کنترل خروج ارز و نیروی انسانی با توسعه بومی‌سازی

نمایشگاه توانمندسازی و بومی‌سازی قطعات و تجهیزات شرکت ملی فولاد در حالی برگزار شد که بیش از ۵۰ شرکت داخلی در این رویداد بیش از صدها قطعه و تجهیز موردنیاز صنعت فولاد و معدن را به نمایش گذاشتند؛ قطعات و تجهیزاتی که به‌دست متخصصان و صنعتگران داخلی تولید و بومی‌سازی شده است.

به گزارش صمت ، مدیر توانمندسازی و بومی‌سازی شرکت ملی فولاد ایران درباره برگزاری این رویداد گفت: امیدوارم با برگزاری این دست از نمایشگاه‌ها ارتباط بهتر تولیدکنندگان و خریداران و بهبود بومی‌سازی را در کشور شاهد باشیم.
حسن پایاب با اشاره به اینکه شجاعت و آگاهی، سرعت عمل و تصمیم‌گیری به‌موقع ۳ عامل مهم در بومی‌سازی است، گفت: قانون رفع موانع تولید، سند چشم‌انداز و تمامی اسناد بالادستی حکایت از تاکید بر بومی‌سازی در کشور دارد.

مدیر توانمندسازی شرکت ملی فولاد ایران بومی‌سازی را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: کم‌توجهی به این امر هزینه‌های بسیاری چون خروج ارز، بیکاری، عدم مهارت نیروی انسانی و... را به‌دنبال خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: شرکت ملی فولاد با هماهنگی ایمیدرو در راستای بومی‌سازی سیستم احیای مستقیم گام‌های موثری برداشته که نخستین آن در فولاد خوزستان بوده است. گام بعدی احیای مستقیم پرد در ۴ مجتمع فولادسازی کشور بود که کاهش هزینه، کاهش آلودگی و کاهش مصرف انرژی از مزایای این فناوری است.

پایاب همچنین گفت: ۷ مجتمع فولادی قطعات‌شان از داخل کشور به‌صورت بومی‌سازی تامین شد و شرکت‌های فولادی ۱۲ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی داشتند؛ ضمن اینکه با بومی‌سازی قطعات راه‌اندازی فولاد قائنات حدود یک سال زودتر از برنامه پیش‌بینی شده، انجام شد.


سودرسانی به سایر صنایع


مدیرعامل شرکت ملی فولاد در حاشیه این نمایشگاه ضمن تبریک راه‌اندازی نخستین واحد تولید فولاد قائنات ابراز امیدواری کرد نخستین محصول این واحد تا ولادت حضرت علی (ع) تولید خواهد شد.
امیرحسین نادری ادامه داد: در شرایط تحریمی برای تامین قطعات با مشکل جدی مواجه شده بودیم که با بومی‌سازی توانستیم تجهیزات موردنیاز را در کشور بسازیم.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد اظهار کرد: با ساخت این تجهیزات پرونده خرید آن از خارج از کشور برای همیشه بسته خواهد شد. نمایشگاه بومی‌سازی رویکردی است برای بخش‌های مختلف فولادی که منجر به اشتغالزایی برای جوانان کشور خواهد شد.
به‌گفته نادری صنعت فولاد یک صنعت پیشران است و اقدامات در این صنعت باعث منتفع شدن صنایع دیگر نیز خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه حرکتی برای گام‌های بزرگ دیگر در راستای سربلندی جمهوری اسلامی ایران باشد.

حمایت ایمیدرو از بومی‌سازی در صنعت فولاد

وجیه‌اله جعفری، رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز با قدردانی از برگزارکنندگان این نمایشگاه گفت: برگزاری این نمایشگاه آثار و زحمات همکاران را به جلوه می‌کشد.
وی از اهمیت و ضرورت بومی‌سازی در توسعه اقتصادی کشور گفت و ادامه داد: گام‌ها در جهت بومی‌سازی بنا به فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای تولید و جهش در بخش‌های مختلف است و انتظار این است که به نقطه‌ای برسیم که فناوری و ساخت را در کشور داشته باشیم و نیاز ما به خارج کاهش یابد یا از میان برود.

جعفری با اشاره به بومی‌سازی ۸۵ درصدی قطعات و تجهیزات در صنعت سیمان گفت: در حال ‌حاضر در زنجیره فولاد کشور نیز ۶۵ درصد بومی‌سازی قطعات انجام شده است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به ابلاغیه سال گذشته برای حمایت از بومی‌سازی گفت: شرکت‌ها ‌باید در این زمینه سرعت بیشتری داشته باشند؛ ضمن اینکه ما برای بومی‌سازی با برنامه حرکت می‌کنیم.
وی ادامه داد: ۹۱۷ میلیون دلار در سال ۹۹ برای بخش تامین و ساخت تجهیزات و قطعات در نظر گرفته شد و با یک نگاه بلندمدت باید در حوزه بومی‌سازی برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم.

جعفری گفت: باید این اعتقاد ایجاد شود که ما می‌توانیم و به سمت ساخت داخل و بومی‌سازی برویم؛ باید برای این باور عملیاتی یک برنامه عملیاتی نیز تعریف کنیم.
رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: شناخت ظرفیت‌ها و اینکه چگونه همبستگی مورد نیاز ایجاد شود، نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق است که ایمیدرو باید نقش اساسی در این زمینه داشته باشد و از ظرفیت سیاست‌گذاری و حاکمیتی خود استفاده کند.
جعفری در پایان اظهار کرد: سامانه جامع بومی‌سازی در بخش فولاد راه‌اندازی شد که تاکنون ۲۳ هزار قطعه در آن ثبت شده است. این سامانه به جمع‌آوری اطلاعات کمک می‌کند و فولاد باید الگوی این موضوع شود.


چاپ