چین: از شرکت‌هایمان در برابر آمریکا دفاع می‌کنیم

دولت چین با انتقاد شدید از قرار گرفتن نام ۳۳ شرکت چینی در لیست سیاه آمریکا، اعلام کرد هر کاری که لازم است برای دفاع از این شرکت‌ها انجام خواهد داد.

طی روزهای گذشته آمریکا نام ۳۳ شرکت چینی را در لیست سیاه خود قرار داده است.
از دیروز تحریم‌ها علیه این شرکت‌ها ‌که برخی از آنها به بهانه نقض حقوق بشر و برخی دیگر تهدید علیه امنیت آمریکا تحریم شده‌اند، آغاز شده است.
بر اساس آنچه که مقامات آمریکایی اعمال کرده‌اند فروش فناوری و کالاهای آمریکا به این شرکت‌ها بدون دریافت مجوز ممنوع خواهد شد.
وزارت بازرگانی چین در واکنش به اعمال تحریم‌ها علیه این شرکت‌ها اعلام کرد آمریکا بارها  از عنوان امنیت ملی برای سوء استفاده بهره برده که از جمله آنها کنترل صادرات، است، این کشور همچنین از توان خود برای سرکوب شرکت‌های خارجی استفاده کرده است.

وزارت بازرگانی چین از واشنگتن خواست تا این اقدامات اشتباه خود را کنار بگذارد.
دولت چین گفته از هیچ اقدامی برای حفاظت از حقوق قانونی شرکت‌های چینی در برابر اقدامات آمریکا، فروگذار نخواهد کرد.
اوایل ماه می آمریکا تحریم‌ها علیه هوآوی را هم تمدید کرد. این شرکت چینی که از سوی دولت آمریکا به عنوان تهدیدی علیه امنیت  ملی این کشور معرفی شده مدت‌هاست در لیست سیاه واشنگتن قرار داشته و فروش کالاها و فناوری‌های آمریکا بدون دریافت مجوز به هوآوی ممنوع بوده است.

آمریکا در آخرین اقدام خود تلاش کرد تا دست هوآوی را از بازار جهانی تراشه‌های پردازشگر و نیمه رسانا کوتاه کند.
رسانه‌های چینی می‌گویند ممکن است پکن با ایجاد یک لیست سیاه مشابه علیه شرکت‌های آمریکایی به اقدام واشنگتن واکنش نشان دهد.

 

منبع:فارس 


چاپ