام یک از این دو گروه درست می‌گویند را زمان مشخص خواهد کرد.


چاپ