در گفت‌وگوی صمت با بنیان‌گذار هلدینگ زر مطرح شد

«غزر» نماد توسعه و شفافیت

شرکت زرماکارون به‌عنوان یک برند غذایی در کشور بعد از کش‌وقوس‌های فراوان وارد بورس شد تا با شفافیت در عملکرد بهتر از گذشته به تولید، اشتغال و صادرات در کشور کمک کند.

شرکت زرماکارون روز چهارشنبه ۸ مرداد بعد از ۲بار لغو در عرضه، بالاخره به بورس رفت و ۱۹۲ میلیون سهم خود را با عنوان نماد «غزر» با روش ثبت‌سفارش در دامنه قیمت ۳۷۷۵ تا ۳۹۷۵ تومانی عرضه اولیه کرد. عرضه اولیه‌ای که در دو ماه پیش دوبار با بی‌عدالتی و کج‌سلیقگی لغو شد، به همین علت و با توجه به عرضه اولیه این برند موفق غذایی در بورس، خبرنگار صمت گفت‌وگویی با مرتضی سلطانی، بنیان‌گذار هلدینگ زر انجام داده که در ادامه می‌توانید این گزارش را بخوانید:

عرضه ۱۲ درصد سهام در بورس

مرتضی سلطانی، بنیانگذار شرکت زرماکارون در ابتدای گفت‌وگو درباره عرضه اولیه زرماکارون با نماد «غزر» که چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹ در بورس عرضه شد، گفت: شرکت زرماکارون یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ گروه صنعتی و پژوهشی زر است که امروز برای نخستین‌بار ۱۲ درصد سهام آن عرضه اولیه شد که جا دارد از مردم و تمامی سهامداران که به برند مردمی زرماکارون اعتماد کردند و با حمایتی از این برند باعث رشد و نمو این برند معتبر غذایی شدند، تشکر کنیم.
وی ادامه داد: امروز زرماکارون به نقطه‌ای رسیده که مورد اقبال عموم واقع شده است که جای شکر دارد، زیرا این برند متعلق به مردم و به‌ویژه سهامداران عزیزی است که به مردم اعتماد کردند. ما امیدواریم بتوانیم به‌عنوان سرباز صنعت و تولید در سرزمین‌مان ایران از عهده اعتمادی که مردم و سهامداران به ما داشته‌اند بربیاییم و بتوانیم با منابعی که از این عرضه در بورس به‌دست می‌آوریم، ضمن توسعه شرکت زرماکارون به طرح‌های توسعه‌ای دیگر نیز بپردازیم که بتوانیم به کشورمان در این شرایط سخت تحریم در روند تولید، توسعه و اشتغال پایدار کمک کنیم.

تشکر از مردم و سهامداران

بنیان‌گذار شرکت زرماکارون در ادامه ضمن تشکر مجدد از تمامی سهامداران و خریدارن سهام زرماکارون اظهارکرد: این اعتماد شکل‌گرفته میان مردم و شرکت، فقط مسئولیت ما را چندین برابر سنگین‌تر کرد.
سلطانی در ادامه ضمن پاسخ به انتقاداتی که به این عرضه اولیه وارد بود(همانند دوبار لغو در عرضه) بیان کرد: وقتی در دنیا کاری بزرگ انجام می‌شود همیشه مورد سوءبرداشت واقع می‌شود. باید در نظر داشت که تولید کاری بسیار مشکل و سخت است و تمام تولیدکنندگان باید بر این امر آگاه باشند، اما اگر تولیدکننده به کارش اعتقاد دارد و بر کار سالم و درستش اعتماد دارد، نباید نگران انتقادات باشد و باید با توکل بر خدا پیش برود و کیفیت محصولات را بالا ببرد.
وی ادامه داد: ما نیز در زرماکارون که شرکت کاملا خصوصی است برای ورود بورس مشکلاتی را داشتیم که در این میان کسانی که با ادبیات تولید آشنا نبودند و تولید و قیمت تمام‌شده را نمی‌شناختند برای ما مشکلات متعددی ایجاد کردند و ۲بار عرضه اولیه زرماکارون را باطل کردند که امروز بالاخره برای سومین‌بار ارزش و اهمیت این کار را مسئولان، مردم و سازمان بورس درک کردند و حق به حق‌دار رسید.

مزایای ورود به بورس

سلطانی افزود: در این شرایط سخت اقتصادی داخلی و خارجی که تولیدکنندگان کشور در آن قرار دارند همانند نبود فناوری و واردات و صادرات و نبود ماشین‌آلات صنعتی باید با همدل شدن این قطار را روی ریل موفقیت روز افزون انداخت نه اینکه جلوی رسیدن به موفقیت‌ها را با عناوین گوناگون گرفت.
وی ادامه داد: هلدینگ زر در مجموع ۱۰ هزار نفر کارمند دارد که بخشی از این کارکنان در داخل زرماکارون هستند و بخشی در شرکت‌های دیگر، ضمن اینکه یک طرح توسعه‌ای بزرگ با عنوان زرکام در دست اجراست که هم اکنون در حال نصب ماشین‌آلات آن هستیم و امیدواریم با تامین منابع از راه بازار سرمایه بتوانیم با توانایی گروه ادامه طرح توسعه زرکام را با منابع خودمان انجام دهیم. سلطانی درباره مزایای ورود به بورس اظهارکرد: اگر مجموعه تولیدی و صنعتی همانند زر وارد بورس شود، مهر تاییدی بر شفافیت و عملکرد آن مجموعه تولیدی و صنعتی است که افتخاری بسیار بزرگی برای آن مجموعه صنعتی محسوب می‌شود، زیرا که شفافیت دارد و مردم و سهامداران می‌توانند هر لحظه آنلاین از عملکرد آن شرکت آگاه شوند.

دشمنان زر را به وجدان‌شان واگذار می‌کنیم

وی افزود: اگر می‌خواهیم کشورمان پیشرفت کند و فرهنگ تولید و اشتغالزایی افزایش یابد و صادرات در کشور بیشتر شود باید شفافیت ایجاد شود که بهترین محل برای ایجاد این شفافیت، بازار سرمایه و بورس است. در این میان، زرماکارون این توفیق را کسب کرده و توانسته با شفافیت وارد این عرصه شود. در این مسیر کسانی که با کج‌سلیقگی برای ما دشمن‌تراشی کردند را به خودشان و وجدان‌شان واگذار می‌کنیم و امیدواریم یک بازنگری در رفتارشان داشته باشند که با یک تولیدکننده شناخته‌شده که شبانه‌روز در حال تلاش برای تولید محصول با کیفیت و صادرات و ایجاد اشتغال است، درست برخورد کنند.

مدیرعامل هلدینگ زر در ادامه بیان کرد: اکنون نوبت آن است که با این عرضه اولیه مردم به تولید در کشور کمک کنند، و تولیدکننده وقت خود را برای توسعه تولید و تنوع و کیفیت در محصول و همچنین صادرات صرف کند. نه اینکه وقت خود را مشغول خنثی‌سازی و دشمنی و کج‌روی‌ها کند که این حرکات برای این تولیدکنندگان و شرکت‌های شناخته شده یک حرکت غیراخلاقی و برای خود آنها نیز بد است. 
سلطانی در پایان با بیان مشکلات ایجادشده برای این شرکت ازسوی عده‌ای خاص بیان کرد: ما در این زمان بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به همدلی و اتحاد ملی داریم تا در این شرایط سخت اقتصادی بتوانیم با تمام قوا جلوی تحریم‌های ناجوانمردانه را بگیریم.

zarrrrrr.jpg

 


چاپ