گسترش نیوز گزارش می دهد

همه چیز درباره نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در ایران

بر اساس توافقات بین ایران و روسیه، سازوکارها برای حضور کلیه شرکت‌های عضو اتحادیه اوراسیا نیز در اولین نمایشگاه اوراسیا که اردیبهشت ۱۴۰۰ در تهران برگزار می‌شود، فراهم است.

اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا ۲۸ الی ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌الملی تهران، با حضور ایران، روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در بالاترین سطح تجاری و اقتصادی برگزار خواهد شد.

برگزاری این نمایشگاه در ایران برای رشد همکاری‌های اقتصادی اوراسیا با ایران خواهد بود. عمدتا شرکت‌های روسی در حوزه‌های مختلف صنعت، خودروسازی، کشتی‌سازی و تجهیزات و ماشین‌آلات در این نمایشگاه حضور خواهند داشت، زیرا روسیه در این حوزه‌ها خواهان پیشرفت بوده و این حضور بین المللی جوابگوی نیازهای وارد‌کنندگان ایرانی است.

بر اساس توافقات بین ایران و روسیه، سازوکارها برای حضور کلیه شرکت‌های عضو اتحادیه اوراسیا نیز در اولین نمایشگاه اوراسیا که اردیبهشت ۱۴۰۰ در تهران برگزار می‌شود، فراهم است.

بر اساس اظهارات رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، سازوکارهای توافق شده بین بانک مرکزی ایران و روسیه، شرایط را برای حضور شرکت‌های عضو اتحادیه اوراسیا در نمایشگاه تهران، فراهم کرده است. اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا ۲۸ الی ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌الملی تهران، با حضور ایران، روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در بالاترین سطح تجاری و اقتصادی برگزار خواهد شد.

او برگزاری نمایشگاه اوراسیا را فرصت بسیار خوبی برای تجار و تولید کنندگان ایرانی و کشورهای همسایه و به ویژه اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا برشمرد و تصریح کرد: در صدد آن هستیم که ارتباط اتاق‌های سراسر کشور را با شرکای خودشان در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم کنیم و توسعه دهیم.

ardakaniyan.jpg

به گفته وزیر نیرو با توجه به تنوع زمینه‌های تجاری ایران به لحاظ اقلیم‌های متنوع که به تعبیری کشور چهار فصل هستیم، در تمام طول سال محصولات متنوع کشاورزی و کالاهای مصرفی در ایران تولید می‌شود، علاوه بر این ایران دارای منابع وسیع معدنی است که فرصت خوبی را برای عرضه این محصولات ارائه می‌کند. زمان برگزاری این نمایشگاه از لحاظ آب و هوایی نیز جزو بهترین زمان‌های برگزاری است و امیدواریم از سوی تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان کشورهای همسایه و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا مورد استقبال قرار گیرد.

این مقام مسئول درباره شرکت کنندگان در این نمایشگاه نیز گفت: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا شامل پنچ کشور روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان، و البته کشورهای همسایه ایران همه می‌توانند شرکت کنند. ما علاقمندیم که علاوه بر اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا سایر کشورهای همسایه نیز بتوانند در این نمایشگاه شرکت و از این فرصت استفاده کنند.

وزیر نیرو همچنین افزود: به طور قطع برگزاری این رویدادها عزم ایران برای استفاده از توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران با اوراسیا را جزم می‌کند. دولت مصمم است که این عضویت را به شکل دائمی درآورد و بتوانیم در یک ارتباط پر دامنه اقتصادی با کشورهای عضو اوراسیا قرار بگیریم.

اردکانیان درباره تجارت ایران و روسیه نیز گفت: خوشبختانه با توجه به شکل‌گیری و اجرایی شدن سازوکارهای توافق شده بین بانک‌های مرکزی ایران و روسیه، شاهد آن هستیم که تأثیر تحریم‌ها بر توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه رو به کاهش است. پس از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا تماس‌های منظمی بین بانک‌های مرکزی دو کشور برای استفاده از ارزهای دیگر به غیر از دلار برقرار است و این تحول به معنای کاهش وابستگی دلار در تجارت بین دو کشور است.

وی تاکید کرد: درباره روند برگزاری این نمایشگاه نیز باید به دعوت از شرکت‌های بزرگ کشورهای قطر، عمان، ترکیه، هندوستان، عراق، لبنان، سوریه و افغانستان اشاره کرد. همچنین دو دفتر یکی در تهران و دیگری در مسکو مسئولیت ارائه کلیه خدمات و مشاوره‌های تجاری به مدت یک سال ویژه شرکت کنندگان را به عهده دارند و این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عملیاتی این نمایشگاه است.

اردکانیان درباره تجارت ایران و روسیه بیان کرد: خوشبختانه با توجه به شکل‌گیری و اجرایی شدن سازوکارهای توافق شده بین بانکهای مرکزی ایران و روسیه، شاهد آن هستیم که تاثیر تحریم‌ها بر توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه رو به کاهش است. وی بیان کرد: پس از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تماس های منظمی بین بانکهای مرکزی دو کشور برای استفاده از سایر ارزها به غیر از دلار برقرار شده و این تحول به معنای کاهش وابستگی دلار در تجارت بین دو کشور است.

علاقه‌مندان برای شرکت در این نمایشگاه در هر سطحی می‌توانند از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید اقدام کرده و به سایت نمایشگاه نیز مراجعه کنند.

منبع: گسترش نیوز


چاپ