اتاق بازرگانی تهران

بهزادیان به اتاق بازگشت

گروه بازار: بالاخره بعد از ۸سال، کارت بازرگانی رییس اسبق اتاق بازرگانی تهران صادر شد. محمدرضا بهزادیان که زمانی به‌عنوان سردسته گروه تحول‌خواهان اتاق موفق شده بود کرسی ریاست اتاق بازرگانی تهران را به دست آورد، ۸ سال پیش به خاطر شکایت دبیر کل اتاق بازرگانی تهران و هیات رئیسه این اتاق، استیضاح و با ۴۰ رای برکنار شد. رقمی که به گفته او غیرواقعی بوده است.


به گزارش خبرنگار صمت موضوع شکایت دبیر و هیات‌رئیسه اتاق تهران، اعزام هیات‌های تجاری به کشورهای دیگر بود! به گفته بهزادیان، پس از برکناری‌اش قرار شد شورای‌عالی نظارت به موضوع رسیدگی کند ولی این شورا از اوایل دولت نهم تا اواخر دولت دهم حاضر به تشکیل هیچ جلسه‌ای نشد تا شکایت وی رسیدگی نشود اما بالاخره این جلسه بهمن‌ماه ۹۱ برگزار و حکم بر صدور کارت داده شد اما به دلیل خودداری رییس وقت اتاق بازرگانی ایران این کارت در یک سال و ۸ ماه پیش صادر نشد. او در جلسه‌ای که به همین مناسبت تشکیل شده بود به مسائل مختلفی پرداخت که در ادامه بخشی از آن را می‌خوانید.

برای کنار گذاشتنم تبانی کردند
استیضاح امری خوب است و من موافق آن هستم اما زمانی که مرا استیضاح کردند به ۴۰ امضا احتیاج بود تا برکنار شوم و جالب اینجاست من با ۴۰ امضا برکنار شدم! اتاق بازرگانی هیچ‌گاه نام ۴۰ امضاکننده را اعلام نکرد، چراکه این تعداد رای نداشتند ولی با تبانی با دولت احمدی‌نژاد این کار را انجام دادند! در ۸ سال گذشته تخلفات زیادی در کشور رخ‌داده اما کمیته انضباطی هیچ‌گاه حاضر به ورود به این مسائل نشد.
 امیرمنصور آریا یا بابک زنجانی در چند سال گذشته بزرگ‌ترین متخلفان اقتصادی بودند اما آیا کارت بازرگانی شرکت‌های آنها باطل شد و کمیته انضباطی به این موضوع ورود کرد؟ این تنها معطوف به این افراد نیست.
 هزاران متخلف دیگری در دولت قبلی وجود داشت اما اتاق بازرگانی ورود نکرد و متاسفانه آقایان در اتاق بازرگانی از متخلفان حمایت کردند و کمیته انضباطی اتاق بازرگانی تنها به وسیله‌ای برای خارج کردن رقبا از اتاق تبدیل شده است.

اتاق به‌اندازه احمدی‌نژاد مقصر است
در ۸ سال گذشته، قرار بود که اتاق بازرگانی حامی بخش خصوصی باشد که این وظیفه را به‌درستی ایفا نکرد.
 در این ۸ سال حدود هزار نفر به‌عنوان هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران انتخاب شدند اما کمتر از ۵ نفر حاضر شدند در جلسه هیات نمایندگان نام من را بیاورند، درحالی‌که آنها قانونا حق داشتند مصوبه بنویسند و این موضوع را پیگیری کنند.
 ما همواره به دنبال اتاق عاری از رانت هستیم، درحالی‌که اکنون عده‌ای انتخاب می‌شوند که به هیات‌رییسه رانت می‌دهند و هیات‌رییسه به آنها رانت می‌دهد و همگی به دنبال نفع شخصی بنگاه‌هایشان هستند.
همان‌قدر که در رکود و بحران فعلی اقتصادی، دولت احمدی‌نژاد مقصر بوده، اتاق بازرگانی نیز با سکوت خود مقصر محسوب می‌شود. آنها به دلیل حفظ کرسی، همکاری و سکوت کردند و این روشی غلط بود.


چاپ