آخرین رویدادهای نمایشگاهی تقویم ۹۹ افتتاح شدند

۴ رویداد باقی‌مانده از تقویم نمایشگاهی سال ۹۹ سایت تهران روز گذشته ۱۳ اسفندماه افتتاح شدند.

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کار ایران، ششمین نمایشگاه بین‌المللی فرودگاه، هواپیما، پرواز، صنایع و تجهیزات وابسته، نخستین نمایشگاه بین‌المللی آموزش، خدمات و فناوری آموزش نوین و صنایع وابسته و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل و صنایع ریلی امروز روز گذشته افتتاح و فعالیت خود را آغاز کردند.

به گزارش چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کار ایران و نخستین نمایشگاه بین‌المللی آموزش، خدمات و فناوری آموزش نوین و صنایع وابسته با حضور حسن زمانی مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و مدیران و معاونان مرکز کار کشور افتتاح شد.

این دو رویداد به صورت همزمان در سالن ۴۴ محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و با حضور ۶۹ شرکت در بخش فیزیکی و ۲۳۵ شرکت در بخش مجازی تا روز ۱۶ اسفند به فعالیت خود ادامه خواهند داد. گفتنی است ارتباط میان کارجو و کارفرما از اهداف اصلی برگزاری این دو رویداد عنوان شده است.

امضای تفاهمنامه همکاری میان سایت تهران و شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)

سایت تهران و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

مراسم امضای این تفاهمنامه با حضور حسن زمانی مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، محمدمهدی کربلایی مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و سیاوش امیرمکری مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، امروز ۱۳ اسفندماه در تالار اصفهان محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

بر اساس این تفاهمنامه احداث دهکده نمایشگاهی ایران در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار مورد توافق قرار گرفت.

ظرفیت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) برای توسعه اقتصاد کشور

محمدمهدی کربلایی، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی در این مراسم اظهارکرد: این شهر فرودگاهی ظرفیت بسیار خوب و بزرگی برای ایجاد و احداث یک مرکز لجستیک و اقتصادی برای توسعه اقتصاد کشور دارد. این شهر فرودگاهی امکانات و شرایط خاصی از قبیل منطقه آزاد، منطقه ویژه اقتصادی، منطقه هوانوردی، نزدیکی به استان‌های مهم کشور، هم‌جواری با پایتخت و دارا بودن انواع خطوط مواصلاتی مانند بزرگراه، اتوبان، خط آهن، مترو را به عنوان ظرفیت‌هایی بزرگ در خود جای داده است.

وی افزود: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی این شهر فرودگاهی نیز با سرعت بسیار بالایی در حال شکل‌گیری است و خوشبختانه سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی متعددی خواهان سرمایه‌گذاری در این شهر فرودگاهی هستند. درحال‌حاضر در منطقه هوانوردی این شهر فرودگاهی ظرفیت جابه‌جایی سالانه حدود ۱۰ میلیون مسافر را داریم و از طرفی در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران هستیم تا این ظرفیت را به عدد ۴۰ میلیون مسافر برسانیم. کما اینکه هدف‌گذاری ما جابه‌جایی ۹۰ میلیون مسافر در سال است.

کربلایی در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: بر این باور هستیم که یکی از مؤلفه‌های مهم برای توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ایجاد سایت نمایشگاهی است. امضای این تفاهمنامه را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم که با کمک طرفین تفاهمنامه ساخت و بهره‌برداری از این سایت نمایشگاهی در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسد.

طرحی برای اعتلای صنعت نمایشگاهی

در ادامه جلسه سیاوش امیرمکری مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، گفت: خوشحالم یکی از اقداماتی که مدتی پیش مقدمات آن فراهم شده بود و من نیز سهم کوچکی در آن داشتم دوباره در دستورکار مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ها قرار گرفته است. امیدوارم این پروژه بزرگ با حمایت‌های وزارت خانه‌های صمت و راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسیده و موجب اعتلای صنعت نمایشگاهی و شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) باشد.

تسریع در بهره‌برداری

حسن زمانی، مدیرعامل سایت تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه امیدواریم این اقدام بزرگ با همت دو طرف به سرانجام برسد، گفت: به امید خدا بعد از امضای این تفاهمنامه و با هماهنگی‌های لازم عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد. وی افزود: ما درصددیم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن این طرح عظیم به مرحله بهره‌برداری برسد. خوشبختانه هر دو طرف این تفاهمنامه این انگیزه را دارند که با کمک وزارتخانه‌های صنعت، معدن وتجارت و راه و شهرسازی این پروژه بزرگ را در مدت‌زمان کوتاهی و به صورت سریع به سرانجام برسانند.

رونمایی از «اندیشه رویداد» تازه‌ترین اثر ادبی در حوزه صنعت نمایشگاهی

مراسم رونمایی از کتاب «اندیشه رویداد» به عنوان تازه‌ترین اثر ادبی در حوزه صنعت نمایشگاهی در تالار اصفهان نمایشگاه تهران و با حضور حسن زمانی مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تهران و دیگر چهره‌های شاخص این عرصه برگزار شد.

این کتاب به عنوان جلد نخست از سلسله مطالب و مقالات مدیریت رویدادهای تجاری تدوین و منتشر شده و افراد اثرگذاری چون شاهرخ مدرس، محمد علمی، کامران پارسا، پروانه پارسا، فهیمه زارع زاده، حسین میر ظفرجویان، عباس برهانی، مهدی دیانی، داوود آدینه، شیرین شریفیان، حبیب علیزاده و علی رجب‌زاده در آن قلم زده‌اند.

گردآوری این کتاب بر عهده علی و مسعود رجب‌زاده بوده است. شاهرخ مدرس پیشکسوت صنعت نمایشگاهی و یکی از نویسندگان این کتاب در این مراسم اظهارکرد: من در این کتاب مقاله‌ای تحت عنوان “آیا نمایشگاه پدیده‌ای سه‌بعدی است یا چهاربُعدی؟” را به نگارش درآورده‌ام. من در این مقاله به این نتیجه رسیدم که نمایشگاه‌های سه‌بعدی با گفت‌وگوها و بازاریابی‌ها شروع می‌شود و دیدگاه‌های توافقی بر نمایشگاه‌ها حاکم می‌شود. در برنامه‌ریزی‌های داخلی و خارجی مخصوصاً اکسپوهای جهانی باید این نکته را مدنظر داشته باشم که افرادی که از رویدادها بازدید می‌کنند انسان‌هایی ۴ بُعدی هستند. بنابراین در همان چارچوب و با همان میزان باید بازدیدکنندگان را دست بالا بگیریم تا بتوانیم در میان غرفه‌های کشورهای مختلف که تلاش می‌کنند خود را به بهترین نحو معرفی کنند رتبه‌های بالایی را به‌دست بیاوریم. در ادامه جلسه علی رجب‌زاده نیز به عنوان یکی از گردآورندگان این اثر ادبی عنوان کرد: در حقیقت جمع‌آوری این مقالات، ادای دینی به همه اساتیدی بود که چه به صورت غیرمستقیم و چه غیرمستقیم صنعت نمایشگاهی را از آنها آموختم.

وی افزود: ما در حوزه نمایشگاه بر بخش صنعتی بودن آن تأکید فراوان داریم اما باید به این نکته نیز توجه کنیم که هر صنعت پیش‌نیازهای خاص خود را دارد. تاریخ شفاهی و مدون جزو اصلی‌ترین پیش‌نیاز صنعت‌ها به شمار می‌رود. متأسفانه در صنعت نمایشگاهی تاریخ مدونی از پیشینه این صنعت وجود ندارد. در خصوص مقالات نیز بر این باور بودم که به جای نوشتن یک کتاب که از یک زاویه دید نگاشته می‌شود داشتن زاویه دیدگاه‌های مختلف در یک مجموعه کار مفیدتری خواهد بود. در این کتاب هفده مقاله با زاویه دید هفده نفر در مورد جزییات صنعت نمایشگاهی آورده شده است.

رجب‌زاده در پایان گفت: با اعتماد اساتید بزرگ صنعت نمایشگاهی به من این کتاب به وجود آمد. از نگاه ویژه مدیرعامل سایت نمایشگاهی تهران به این مجموعه و بزرگان صنعت نمایشگاهی نیز تشکر می‌کنم. در پایان این جلسه حسن زمانی مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران اظهارکرد: بزرگانی که امروز در این جلسه حضور دارند کسانی هستند که در صنعت نمایشگاهی حضور وافر داشتند و توانستند گام‌های بلندی را در راستای اعتلای این صنعت بردارند. امروز شاهد رونمایی از کتابی هستیم که زمینه علم را در کشور توسعه خواهد داد. بنابراین از تمام کسانی که زحمت گردآوری و انتشار این مجموعه ادبی را کشیدند تشکر می‌کنم.

وی در ادامه گفت: از همین طریق اعلام می‌کنم که شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران آمادگی دارد که از تمام افرادی که در زمینه گام برمی‌دارند و در راستای اقدامات تخصصی و فرهنگی صنعت نمایشگاهی قدم برمی‌دارند حمایت کند. هر کتابی که منتشر می‌شود بر داشته‌های کشور اضافه خواهد کرد. کشور ما در برهه‌ای از تاریخ و با حمله مغول‌ها میلیون‌ها کتاب نفیس خود را از دست داد. اما ازآنجاکه ملت ما خواستار کتاب بودند و هستند جای آن کتاب‌های سوخته را پر کردند. ما افتخار داریم که کشوری اسلامی، فرهنگی و علمی در جهان هستیم و باید بر آن ببالیم. زمانی در پایان ابراز امیدواری کرد که اقداماتی نظیر چاپ این کتاب به طور مداوم در صنعت نمایشگاهی کشور ادامه داشته باشد.

اصفهان میزبان نمایشگاه صنایع دستی ۱۴۰۰

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان گفت: شرکت در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی تهران فرصت مغتنمی شد تا بتوانیم تأسیسات گردشگری را برای دوران پساکرونا تجهیز کنیم.

فریدون الله یاری افزود: حال و هوای نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا نسبت به سال‌های گذشته قدری متفاوت بود و شاید به لحاظ کمّی شاهد حضور پر شور مخاطبان عام نبودیم، اما از لحاظ کیفی بازدیدکنندگانی ویژه، حرفه‌ای و هدفمند داشتیم.

وی با بیان اینکه پهنه گسترده‌ای در این نمایشگاه به استان اصفهان اختصاص یافت، خاطرنشان کرد: نمایندگانی از جامعه هتلداران، آژانس‌داران، همچنین شهرداری اصفهان در این نمایشگاه حضور داشتند و هنرمندان رشته‌های مختلف صنایع‌دستی استان نیز از این ظرفیت، برای تبادل تجربه با دیگران، همچنین بازاریابی و… استفاده کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، تصریح کرد: نمایشگاه بین‌المللی گردشگری صنایع‌دستی فرصت مناسبی برای معرفی بیشتر نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی ایران شد که قرار است سال ۱۴۰۰ به میزبانی شهر اصفهان برگزار شود و به‌واسطه آن نشان دست خلاق نیز اهدا خواهد شد.

استقبال از جشنواره بین‌المللی صنایع دستی ایران (اصفهان ۱۴۰۰)

دبیر اجرایی نخستین جشنواره بین‌المللی صنابع دستی ایران و دبیر کارگروه توسعه پایدار گردشگری نیز با اشاره به تجربه حضورش در پاویون اصفهان در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی تهران گفت: با توجه به شرایط موجود، فعالان صنعت گردشگری و صنایع دستی که در این نمایشگاه شرکت کرده بودند، اطلاعات لازم در خصوص نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع دستی ایران (اصفهان ۱۴۰۰) را دریافت و از برگزاری چنین جشنواره‌ای در سطح بین‌الملل استقبال کردند.

ستار کیانپور ادامه داد: گروه اقتصادی کافل با هدف آنالیز و بررسی وضعیت کسب‌وکار فعالان صنایع دستی با ارائه راهکار برای توسعه متوازن و اصولی کسب‌وکارهای اسلامی و ایرانی به صورت واقعی و قابل اندازه‌گیری پرداخته و با بهره‌گیری از جدیدترین متدها و تازه‌های کسب‌وکار در جهان و با استفاده از تجارب مفید خود در برگزاری برنامه‌های ملی و بین‌المللی، مدیریت اجرایی نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع دستی ایران در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ را بر عهده گرفته است و امیدواریم نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع دستی به عنوان یک رویداد مهم در تقویم صنایع دستی جهان ماندگار و جایزه «دست خلاق» نیز به عنوان یک جایزه معتبر بین‌المللی ثبت شود.


چاپ