هشدار سازمان ملل متحد درباره شیوع کرونا

ویروس تاجدار مانع پیشرفت جهان می‌شود

سازمان ملل متحد به‌دنبال گزارش اخیر بانک جهانی مبنی بر اینکه بحران کرونا تا ۱۰۰ میلیون نفر در جهان را به فقر شدید دچار می‌کند، درباره تاثیر شیوع این ویروس بر روند پیشرفت جهان هشدار داده و ابراز نگرانی کرده است.

به‌گزارش ایرنا، دبیرکل سازمان ملل می‌گوید در پایان سال گذشته میلادی، جهان از برداشتن گام‌هایی که لازمه رسیدن به اهداف هفده‌گانه توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ میلادی(۱۴۰۹ خورشیدی) بود، عقب افتاده است، اما اکنون همه‌گیری کرونا بشریت را در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی با بحرانی روبه‌رو کرده که تا به حال سابقه نداشته است.
بانک جهانی ۸ ژوئن(۱۹ خرداد) در گزارشی با عنوان «چشم‌اندازهای اقتصاد جهانی» تصریح کرد: بحران اقتصادی و بحران حوزه سلامت که به‌دنبال شیوع ویروس جدید کرونا با سرعتی غیرقابل تصور جهان را در برگرفته، در نهایت موجب چنان شوک اقتصادی عظیمی خواهد بود که کشورها نظیر آن را در ۷ دهه گذشته تجربه نکرده‌اند.
دیوید مالپس، رئیس بانک جهانی درحالی‌که همه‌گیری کرونا را ضربه‌ای سخت بر پیکر اقتصاد جهانی خوانده، هشدار داد، رکود اقتصادی ناشی از این بحران تا یک دهه گریبان همه را خواهد گرفت. صندوق بین‌المللی پول در آوریل(فروردین)گزارش داده بود که اقتصاد جهان امسال ۳ درصد کوچک خواهد شد. به‌گفته آنتونیو گوترش، این بحران دستیابی به اهداف تعیین‎شده در سند توسعه سازمان ملل را به چالشی بسیار دشوارتر از پیش تبدیل کرده است.
از سوی دیگر، سازمان جهانی کار می‌گوید زندگی حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از اپیدمی کرونا به خطر افتاده است. در جهان حدود ۳۰۵ میلیون موقعیت شغلی تمام‌وقت از دست رفته است؛ به‌ویژه کارگران روزمزدی که از بیمه بیکاری و سلامت محروم هستند، نخستین قربانیان گسترش اپیدمی محسوب می‌شوند.
دویچه وله می‌نویسد: سند اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد، جامع‌ترین قراردادی است که در آن به راه‌های پایان دادن به فقر، نابودی محیط‌زیست و نابرابری در دسترسی به آموزش پرداخته شده، اما بحران کرونا آینده این اهداف را تیره کرده است.
براساس جدیدترین گزارش سازمان ملل متحد، همه‌گیری کرونا بشریت را دهه‌ها در کاهش فقر، مقابله با کمبود امکانات درمانی، بهداشتی و آموزشی به عقب رانده است.
سال ۲۰۱۵ میلادی(۱۳۹۴ خورشیدی)، جامعه جهانی دستیابی به این اهداف را وظیفه پیش‎روی خود قرار داد؛ در ۳ آگوست سال ۲۰۱۵(۱۲ مرداد۱۳۹۴)، نمایندگان و کارشناسانی از سراسر کشورهای جهان برنامه‌ بلندپروازانه‌ای را تصویب کردند که براساس آن تا سال ۲۰۳۰ فقر در جهان در تمام اشکال آن باید از بین برود و دسترسی به آموزش و امکانات بهداشتی بهبود یابد. از جمله اهداف هفده‌گانه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در اجلاس سازمان ملل متحدد در دستور کار کشورها تا سال ۲۰۳۰ قرار گرفت، مبارزه با گرسنگی، نابرابری جنسیتی و بحران آب و هوا بود، مشکلاتی که غلبه بر آنها فقط با همکاری مشترک جامعه جهانی امکان‌پذیر است. اما اینک سازمان ملل خود پس از گذشت ۵ سال از تصویب این برنامه، در تازه‌ترین گزارش خود گفته در سال میلادی جاری و به‌دنبال شیوع کرونا، به‌ احتمال زیاد، ۷۱ میلیون انسان دوباره در رده جمعیت فقیر جهان قرار می‌گیرند؛ از سال ۱۹۹۸(۱۳۷۷) به این سو، نخستین‎بار است که جهان با چنین افزایشی در گسترش فقر روبه‌رو می‌شود؛ همچنین تعداد کار کودکان پس از دهه‌ها بار دیگر افزایش می‌یابد.
سازمان ملل همچنین پیش‌بینی کرده که صدها هزار نفر، به‌ویژه فقرا، به دلیل ناتوان‌های جسمی و زنان در جهان به‌دلیل دسترسی نداشتن به امکانات درمانی و واکسیناسیون جان خود را بر اثر کرونا از دست خواهند داد. بیش از یک میلیارد انسان در زاغه‌ها، به‌دلیل استفاده از توالت‌های مشترک و وسایل حمل‌ونقل عمومی پر ازدحام در خطر این بحران قرار دارند. بسته شدن مدارس، ۹۰ درصد دانش‌آموزان در سراسر جهان را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است. این یعنی یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون کودک و نوجوان. از این تعداد، ۳۷۰ میلیون نفر از یک وعده غذایی که در مدرسه به آنها داده می‌شد، محروم شده‌اند.
گزارش نهادهای بین‌المللی در هشدار به بحرانی شدن وضعیت اقتصادی و اجتماعی ناشی از شیوع کرونا در حالی است که در عین حال سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته اعلام کرد جهان هنوز به پیک(نقطه اوج) همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» نرسیده است.
او تاکید کرد: هرچند به‌نظر می‌رسد آمار مرگ‌ومیر در سطح جهان تثبیت شده است، اما در واقع فقط برخی کشورها به پیشرفت چشمگیری در زمینه کاهش تعداد جانباختگان دست یافته‌اند، این در حالی است که در باقی کشورها شمار قربانیان همچنان در حال افزایش است. مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: هیچ کشور و هیچ فردی در برابر شیوع این ویروس مصون نیست. پیامدهای شیوع کرونا در جهان فقط محدود به این مسائل نیست؛ سازمان جهانی بهداشت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، شیوع ویروس نوظهور کرونا در جهان، روند پیشرفت‌های درمانی و مهار بیماری اچ‌ای‌وی را حدود ۱۰ سال یا بیشتر عقب خواهد انداخت. به‌گفته این نهاد نه‌تنها اهداف پیش‌بینی شده برنامه مشترک مقابله با ایدز در سال ۲۰۲۰ محقق نخواهد شد، بلکه دستاوردهای کنونی نیز در صورت عدم‎پاسخگویی به موقع به این بحران، در معرض خطر از بین رفتن قرار خواهند گرفت.
براساس آخرین آمارهای ثبت‌شده تا سال ۲۰۱۹، بیش از ۳۸ میلیون نفر در جهان با بیماری ضعف سیستم ایمنی اچ‌ای‌وی زندگی می‌کنند که این رقم یک میلیون نفر بیشتر از سال ۲۰۱۸ است.


چاپ