گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۹

هنگ‌کنگ گران‌ترین شهر جهان ازنظر هزینه‌های زندگی در سال ۲۰۱۹ معرفی شد.

به گزارش صمت: مؤسسه "مرکر" امسال نیز به‌مانند سال‌های گذشته با در نظر گرفتن ۲۰۰ آیتم مختلف به رتبه‌بندی شهرهای جهان ازنظر هزینه‌های زندگی پرداخت که بر اساس آن، رتبه شهرهای زیادی در مقایسه با سال گذشته به دلیل نوسانات نرخ ارز ایجادشده است. محسوس‌ترین این تغییرات افزایش رتبه شهرهای آمریکایی به دلیل تقویت ارزش دلار و تنزل رتبه شهرهای انگلیسی به دلیل کاهش ارزش پوند بوده است.
در رتبه‌بندی امسال شاخص‌های متعددی نظیر هزینه‌های مسکن، حمل‌ونقل، غذا، لباس، سرگرمی و هزینه‌های عمومی خانواده در نظر گرفته‌شده است. نکته قابل‌توجه رتبه‌بندی امسال، حضور پررنگ شهرهای آسیایی در جمع گران‌ترین شهرهای آسیایی است به‌گونه‌ای که از پنج شهر گران جهان چهار شهر در آسیا قرارگرفته‌اند!


بر همین اساس ۵ شهر گران نرخ جهان ازنظر هزینه‌های زندگی در سال ۲۰۱۹ عبارت‌اند از:
۱- هنگ‌کنگ
۲- توکیو، ژاپن
۳- سنگاپور
۴- سئول، کره جنوبی
۵- زوریخ: سوئیس

رتبه دیگر شهرها
طبق اعلام مؤسسه مرکر، شهرهای انگلیسی و آمریکایی که به‌طور سنتی جزو گران‌ترین شهرهای جهان بودند در طول سال گذشته به دلیل نوسانات رخ‌داده در ارزش پوند و دلار شاهد تغییر رتبه خود بوده‌اند. برای مثال رتبه شهر لندن از ۱۹ به ۲۳ رسیده است و شهرهایی چون ابردین وبلفاست جز ارزان‌ترین شهرهای رتبه‌بندی امسال معرفی‌شده‌اند.
نیویورک کماکان گران‌ترین شهر آمریکایی و نهمین شهر گران نرخ امریکا معرفی‌شده است. پاریس در رده چهل و هفتم و سیدنی استرالیا در رده پنجاهم ایستاده‌اند.


چاپ