اصلاحات اقتصادی مکرون با شورش‌های «زرد» متوقف شد

چکاوک بزرگمهر: دولت فرانسه در آستانه تظاهرات گروه جلیقه‌زردها برای چهارمین هفته پیاپی که در سراسر این کشور برگزار می‌شود، تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرده است.براساس اعلام کریستف کاستنر وزیر کشور فرانسه، شنبه گذشته شهر پاریس در شرایط اضطراری به‌سر برد.

به گزارش خبرنگار صمت از فرانسه ادوار فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه نیز اعلام کرد بیش از ۸۹ هزار نیروی پلیس شنبه در مناطق مختلف کشور حضور خوا هند داشت. همچنین خودروهای زرهی در پاریس مستقر شدند و ۸۰۰۰ نفر از نیروهای پلیس و ژاندارمری با حضور در همه مناطق شهر امنیت پایتخت‌نشینان را تامین کردند.
مخالفان ضد دولتی که به دلیل پوشیدن جلیقه زردرنگ به «جلیقه زردها» معروف شده‌اند، شنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر ۲۰۱۸) برای چهارمین هفته پیاپی با دعوت از مردم، خبر از گردهمایی‌های اعتراض‌آمیز در تمامی شهرهای فرانسه دادند.
پاریس که در ۳ هفته گذشته شاهد بیشترین صحنه‌های خشونت‌آمیز در چند دهه گذشته بود، با دستور اداره مرکزی پلیس در تعطیلی به‌سر خواهد برد و مراکز گردشگری مانند برج ایفل، موزه‌ها و مراکز خرید پایتخت ۲ هفته قبل از تعطیلات پایانی سال به علت وقوع خشونت‌های احتمالی تعطیل خواهند بود.
این در حالی است که شرکت قطارهای شهری نیز فهرستی از تمامی ایستگاه‌های مترو شهری که در شنبه تعطیل بود منتشر کرد که بیش از ۴۰ ایستگاه مترو بود.
تدابیر و تمهیدات اتخاذ شده از سوی دولت فرانسه یادآور دوره حکومت‌نظامی در این کشور است و این نخستین بار است که پس از تظاهرات ۳‌هفته‌ای ۲سال پیش، خودرو زرهی در پاریس مستقر می‌شود.
تظاهرات «جلیقه زردها» که از شنبه ۲۶ آبان گذشته (۱۷ نوامبر) در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر اعمال تعرفه اضافی بر سوخت آغاز شده، به یکی از خشونت‌بارترین تظاهرات سال‌های گذشته فرانسه تبدیل شده است.
مکرون با شعار اصلاحات اقتصادی برای بهبود وضع زندگی مردم از طریق کاهش بیکاری و کمک به رشد اقتصادی برنده انتخابات شده بود اما تنها پس از ۱۸ ماه از انتخابات، بسیاری احساس می‌کنند که این شعارها عملی نشده است.
درحالی‌که معترضان خواستار کاهش مالیات سوخت و بهبود شرایط اقتصادی از سوی امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه هستند، نخست‌وزیر فرانسه ضمن رد درخواست معترضان مبنی‌بر استعفا اعلام کرد با افراد و گروهای افراطی روبه‌رو هستیم که هدف آنها اعتراض نیست بلکه در پی خرابکاری و خواهان سرنگون کردن نظام هستند.
این در حالی است که دولت در روزهای گذشته با عقب‌نشینی از برخی مواضع خود اعلام کرد که برنامه افزایش بعدی مالیات «کربن» برای وسایل نقلیه که قرار بود از ۱ ژانویه اعمال شود و همچنین برنامه افزایش بهای برق و گاز در ماه‌های زمستان برای ۶ ماه معلق خواهد شد تا فرصت رایزنی فراهم شود.
فیلیپ چهارشنبه گذشته ۱۴ آذر (۵ دسامبر) به پارلمان گفت: «دولت آماده دیالوگ است و این آمادگی را با حذف این افزایش مالیاتی از لایحه بودجه ۲۰۱۹ نشان داده است.»
افزایش مالیات سوخت که قرار بود از ۱۱ دی (ابتدای سال ۲۰۱۹) اعمال شود، جرقه اعتراض‌هایی بود که در شهرهای مختلف فرانسه به ناآرامی و خشونت کشیده شد.


هیولای زرد در فرانسه
در چهارمین هفته پیاپی از اعتراض‌های گسترده در شهرهای مختلف فرانسه به سیاست‌های اقتصادی دولت امانوئل مکرون، گزارش‌ها تا این لحظه حاکی از استقرار جو نظامی و امنیتی در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه است. کریستوف کاستنر وزیر کشور فرانسه شنبه در کنفرانس خبری با اشاره به جریان جلیقه زردها و نیز اظهارات نیروهای سیاسی مخالف دولت گفت: «در ۳ هفته گذشته هیولایی را پدید آوردند که اینک از کنترل آفرینندگان خود نیز خارج‌ شده است.» او با دعوت از شهروندان برای حفظ آرامش اعلام کرد که با اعمال تدابیر امنیتی استثنایی انتظار می‌رود تعداد معترضان امروز و فردا نسبت به هفته‌های گذشته کمتر باشد و اعتراض‌های خشونت‌آمیز تحمل نخواهد شد. این در حالی است که تا ظهر شنبه ۱۷ آذر، پاریس شاهد تجمع حدود ٨٠٠٠ نفر از جلیقه زردها در خیابان‌های شانزه‌لیزه و گراند بولوار بود. همچنین معترضان با حضور در اتوبان کمربندی پاریس راه‌های منتهی به مرکز شهر را در تصرف خود درآوردند و مانع عبور و مرور وسایل نقلیه شدند. درحالی‌که گزارش‌ها حاکی از رویارویی بین معترضان و نیروهای پلیس است، اداره پلیس مرکزی پاریس نیز تا این ساعت خبر از بازداشت ٧١٧ نفر از تظاهرات‌کنندگان می‌دهد که ٤٣٨ نفر از آنها در بازداشت موقت به‌سر می‌برند و باقی به‌سرعت آزاد می‌شوند. دولت فرانسه که نگران بروز ناآرامی و خشونت در سطح گسترده است و تجربه تلخ شنبه هفته گذشته را پشت‌سر دارد، با ٨٩٠٠٠ مامور انتظامی و ضد شورش در سراسر کشور سعی در کنترل شرایط دارد. نیروهای پلیس مستقر در پایتخت با حضور در تمامی خیابان‌های اصلی پایتخت راه‌های دستیابی به کاخ ریاست جمهوری الیزه را مسدود کرده‌اند. همین‌طور پلیس کنترل و بازرسی را در ایستگاه‌های مترو و قطار افزایش داد و وسایل همه‌کسانی را که به محل تظاهرات نزدیک می‌شوند مورد بازرسی قرار می‌دهد. در این میان فیلم‌های ویدیویی منتشر شده حاکی از حضور وسیع خودروهای زرهی در سطح شهر و شلیک گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان بود. شهرهای فرانسه از ٣ هفته گذشته شاهد اعتراض‌های گسترده گروه موسوم به جلیقه زردها بوده است که خواستار کاهش مالیات سوخت و بهبود شرایط اقتصادی و استعفای دولت امانوئل مکرون هستند. درحالی‌که گروه‌های حزبی راست و چپ همگی حمایت خود را از این اعتراض‌ها اعلام کرده‌اند، سندیکای کامیونداران فرانسه نیز ساعتی پیش خبر از شروع اعتصاب‌های سراسری از یکشنبه ۱۸ آذر داد که باعث نگرانی مضاعف مردم و هجوم به سوپرمارکت‌ها برای تامین مایحتاج اولیه خود و پمپ‌های بنزین شد. این در حالی است که به دستور اداره مرکزی پلیس پایتخت تمامی مراکز گردشگری مانند برج ایفل، موزه‌ها و مراکز خرید به علت وقوع خشونت‌های احتمالی تعطیل است.چاپ