جولان کرکس ‌ها بر فراز مرغداری‌ ها

همه می دانیم که کمبود و گرانی نهاده جدی است. به خودمان رحم کنیم. بر اساس چه منطقی هر کیلو دان بوقلمون را ۸ هزار تومان می‌فروشند؟ این خیانت است.

بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد که بازار نهاده و خوراک دام و طیور در آشفتگی مطلق به سر می‌برد. قیمت‌ّها، نجومی است و شیب تندش روز به روز بیشتر می‌شود. به نظر می‌رسد که دولتمردان هیچ برنامه و طرح معقولی برای پایان دادن به این وضعیت ندارند. در این شرایط بازار سوءاستفاده، فروشندگان داغ است. کم نیستند شرکت‌هایی که به جان صنعت طیور کشور افتاده‌اند و کرکس‌آسا بر فراز واحدها، پرواز می‌کند.  برای بررسی بیشتر این موضوع با یکی از کارشناسان طیور به گفتگو نشستیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

صادقی۲

به خودمان رحم کنیم

سعید صادقی، کارشناس پروش طیور گفت: کلمه حباب دیگر نمی تواند این حجم از گرانی نهاده را توصیف کند. همه می‌دانیم که کمبود و گرانی نهاده جدی است و دولت به عنوان متولی و مسئول تهیه ذرت و سویا کاری نمی‌کند اما خواست من آن است که حداقل فروشندگان به پرورش‌دهندگان رحم کنند. خودمان به خودمان رحم کنیم. شرکت‌ها چرا باید نهاده را به چنین قیمت‌هایی نجومی به فروشنده بیچاره بفروشند؟ این خیانت است. بر اساس چه منطقی هر کیلو دان بوقلمون را ۸ هزار تومان می‌فروشند؟ فروشنده می‌خواهد در هر کیلو دان چقدر سود ببرد؟ سویا و ذرت گران است ولی این‌قدر؟ پرورش‌دهنده‌ها را سرگردان و در به در کرده‌اند. پرورش دهنده مرغ تخمگذار چطور می تواند برای هر کیلو دان، ۷ هزار تومان پرداخت کند؟

این نیز بگذرد

وی در ادامه افزود: «فروشندگان می‌دانند که پرورش‌دهنده بیچاره، راهی جز خرید ندارد و به هر قیمتی خواهد خرید. می‌دانند که پرورش‌هنده دیگر نمی‌تواند بیشتر از این به پرنده خود سبوس برنج، سبزی و ضایعات بدهد. این دوره، روزی تمام می‌شود و فروشندگان سود نجومی می‌برند اما این وضعیت بالاخره روزی تمام می‌شود و وضعیت بالعکس می‌شود. شرکت‌های فروشنده مدعی هستند که قیمت‌ها واقعی است اما بررسی لیست خرید آنها نشان می‌دهد که این طور نیست. استخراج قیمت‌ها و افشای آنها باعث رسوایی مدعیان می‌شود. با کمی بررسی و محاسبه قیمت‌ها متوجه می‌شویم که قیمت دان بوقلمون هیچ وقت نباید ۸ یا ۹ هزار تومان باشد. وابستگی پرورش‌دهنده نباید باعث سوءاستفاده از پرورش‌دهنده شود. صبر کردیم بلکه گرانی مقطعی باشد و فلان و بهمان شرکت، رویه خود را عوض کنند اما وضعیت هر روز بدتر و بدتر می شود. همه باید بدانند که تعداد زیادی از فروشندگان در حال خیانت به پرورش‌دهنده هستند».

نظرات پرورش‌دهندگان

در ادامه به نظرات تعدادی از پرورش‌دهندگان پرندگان مختلف نگاهی می‌اندازیم:

«اگر واقعاً می‌خواهند دان را به قیمت منصفانه روانه بازار کنند چرا این قدر دیر توزیع می‌شود، می‌توانستند این کار را خیلی زودتر از این‌ها انجام دهند».

«بازار نهاده به تمام معنا بی‌صاحب شده، سویا را سیزده هزار تومان به ما فروخته می‌شود. پرورش‌دهندگان چاره‌ای جز استفاده از سویای انسانی ندارند. وقتی وضعیت قیمت این طوری است، مسئولان مختلف برچه اساس می‌گویند اجازه بالا رفتن قیمت گوشت و تخم‌مرغ را نمی دهند؟».

«پروش دهنده بوقلمون بیوتی هستم. پرنده‌هایی مثل بوقلمون، قیمت مصوب دولتی ندارند. در واقع قیمت را کشش بازار مشخص می‌کند اما این به آن معنا نیست که گرانی دان، ما را به اندازه مرغداران متضرر نمی‌کند. واقعاً با قیمت کنونی خوراک و نهاده نمی‌دانیم محصول خود را به چه قیمتی بفروشیم که ضرر نکنیم؟».

«بسیاری از همکارانی که مثل من واحدهای کوچک مرغداری دارند در این چند ماه یا ورشکسته شده‌اند یا به مرز ورشکستگی رسیده‌اند و برای سرپا ماندن، تقلا می‌کنند. تهیه دان به کابوس بزرگی تبدیل شده است. تامین دان به کاری روزانه تبدیل شده است؛ واحدهای کوچک حتی نمی‌توانند برای هفته آینده خود برنامه‌ریزی کنند».


چاپ