رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در گفت‌وگو با صمت مطرح کرد

نمایشگاه اوراسیا، نقطه عطف تاریخ تجارت

نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، با حضور ایران، روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در بالاترین سطح تجاری و اقتصادی برگزار خواهد شد.

برگزاری این نمایشگاه در تهران برای رشد همکاری‌های اقتصادی اوراسیا با ایران خواهد بود. عمدتا شرکت‌های روسی در حوزه‌های مختلف صنعت، خودروسازی، کشتی‌سازی و تجهیزات و ماشین‌آلات در این نمایشگاه حضور خواهند داشت، زیرا روسیه در این حوزه‌ها خواهان پیشرفت بوده و این حضور بین‌المللی جوابگوی نیازهای وارد‌کنندگان ایرانی است. براساس توافقات بین ایران و روسیه، سازکارها برای حضور تمامی شرکت‌های عضو اتحادیه اوراسیا در نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران فراهم است. صمت برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر از برگزاری این رویداد بزرگ، گفت‌وگویی را با علیرضا جعفری، رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران ترتیب داده که در ادامه مطالعه خواهید کرد.

علت برگزاری نمایشگاه اوراسیا

جعفری در ابتدای این گفت‌وگو اظهارکرد: شرکت پارس‌کارن از سوی سازمان توسعه تجارت به‌عنوان مجری برگزارکننده نمایشگاه اوراسیا انتخاب شده است. اهمیت برگزاری این رویداد بر هیچ‌کس پوشیده نیست. برگزاری این رویداد از نظر اقتصادی و صنعتی برای کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. رشد قابل‌توجه میزان صادرات کشور از زمان امضای توافقنامه ایران و اتحادیه اوراسیا نمونه بارز اهمیت این رویداد تجاری است. وی افزود: از آنجاکه توافقنامه ترجیحی اوراسیا از اهمیت خاصی برخوردار است، تصمیم بر این شد که نمایشگاه اوراسیا نیز برگزار شود، چراکه ایران از برگزاری این نمایشگاه مزیت‌های بیشتری را نصیب خود خواهد کرد. ایران تاکنون هیچ‌گونه توافقنامه‌ای به این صورت در سطح گمرکی نداشته است.

امیدواریم برگزاری این رویداد باب آشنایی میان فعالان تجاری ۵ کشور روسیه، ارمنستان، قرقیزستان، بلاروس و قزاقستان با بازرگانان ایران باشد. برگزاری نمایشگاه اوراسیا موجب خواهد شد تولید محتوایی در این ۵ کشور انجام شود. گفتنی است خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مهم این کشورها نیز در این رویداد حضور فعال خواهند داشت. افراد تشکل‌های این ۵ کشور مانند روسای اتاق‌های بازرگانی این کشور‌ها از سوی رئیس اتاق بازرگانی ایران به این رویداد دعوت شده‌اند. روز نخست برگزاری این رویداد نیز اجلاس روسای اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو توافقنامه ترجیحی اوراسیا برگزار خواهد شد. حضور این افراد در ایران به خودی خود رویداد بزرگی را رقم خواهد زد. ورود این افراد در کنار تجار خود به کشور ما، اتفاق بسیار خوبی برای ما به‌شمار می‌رود.

برگزاری گردشی نمایشگاه اوراسیا با محوریت ایران

جعفری افزود: پوشش رسانه‌ای آن کشورها نیز بسیار نکته مهمی است. برگزاری این رویداد موجب خواهد شد فعالان تجاری ایران و ۵ کشور دیگر با توانمندی‌های صادراتی یکدیگر آشنا شوند. خوشبختانه شرکت‌های توانمند و خوشنام صادراتی کشور در حوزه‌های مختلف مانند خودروسازی، حمل‌ونقل، مواد غذایی و... از برگزاری این رویداد استقبال بسیار خوبی به عمل آورده‌اند.

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه اوراسیا در ادامه گفت: هنگامی‌که میزبان ۵ کشور هستیم و ایده برگزاری این رویداد نیز از سوی کشور ما بوده، مسئله از جوانب اقتصادی فراتر رفته و به آبرو و اعتبار کشور می‌رسد. خوشبختانه استقبال از سوی ۵ کشور عضو توافقنامه ترجیحی اوراسیا نیز بسیار خوب بوده است. گفتنی است در جلسه‌ای که با یکی از اعضای هیات رئیسه شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا داشتیم، استقبال بسیار خوبی از ایده برگزاری این رویداد به‌عمل آمد. در آن جلسه، پیشنهادی نیز مبنی بر برگزاری گردشی این رویداد با محوریت ایران در کشورهای عضو این قرارداد مطرح شد.

مجموعه‌های شرکت‌کننده در رویداد

جعفری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: شرکت‌های حوزه مواد غذایی روسیه، فولاد، مجموعه‌هایی که در حوزه نهاده‌ها و غلات فعالیت می‌کنند، شرکت‌های تولیدکننده روغن و دیگر شرکت‌های بزرگ کشورهای عضو توافقنامه ترجیحی اوراسیا از برگزاری این رویداد استقبال کرده‌اند. باید توجه داشت که بیشتر این شرکت‌ها در حوزه کالاهای اساسی فعالیت دارند و امروزه کشور به این بخش احتیاج فراوانی دارد. هیات قزاقستانی درخواست بازدید از یک شهرک صنعتی در اطراف تهران را نیز برای ما ارسال کرده است. از کشور قرقیزستان نیز حدود ۳۰ شرکت به منظور حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده‌اند. البته از آنجا که امسال دوره نخست برگزاری این رویداد است به‌طور حتم با کم و کاستی‌هایی روبه‌رو خواهد بود. اما همه باید دست به‌دست هم بدهیم و تمام تلاش خود را برای آبرومند برگزار شدن این رویداد به کار گیریم.

جزئیاتی از سالن‌های برگزاری نمایشگاه

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه اوراسیا همچنین گفت: این رویداد در سالن‌های خلیج‌فارس و سالن ۴۰ محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار خواهد شد. محل جانمایی پاویون کشور‌های شرکت‌کننده در این رویداد نیز مشخص شده است. در روز دوم برگزاری این رویداد، اجلاس سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت کشور برگزار خواهد شد. پیش‌بینی ما بر این است که در صورت موافقت استان‌ها پاویونی برای آنها در نظر گرفته شود تا آنها پاویون مربوط به خود را در میان شرکت‌ها و تولیدکنندگان بومی خود تقسیم کنند. مکاتبات این موضوع نیز انجام‌ شده و در حال پیگیری است.

برگزاری ۶ نشست تخصصی در حاشیه نمایشگاه اوراسیا

جعفری در ادامه عنوان کرد: ۶ نشست تخصصی در حاشیه برگزاری این رویداد برگزار خواهد شد. این نشست‌ها براساس چالش‌های ارتباطات تجاری شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های ۵ کشور عضو قرارداد نام‌گذاری شده‌اند. مشکلات بانکی و فاینانسی چالش اساسی صادرکنندگان کشور است. این چالش بزرگ در نشستی با همین عنوان و با حضور مسئولان بانکی ۵ کشور و مسئولان مربوط از ایران مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. دومین نشست به بررسی مشکلات و چالش‌های حمل‌ونقل خواهد پرداخت. در این نشست نیز مسئولان مربوط به حوزه حمل‌ونقل سخنرانی خواهند کرد. نشست نقش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حوزه اوراسیا نیز برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما از فروشگاه‌های بزرگ ۵ کشور عضو قرارداد دعوت کرده‌ایم تا در این نشست سخنرانی داشته‌ باشند. وی افزود: نشست تخصصی مناطق آزاد نیز با حضور فعالان این حوزه برگزار خواهد شد.

درخواست داده‌ایم این نشست با محوریت دبیرخانه مناطق آزاد برگزار شود. در همین راستا، آمادگی داریم یک پاویون واحد برای مناطق آزاد کشور دایر کنیم. نشست امور قراردادهای بین‌المللی نیز از دیگر نشست‌هایی است که در حاشیه برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا برگزار خواهد شد. یکی دیگر از نشست‌هایی که قرار است در حاشیه برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا برگزار شود، نشست امور قرارداد‌های بین‌المللی است. این مسئله یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های تجار است.

نشست گمرک و استاندارد نیز از دیگر نشست‌های مهم خواهد بود که امیدواریم به‌خوبی برگزار شود. موضوع استاندارد کشورهای هدف صادراتی برای تجار و تولیدکنندگان کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از همین‌رو برگزاری این نشست تخصصی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که از مسئولان گمرکی کشورهای حاضر در نمایشگاه در این نشست شرکت خواهند داشت. برنامه‌ریزی برای برگزاری ۵ نشست B۲B نیز در مدت زمان فعالیت نمایشگاه انجام شده است. امیدواریم این رویداد، رویداد تاثیرگذار و مفیدی برای تجار و فعالان تجاری و اقتصادی کشور باشد.

استفاده از ظرفیت تجاری کشورهای عضو توافقنامه

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه اوراسیا با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه‌ها نقطه شروع هستند، خاطرنشان کرد: در صددیم پس از پایان برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران، روند فعالیت مشخصی را شروع کنیم و این توافقنامه را به فاز عملیاتی برسانیم تا تجار کشورهای عضو این قرارداد بتوانند از ظرفیت‌های یکدیگر بهره‌مند شوند. ما اطلاعات افراد و شرکت‌های حاضر ایرانی در این رویداد را به اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو این قرارداد ارسال خواهیم کرد. طی توافق انجام‌شده اتاق بازرگانی ۵ کشور نامبرده نیز اسامی این نفرات و شرکت‌ها را برای تمام زیرمجموعه‌های خود ارسال خواهند کرد. این یکی از اقدامات مهمی است که در این رویداد انجام خواهیم داد.

ایجاد پایگاه دائمی اوراسیا در تهران و مسکو

جعفری افزود: یکی از مشکلات بزرگ تجار کشورهای عضو قرارداد، چالش ارتباط زبانی و فرهنگی است. در همین راستا، یک دفتر در مسکو راه‌اندازی کرده‌ایم که کارمندان آن به دو زبان فارسی و روسی تسلط دارند. طی رایزنی‌هایی که با مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران انجام داده‌ایم، درصددیم ساختمان اوراسیا را به‌عنوان یک پایگاه دائمی در محل سایت تهران راه‌اندازی کنیم تا تجار کشورهای عضو قرارداد از طریق این پایگاه در ایران مشکلات ارتباطی خود را رفع کنند. این دفاتر مذاکرات انجام‌شده در طول برگزاری رویدادها را دنبال خواهد کرد. این دفترها با نظارت سازمان توسعه تجارت، سفارت ایران در روسیه و دیگر نهادهای مروبطه فعالیت خواهند کرد. امیدواریم با آغاز به فعالیت این دفتر مشکلات این حوزه و یکی از چالش‌های مهم تجارت کشورهای عضو این قرارداد برطرف شود.

چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی

وی در ادامه به تشریح چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی هنگام برگزاری این رویداد اشاره کرد و گفت: حفظ سلامتی مردم و شرکت‌کنندگان از اهمیت بسیار بالایی برای ما برخوردار است. امروزه محدودیت‌های جدیدی پس از ورود پیک جدید کرونا به کشور اعمال شده است. ما امیدواریم از شدت این محدودیت‌ها تا هنگام برگزاری نمایشگاه اوراسیا کاسته شود. البته از آنجا که در ماه مبارک رمضان قرار داریم و به‌‌دلیل بسته بودن رستوران‌ها و اماکن اینچنینی امید این می‌رود از میزان شیوع ویروس کرونا درکشور به‌طور چشمگیری کاسته شود. آنچه سازمان توسعه تجارت و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران به ما تکلیف کرده این است که نمایشگاه اوراسیا حتما در زمان تعیین شده برگزار شود.

جعفری افزود: شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی به همراه سازمان‌های بهداشتی و دیگر نهادهای این حوزه، دستورالعمل‌های لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی را ابلاغ کرده‌اند. ما با هماهنگی‌های لازم که با مسئولان امر انجام داده‌ایم مکانیسم‌هایی را ایجاد کرده‌ایم که خطر کمتری متوجه شرکت‌کنندگان در این رویداد بزرگ باشد. در همین راستا، سالن‌های نمایشگاهی همه روزه و بعد از پایان فعالیت نمایشگاه برای روز بعد ضدعفونی خواهند شد. تمهیدات خاصی نیز در نظر گرفته‌ایم تا سطح استاندارد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را افزایش دهیم. رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه اوراسیا در پایان خاطرنشان کرد: بیش از یک سال از امضای قرارداد میان کشورهای عضو توافقنامه ترجیحی اوراسیا گذشته است و بیش از این نمی‌توان فعالیت‌ها و اقدامات را به علت شیوع ویروس کرونا به تعویق انداخت. با رعایت دقیق قوانین و پروتکل‌ها این رویداد بزرگ برگزار خواهد شد. ما امیدواریم تا زمان برگزاری این رویداد با تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان مربوط از شدت شیوع ویروس کرونا در کشور کاسته شود.

 


چاپ