گشتی در بـازار بـدلیـجات!

آیدا فریدی: شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد، مواجهه با خانواده‌هایی که برای نوعروس خود، سرویس بدلی می‌خرند و به او هم قول می‌دهند اگر روزی پسرشان توانست کلاهش را از سر بردارد و به سمت آسمان آشوب‌زده اقتصاد ایران پرتاب کند، آن‌وقت یک سرویس واقعی و از طلای ناب برایش می‌خرند.

عروس خانوم راضی است. بله را گفته و باسرویس یا بدون‌سرویس طلا، راهی خانه بخت می‌شود. اما از آنجاکه همیشه راهی میانبر برای رفع کم و کاستی‌ها هست برای نوعروس با داماد کم‌درآمد هم هست. بدلی‌فروش‌ها! 
به دنبال سلسله روایت‌های صمت از بخش‌های مختلف بازار این‌بار سراغ بدل‌فروش‌ها رفته‌ایم.
وارد مسجد امام‌خمینی واقع در بازار بزرگ تهران می‌شوم. بعد از حیاط دوم مسجد، سمت چپ حوض بزرگ مسجد ورودی بازار بدلیجات سلطانی است. بازار امروز شلوغ است، شلوغ‌تر از هفته‌های قبل که بیشتر به‌دلیل شروع مدارس و تغییر فصل است. بازار بدلیجات هم شلوغ و هیجان‌زده است.

a14.jpg


 از فروشنده‌ای درباره بازار این روزهایش می‌پرسم. اشاره‌ای به شلوغی می‌کند و می‌گوید بازار ما همیشه شلوغ بوده، چه قبل از گرونی طلا، چه الان. می‌گوید برخی مشتری‌های ثابت ما خانم‌هایی هستند که ترجیح می‌دهند در هر مهمانی یک ست طلا داشته باشند. کارها فرقی با نمونه طلا ندارند و به‌روزتر هم هستند و ارزان هم تمام می‌شوند. هرچند نرخ بدلیجات هم گران شده و همین روی تعداد مشتری‌های ثابت ما هم تاثیر گذاشته است. قبلا اگر یک نیم‌ست را می‌شد با ۲۰۰ هزار تومان خرید، امروز همان را باید ۷۰۰ هزار تومان بخرید. می‌پرسم مشتری در تدارک عروسی هم دارید؟ می‌گوید زیاد و الف «زیاد» را طوری می‌کشد یعنی خیلی زیاد!.. فروشنده دیگر می‌گوید عمده مشتری بدلیجات ما خانم‌های فروشنده مترو هستند و مسافران هر روز مترو. 

a12.jpg


مخاطبان بدلیجات تنها عروس‌ها و دامادها نیستند. خرید طلا و داشتن بهره‌ای از زیورآلات طلا بخشی از فرهنگ مرسوم و باستانی ایرانی‌هاست.
داشتن گوشواره‌ای از طلا به گوش و النگویی به‌دست، یادآور زن ایرانی است. مادرانِ دیروز گوش نوزاد دختر خود را سوراخ می‌کردند تا زودتر از آنکه نوزاد بفهمد زیور چیست، او را با طلا مانوس کنند. اگرچه این روزها مثل روزهای گذشته نیست. زمانی طلا زیور زن محسوب می‌شد و امروز سرمایه‌ای برای فردا. امروز ۲۵ شهریور ۹۹ است و سکه تمام بهار آزادی بالای ۱۲ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در بازار طلا سکوت به تماشای مشتری پشت ویترین و فروشنده منتظر پشت دخل گره خورده است. 
کمی پایین‌تر اما بازار سلطانی است. بازاری که مرکز فروش عمده بدلیجات است. واقع در خیابان ۱۵ خرداد بازار بزرگ تهران.


چاپ