سیاست جدید قیمت گوشت را کاهش می دهد؟

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام با بیان این که هم اکنون وضعیت تولید دام در کشور در شرایط بسیار خوبی قرار دارد گفت: حدود ۳ تا ۳، ۵ میلیون راس دام سبک و سنگین در دامداری‌‌ها انباشت شده است.

منصور پوریان افزود: طبق معمول ۵۰ درصد تولید در بخش دام سبک به‌صورت پرواربندی در فضاهای بسته انجام می‌شود.

وی اظهارکرد: درحال‌حاضر جمعیت دام سبک کشور ۷۰ میلیون راس است که از این تعداد ۲۰ میلیون راس بز و بقیه گوسفند است.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام گفت: جدا از این ۱۲ میلیون راس دام سنگین گوساله نیز در کشور وجود دارد.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه کشور از حیث تولید و حجم تولید دام سنگین در یک شرایط بسیار خوبی بسر می‌برد.

پوریان با بیان اینکه حدود ۳ تا ۳، ۵ میلیون راس دام سبک سنگین در دامداری‌‌ها انباشت شده است، تصریح کرد: درحال‌حاضر با وفور دام سبک و سنگین در دامداری‌ها روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: هم اکنون قیمت دام زنده در درب دامداری‌ها به ازای هرکیلوگرم ۴۰ هزار تومان است.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام گفت: به رغم افزایش تولید دام اعم سبک و سنگین در کشور همچنان قیمت گوشت قرمز در خرده فروشی‌ها بالا و اغلب مردم توان خرید این کالا را ندارند.

وی افزود: بالا بودن قیمت گوشت قرمز در بازار دلائل مختلفی دارد که جولان دلالان و واسطه ها، نبود نظارت کافی، فقدان زنجیره تولید و غیره از جمله این موارد است.

پوریان بیان کرد: عده‌ای دلال دام را از تولیدکنندگان خریداری و تبدیل به لاشه می‌کنند و با سود نامعقول این محصول را در بازار توزیع می‌کنند.

وی ادامه داد: نبود نظارت و برچسب درجه بندی قیمت بر روی محصول از دیگر عوامل عرضه گوشت با قیمت‌های بالا در بازار است.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام زنده بر ضرورت تشدید کنترل دستگاه‌های نظارتی بر عرضه و قیمت گوشت قرمز در قصابی‌‌ها و همچنین جلوگیری از سوء استفاده دلالان در بازار تاکید کرد و گفت: متاسفانه دام زنده از تولید‌کننده که دامدار باشد تا خرده فروشی سه قیمت متفاوت به خود می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه سود حاصل از تولید دام بیشتر به جیب واسطه‌ها و دلالان ریخته می‌شود، افزود: تولید‌کننده دام خود را به قیمت ارزان عرضه و مصرف‌کننده نهایی هم گوشت را به قیمت‌های بالا خریداری می‌کندبنابراین افرادی که در این میان بیشترین سود را می‌برند دلالان و واسطه‌ها هستند.

پوریان با اشاره به اینکه خرید تضمینی گوشت گوساله یک حرکت بسیار خوبی از سوی دولت بود، اظهارکرد: گوشت گوساله‌های که شرکت پشتیبانی امور دام از تولید‌کنندگان داخلی خریداری و ذخیره‌سازی کرده در صورت عرضه به بازار تاثیر شگرفی در قیمت گوشت گوساله خواهد داشت که این اتفاق مبارک هم باید در بخش گوشت گوسفندی بیفتد.

 

 
منبع: ایسنا

چاپ