تسهیل تجارت، سیاست گمرک سوئیس

گروه تجارت: یکی از مواردی که کشورهای پیشرفته به آن حساسیت بسیاری دارند تقلبی بودن کالاها، نشان(برند)ها یا آرم محصولات است. کشور سوئیس نیز از این قاعده مستثنا نیست.

سازمان گمرک سوئیس قوانین موشکافانه‌ای را به منظور جلوگیری از وارد کردن محصولات تقلبی درنظر گرفته است. این سازمان همچنین ممنوعیت‌هایی را برای واردات محصولاتی مانند اسلحه، محصولاتی که خشونت را ترویج می‌کنند و مواد مخدر درنظر گرفته است.
گمرک سوئیس همچنین موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد و موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی را با بسیاری از کشورها منعقد کرده که امر تجارت را تسهیل می‌کند. در مجموع، این گمرک قوانین و مقررات بسیاری را برای تسهیل و روانسازی فعالیت‌های تجاری وضع کرده و تخفیفاتی را نیز برای عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده درنظر گرفته است.
سازمان گمرک سوئیس به فعالیت‌های بین مرزی شامل حمل‌ونقل کالا، واردات و صادرات محصولات که از سوی شرکت‌ها، صاحبان کسب و کار و اشخاص حقیقی انجام می‌شود نظارت می‌کند.
با امضای موافقت‌نامه بین انجمن تجارت آزاد اروپا و کشور سوئیس؛ این کشور می‌تواند با دیگر کشورهایی که موافقت‌نامه تجارت آزاد را امضا کرده‌اند روابط تجاری آزاد داشته باشد. بر اساس این موافقت‌نامه آیین دادرسی تجارت و تسهیل امور و فعالیت‌های گمرکی میان کشورهایی که چنین موافقت‌نامه‌ای را با انجمن تجارت آزاد اروپا امضا کرده‌اند اعمال می‌شود. سوئیس موافقت‌نامه تجارت آزاد را با بسیاری از کشورها منعقد کرده است. مفروضات ترجیحی زیرنظر این موافقت‌نامه شامل محصولاتی می‌شود که مطابق با مفاد کشور مبدا وارد سوئیس شده باشند.

 


واردات از سوی اشخاص حقیقی
شرایط مهم برای واردات لوازم خانگی، کلکسیون‌های شخصی، حیوانات خانگی و وسایل نقلیه آن است که حمل‌ونقل این محصولات زیر نظر قوانین جابه‌جایی حمل‌ونقل محصولات محل اقامت انجام می‌شود.
محصولات شخصی نیز به کالاهایی مانند حیوانات و گیاهان خانگی گفته می‌شود که در ترانزیت آنها منافع شخصی، تجاری و تبلیغاتی درنظر گرفته نمی‌شود.


ترافیک گردشگر
قوانین مربوط به ترافیک گردشگر مربوط به کالاهایی هستند که با اشخاص حقیقی در زمان مسافرت و یا تفریح از مرزها جابه‌جا می‌شوند.
اگر گردشگران تنها به حمل محصولات و لوازم شخصی خود می‌پردازند این محصولات از مالیات ارزش افزوده معاف هستند. هیچ ممنوعیت و محدودیتی در حوزه حمل‌ونقل آنها اعمال نمی‌شود و این محصولات می‌توانند از مرز سوئیس وارد یا خارج شوند بی‌آنکه نیازی باشد با سازمان یا اداره دولتی هماهنگی یا به آنها اعلام شود.


اظهارنامه‌های گمرکی
اظهارنامه‌های بسیاری به منظور اظهار محصولات تجاری به سازمان گمرک سوئیس وجود دارد. اظهار کردن محصولات به این سازمان به منظور شفاف‌سازی انجام می‌شوند. به منظور اظهار کردن محصولات نخست باید مشخص شود که محصول مورد نظر تجاری، تبلیغاتی یا شخصی است. همچنین در سازمان گمرک سوئیس تعرفه‌های ترجیحی وجود دارند که به عنوان امکانات گمرکی از آنها یاد می‌شود و بر اساس قوانین گمرک سوئیس تعرفه‌های ترجیحی، فعالیت‌های تجاری را از حقوق گمرکی معاف کرده یا نرخ تعرفه را کاهش می‌دهد.


حمل‌ونقل با پست و خرید اینترنتی
بسته‌ها و نامه‌های پستی به وسیله شرکت‌های بین‌المللی پست مانند DHL، UPS، Swiss Post و شرکت‌های مشابه ارسال می‌شوند. جزییات بسته پستی باید از سوی ارسال‌کننده در زمان اظهار گمرکی درج شوند. ارسال‌کننده باید توضیحات را به طور دقیق در فهرست پستی محصولات تکمیل کند.


عوارض گمرکی
عوارض گمرکی به‌طور عموم براساس وزن خالص محصول و البته وزن بسته‌بندی محاسبه می‌شوند.
به طور کلی نوشیدنی‌های الکلی، تنباکو، مواد غذایی، منسوجات و جواهرات از محصولاتی هستند که عوارض گمرکی بیشتری به آنها تعلق می‌گیرد.


مالیات ارزش افزوده
۸ درصد از ارزیابی گمرکی برای مالیات ارزش افزوده در نظر گرفته می‌شود. البته برای برخی محصولات نیز تخفیف ۲/۵ درصدی اعمال می‌شود که این محصولات شامل مواد غذایی، کتاب، مجلات و داروها هستند. هزینه‌های گمرکی از جمله عوارض گمرکی افزوده به مسافتی که محصول مورد نظر تا سوئیس طی کرده بستگی دارند. مالیات ارزش افزوده محصولات خارجی به عنوان درصدی از ارزیابی محصولات تجاری به شمار می‌روند و هزینه‌های گمرکی به فرانک سوئیس محاسبه می‌شوند.


آیین‌نامه واردات
واردات برخی محصولات خاص در سوئیس ممنوع بوده یا محدودیت‌هایی برای آنها در نظر گرفته شده که واردات این محصولات تنها با اجازه نامه و کامل کردن و مقررات وضع شده در حوزه واردات محصولات ممکن است. محصولاتی که درباره آنها محدودیت و سختگیری‌هایی وجود دارد شامل این موارد هستند:
*‌ اسلحه (اسلحه گرم، چاقو، شوک الکتریکی، اسپری فلفل و... )
*‌ مواد مخدر و داروهای دارای مواد مخدر،
*‌ داروها و مواد دوپینگ،
*‌ محصولات دارای تصاویر مستهجن و خشونت‌آمیز
*‌ محصولات سرقتی
*‌ آرم‌ها و طراحی‌های تجاری تقلبی
*‌ اموال فرهنگی
*‌ واردات حیوانات و محصولات مورد نیاز حیوانات از کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند


موافقت‌نامه تجارت آزاد
واردات محصولات از کشورهایی که سوئیس با آنها تفاهمنامه تجارت آزاد منعقد کرده یا کشورهای در حال توسعه، می‌توانند بدون پرداخت عوارض گمرکی یا با پرداخت عوارض بسیار اندک در سوئیس انجام شود.
هزینه ترخیص کالا از گمرک برای هر شرکتی متفاوت است و بستگی به نوع فعالیت شرکت مربوط و نوع محصولاتی دارد که وارد کشور می‌شوند.


تعرفه‌های گمرکی سوئیس
سوئیس موافقت‌نامه تجارت آزاد را با بسیاری از کشورها امضا کرده است. قوانین این موافقت‌نامه‌ها در حوزه محصولاتی اجرا می‌شوند که مطابق با قوانین اصلی و آیین‌نامه «تجارت آزاد» معامله شوند.
اگر تاجران سوئیسی قصد دارند محصولات خود را با عوارض گمرکی کم یا معافیت مالیاتی به کشور مقصد صادر کنند نخست کشور مقصد باید موافقت‌نامه تجارت آزاد را با سوئیس منعقد کرده باشد و مدرکی مبنی بر اصل بودن و تقلبی نبودن محصولات صادراتی ارائه شود. همچنین حیوانات و محصولات مرتبط با حیوانات از اتحادیه اروپا یا کشورهای جهان سوم که از اتحادیه اروپا یا سوئیس حمل‌ونقل شده‌اند می‌توانند زیرنظر قوانین گمرک سوئیس اظهار شوند.


اقتصاد قدرتمند تجارت آزاد
سوئیس یکی از کشورهای پیشرفته دنیا به شمار می‌رود که از اقتصادی قدرتمند و تجارت آزاد برخوردار است. قوانین گمرکی این کشور دست و پا گیر یا بیش از حد سختگیرانه نیستند. موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد و ترجیحی به منظور تسهیل تجارت در این کشور درنظر گرفته شده‌اند و با وجود قوانین دقیقی که این کشور دارد اما مانع فعالیت‌های تجاری نمی‌شود.


روابط مساعد بین تهران- برن
سوئیس در این سال‌ها همواره یکی از ۱۰ شریک تجاری ایران محسوب می‌شد. سال گذشته نیز حجم تجارت ایران با این کشور رشد ۰/۳ درصدی را ثبت کرد و به ۲ میلیارد و ۳۵۳ میلیون دلار رسید، به‌طوری که از این رقم حدود ۱۱ میلیون دلار آن به صادرات ایران به سوئیس و ۲ میلیارد و ۳۴۳میلیون دلار آن نیز به واردات ایران از این کشور اختصاص یافت. در همین حال افخمی‌راد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با «لوی آگوستی» رییس روابط اقتصادی دوجانبه و نماینده شورای فدرال در امور قراردادهای تجاری (SECO) سوئیس که آذر به ایران آمده بود، گفت: ایران و سوئیس در سال‌های گذشته همکاری خوبی داشتند و برای توسعه مناسبات دو کشور، حذف موانع تجاری ضروری است.

ترجمه و تدوین: صبا رضایی
منبع:
www. ezv. admin. ch


چاپ