گزارش اختصاصی صمت درباره محل برگزاری اکسپو ۲۰۲۰

ساخت پاویون ایران در اکسپو دوبی به کجا رسید؟

نمایشگاه

زمان زیادی به افتتاح مهم‌ترین رویداد نمایشگاهی جهان در امارات متحده عربی باقی نمانده است.

کشور ما به‌عنوان یکی از نمایندگان شاخص در حوزه رویدادهای نمایشگاهی در اکسپو دوبی حضور دارد.حسن زمانی، کمیسر ژنرال پاویون ایران در رأس هیات فنی و کارشناسی برای نظارت و عقد برخی قراردادهای همکاری به نفع کشورمان در اکسپو ۲۰۲۰ امارات و ملاقات با مسئولان اکسپو دوبی به کشور امارات سفر کرده است.

 روز چهارشنبه ۲۵ فروردین سال جاری، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران و هیات همراه از مراحل پیشرفت ساخت‌وساز پاویون جمهوری اسلامی ایران در محل برگزاری اکسپو دوبی بازدید کردند. در این بازدید، هیات اعزامی کشورمان از نزدیک در جریان میزان پیشرفت فیزیکی سازه پاویون ایران در این اکسپو قرار گرفتند.

تاکنون اسکلت سازه پاویون کشورمان به‌طور کامل برپا شده و طبق اعلام کارشناسان بیش از ۵۰ درصد ساخت بخش‌های پاویون نیز به پایان رسیده است. در صورت مناسب بودن شرایط، قبل از فرارسیدن تابستان امسال کالبد اصلی این طرح ملی به پایان خواهد رسید.

در این سفر، جلسات مستمری با گروه مشاور AOR و طراح و پیمانکار ساخت برای برطرف کردن موانع اجرایی و تسریع در روند فعالیت‌های ساخت‌وساز انجام شد که منجر به توافقات مناسبی در جهت پیشرفت حداکثری و تسریع انجام کارهای نهایی ساخت پاویون کشورمان شد.

همچنین بازدیدی از محل تولید گوی‌هایی که در نمای این پاویون به‌کار خواهند رفت، انجام شد که با تایید رنگ و ماده مناسب به‌کار رفته برای ساخت این گوی‌ها و واشرهای اتصال‌دهنده بین آنها، این امر به تایید نهایی رسید.

گفتنی است پاویون کشورمان در منطقه تحرک ( Mobility District ) و روبه‌روی سالن همایش‌های بین‌المللی اکسپو دوبی در مجاورت پاویون کشور فرانسه برپا شده که موقعیتی مناسب را برای معرفی دستاوردها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی‌-هنری و اجتماعی کشورمان به‌وجود آورده است.

استفاده از ظرفیت بازرگانان ایرانی مقیم دوبی در برگزاری اکسپو

در خلال این سفر، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با کاردار سفارت ایران در امارات متحده عربی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. حسن زمانی روز چهارشنبه با حسینی، کاردار سفارت ایران در امارات و اعضای هیات رئیسه شورای بازرگانان مقیم امارات دیدار کرد.

در ابتدای این جلسه، کاردار سفارت ایران در امارات متحده عربی با اشاره به حجم بالای تجارت اقتصادی و بازرگانی دو کشور ایران و امارات، اظهارکرد: مذاکرات خوب و سازنده‌ای با مسئولان کشور امارات با هدف بسط و گسترش تعاملات اقتصادی و بازرگانی و به تبع آن تلاش در راستای رفع مشکلات بانکی و اقامتی تجار و بازرگانان ایران انجام‌شده است.

حسینی با اعلام آمادگی کامل برای هرگونه همکاری، حمایت همه‌جانبه و پیگیری جهت حضور باشکوه و هدفمند در اکسپو دوبی که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین فرصت برای کشور جمهوری اسلامی ایران است، اولویت نخست سفارت ایران در امارات را این مهم عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، اکسپو ۲۰۲۰ دوبی-امارات را یک فرصت بی‌نظیر برای کشورمان توصیف کرد و ضمن اعلام اهمیت حضور در این رویداد بین‌المللی که در همسایگی ایران برگزار خواهد شد، خواستار حمایت همه‌جانبه سفارت کشورمان در امارات از این مهم شد.

وی همچنین با توجه به درخواست کاردار کشورمان در امارات مبنی بر نبود نیروی کارشناس و رایزن بازرگانی در کنسولگری‌های کشورمان در ابوظبی و دوبی، اظهار کرد که موضوع را به‌طور جدی از وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری خواهد کرد تا کارشناسان اقتصادی و بازرگانی جهت تسهیل، تسریع و پیگیری روابط اقتصادی دو کشور در کنسولگری‌های امارات و ابوظبی مستقر شوند.

زمانی همچنین با اشاره به نمایش توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی کشورمان، به برنامه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و هنری که در بازه زمانی ۶ ماهه حضور در این رویداد بین‌المللی در پاویون کشورمان به نمایش گذاشته خواهد شد، اشاره کرد.

در این جلسه، مهم‌ترین درخواست‌های انجام‌شده از سفارت کشورمان در امارات به شرح زیر اعلام شد:

۱- پیگیری و ارسال مکاتبات لازم درباره تخصیص بودجه و اعتبار لازم برای ساخت‌وساز پاویون کشورمان

از ریاست جمهوری و سایر نهادهای حاکمیتی

۲- کمک و همراهی در برگزاری روز ملی جمهوری اسلامی ایران در اکسپو و دعوت از مقامات و دیپلمات‌های کشور‌های خارجی

۳- حمایت و همکاری درباره برگزاری همایش بین‌المللی جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای اقتصاد ایران و همچنین پیگیری و تاکیدات لازم به وزارت امور اقتصادی و دارایی، به‌ویژه سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی برای تسریع در تهیه بسته‌های ویژه جذب سرمایه‌گذاری مختص بازه زمانی ۶ ماهه اکسپو

۴- درخواست از شورای بازرگانان ایرانی مقیم دوبی در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بازرگانان ایرانی مقیم برای مشارکت در این رویداد بین‌المللی

۵- طرح موضوع جذب گردشگر و بازدید‌کننده خارجی برای بازدید از مناطق آزاد کشورمان به‌ویژه کیش و قشم در زمان برگزاری اکسپو و درخواست همکاری و همراهی برای انجام فرآیند‌های قانونی لازم

امکان بهره‌برداری از پاویون ایران بعد از پایان اکسپو دوبی

زمانی در ادامه ماموریت خود با ریم ‌الهاشمی، وزیر دولت امارات در امور همکاری بین‌المللی و مدیرکل اکسپو ۲۰۲۰ دوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات که مدیران بلندپایه اکسپو ۲۰۲۰ دوبی نیز حضور داشتند، ریم ‌الهاشمی ضمن خوشامدگویی به هیات ایرانی، ایران را کشور دوست و برادر دانست و اظهارکرد که از هیچ حمایت و کوشش برای حضور قدرتمند و با شکوه جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی که از مهر امسال به مدت ۶ ماه برگزار خواهد شد، دریغ نخواهد کرد.

وی اکسپو را فرصت منحصر به فردی برای گسترش روابط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی با سایر کشورها و به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد.

ریم ‌الهاشمی همچنین اعلام کرد: با کمک یکدیگر و همراهی و همدلی مسئولان دو کشور به جهانیان نشان خواهیم داد که روابط دو کشور ناگسستنی و خدشه‌ناپذیر بوده و به مرور زمان سطح روابط گسترده شده و تحکیم خواهد یافت.

در ادامه زمانی ضمن تشکر از وزیر دولت امارات و نظرات سازنده وی، از حمایت‌ها و تلاش‌های مدیران و دست‌اندرکاران اکسپو ۲۰۲۰ دوبی در همکاری و همراهی برای ساخت پاویون جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرد.

وی با ارائه توضیحاتی درباره سطح روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در سال‌های اخیر، پیشنهاد کرد از فرصت پیش آمده در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی در قالب تشکیل کارگروه‌های بازرگانی و سرمایه‌گذاری نهایت بهره‌مندی را برای تحقق اهداف مورد دو کشور طرفین به‌عمل آورند.

کمیسر ژنرال پاویون ایران همچنین با اشاره به سطح روابط تاریخی و فرهنگی دو کشور و حضور بیش از ۴۰۰ هزار ایرانی مقیم در امارات، تحکیم روابط سیاسی‌- اقتصادی و فرهنگی دو کشور را ضروری دانست و اظهارکرد: نباید دو کشور در دام تبلیغات سوء دشمنان و بدخواهان قرار گیرند.

گفتنی است امکان بهره‌برداری از پاویون ایران بعد از پایان اکسپو ۲۰۲۰ دوبی، استقبال از سرمایه‌گذاری در کشور ایران در حوزه صنعت نمایشگاهی و سایر زمینه‌های اقتصادی و همچنین دعوت از ریم ‌الهاشمی برای حضور در مراسم روز ملی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی و مساعدت در بهره‌برداری از رستوران تجهیزشده بیرونی پاویون ایران در اکسپو دوبی از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این ملاقات مورد بحث و مذاکره قرار گرفت.

 

چاپ