مدیرعامل نمایشگاه تهران خبر داد

۳۳ هزار فرصت شغلی ارمغان صنعت نمایشگاهی ایران

صنعت نمایشگاهی در ۲ ماه اخیر شاهد رونق نسبی بوده است. روند برگزاری رویدادها از اواخر پاییز ۹۹ تغییر کرد و سرعت و کیفیت نمایشگاه‌ها بسیار بهتر از قبل شد.

این در شرایطی بود که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند نمی‌توان به برگزاری رویدادهای جدید در نیمه دوم سال امیدوار بود. در این مدت بیش از ۱۰ رویداد در تهران برگزار شده و دست‌کم ۲۰ مورد دیگر نیز تا پایان سال کلید خواهد خورد. در همین زمینه مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در گفت‌وگو با صمت گفت: خوشبختانه در یکی، دو ماه اخیر از نمایشگاه‌ها استقبال خوبی شد.

در نمایشگاه صنایع برق و آب تولیداتی که به نمایش گذاشته شده از لحاظ کیفیت بسیار پیشرفته و از نظر فناوری در سطح بسیار بالایی است. حسن زمانی خاطرنشان کرد: این موضوع ثابت می‌کند بخش فنی ما شانه به شانه با کشورهای پیشرفته در این صنعت حرکت می‌کند. تولیداتی که توسط جوانان و متخصصان این مرز و بوم انجام می‌شود تا پیش از این باید با ارز از خارج تهیه می‌شد اما خوشبختانه، صنعت برق کشور رشد چشمگیری در سالیان اخیر داشته است و دولت نیز در زمینه‌های مختلف از این صنعت حمایت کرده و توانسته این صنعت را روی پای خود نگه دارد.


تامین نیاز داخلی و کاهش واردات


مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ها با اشاره به اینکه امروزه می‌توانیم تمام محصولات مورد نیاز صنعت برق و آب و فاضلاب را در داخل تولید کنیم، گفت: این موضوع برای صنعت برق و تولید‌کنندگان ایرانی مایه افتخار است. 
صنعت برق ایران در بخش اشتغالزایی نیز عملکرد بسیار خوبی داشته است. کمیسر ژنرال اکسپو ۲۰۲۰ دوبی با اشاره به بحث صادرات در صنعت برق، افزود: در زمینه صادرات صنعت برق در سالیان اخیر بسیار خوب عمل کرده‌ و موفق شده‌ایم به کشورهای همسایه صادرات خود را افزایش دهیم و درآمد ارزی قابل‌توجهی برای کشور ایجاد کنیم. وی ادامه داد: در صورت حمایت‌های بیشتر دولت و مجلس از صنایع آب و برق، به‌طور قطع در آینده حرف‌های زیادی در این صنایع برای گفتن خواهیم داشت.


ارزش‌افزوده صنعت برق و آب


زمانی با اشاره به اهمیت اهمیت نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق تاکید کرد: ارزش‌افزوده‌ای که این صنعت در کشور ایجاد می‌کند به افزون بر ۱۲هزار میلیارد تومان در سال می‌رسد. که ارزش‌افزوده بسیار بالایی ایجاد می‌کند. وی افزود: این صنعت در سال برای بیش از ۵۰ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم و چندبرابر این تعداد اشتغالزایی غیرمستقیم ایجاد می‌کند.


تامین ۹۵ درصد نیاز فروشگاه‌های زنجیره‌ای در داخل


این مقام ارشد نمایشگاهی همچنین با اشاره به اینکه امکانات و تجهیزات مورد نیاز فروشگاه‌های زنجیره‌ای تا چند سال پیش از خارج تهیه می‌شد، افزود: خوشبختانه امروز بعد از افتتاح نمایشگاه شاهد بودیم که بیش از ۹۵ درصد نیاز فروشگاه‌های زنجیره‌ای در داخل تأمین می‌شود و این یکی از افتخارات بسیار بزرگ برای نیروهای جوان و متخصص کشور است که موفق شدند آن موقعیت را به فرصت تبدیل کنند. رئیس هیأت مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی با اشاره به اینکه کشور ما افزون بر ۳۲۸ میلیارد کیلووات ساعت انرژی در سال تولید می‌کند، گفت: با این میزان از تولید کشورمان رتبه چهاردهم دنیا را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در شرایطی که ۲۰ درصد جمعیت جهان از داشتن این نعمت الهی محروم هستند، کشور ما با سرمایه‌گذاری که در چند سال گذشته انجام داده، موفق شده دورترین روستاهای کشور را برق‌رسانی کند و امروزه هیچ روستایی نیست که از این نعمت الهی محروم شده باشد. زمانی افزود: نکته‌ حائز اهمیت این است که صنعت انرژی ۷۰درصد صادرات در زمینه خدمات فنی‌مهندسی به را به خود اختصاص داده است و می‌تواند افزون بر ۵ میلیارد درآمد ارزی برای کشورمان ایجاد کند. کمیسر ژنرال اکسپو دوبی در ادامه گفت: صنعت برق یکی از بزرگ‌ترین صنایع کشور است و هر میزان سرمایه‌گذاری با بازخورد مناسبی روبه‌رو خواهد شد.


پیگیری برگزاری نمایشگاه در سال شیوع کرونا


مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ها توضیح داد: شاهد افتتاح دو نمایشگاه بزرگ صنایع برق و آب بودیم که به‌دلایل همه‌گیری کرونا برگزاری آنها در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته بود اما با پیگیری‌های انجام‌شده شاهد افتتاح آنها بودیم. زمانی با بیان اینکه نمایشگاه‌ها به‌دلیل مقابل با کرونا تعطیل شده بود، گفت: با تعطیل شدن نمایشگاه‌ها از ظرفیت‌ها و امکانات مناسبی که در اختیار داشتیم محروم شده بودیم. وی ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده و همکاری نهادهای گوناگون موفق شدیم نمایشگاه‌ها را دوباره برگزار کنیم.


اشتغال نمایشگاهی


مرد شماره یک صنعت نمایشگاهی کشور با بیان اینکه بیش از ۳۳ هزار فرصت شغلی در کشور، مستقیم و با واسطه به صنعت نمایشگاهی وابسته است. افزود: برگزاری هر مترمربع نمایشگاه ۵.۷ درصد، نفر روز اشتغالزایی ایجاد می‌کند و اگر همین موضوع را مد نظر قرار دهیم، با توجه به وضعیتی که ما در امر اشتغالزایی در کشور داریم برای برگزاری نمایشگاه این میزان اشتغالزایی بسیار بالاست. وی در ادامه افزود: در زمان برگزاری هر نمایشگاه، بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ رسته کاری فعال می‌شود که باعث ایجاد جنب و جوش و نشاط خواهد شد. مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ها با اشاره به تاثیر و وابستگی نمایشگاه‌ها بر اشتغالزایی و مسائل اقتصادی تاکید کرد: نمایشگاه آینه تمام قد، صادرات ما در خارج از کشور است. و برای تحقق ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال، نمایشگاه بهترین جایی است که باید به آن پرداخته شود.


۱۲۰ نمایشگاه داخلی و خارجی در ۱۴۰۰


زمانی در ادامه تاکید کرد: خوشبختانه تمام نمایشگاه‌هایی که برای امسال پیش‌بینی کرده‌ایم را اجرا خواهیم کرد. همچنین برای سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۰۰ نمایشگاه داخلی و حدود ۲۰ نمایشگاه خارج از کشور را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در صورت تحقق، به لحاظ درآمد ارزی و ریالی و ایجاد اشتغالزایی جزو بهترین‌ها در کشور خواهیم شد.

 این مقام ارشد نمایشگاهی در پاسخ به سوال نشریه اقتصاد و نمایشگاه درباره برنامه‌های شرکت سهامی نمایشگاه‌ها برای رویداد اکسپو دبی گفت: به خاطر شرایط ناشی از همه گیری ویروس کرونا این رویداد به تأخیر افتاد و ما توانستیم از این تأخیر به وجود آمده استفاده کنیم و برای حضور توانمند کشورمان در اکسپو برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهیم.
وی در ادامه تصریح کرد: پاویونی که متعلق به جمهوری اسلامی است در بهترین مکان منطقه‌ای که در نظر گرفته شده قرار دارد و به‌دلیل اینکه این اکسپو طی ۶ ماه برگزار خواهد شد پیش‌بینی می‌کنیم این رویداد بین ۲۵ تا ۳۰میلیون بازدید‌کننده داشته باشد.

زمانی در پایان خاطرنشان کرد: ما برای پاویون جمهوری اسلامی ایران تمامی نیازهایی که در زمینه‌های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، تجاری، لازم بوده است، پیش‌بینی کرده‌ایم و به نظر من پاویون جمهوری اسلامی ایران در رویداد اکسپو دوبی یکی از قوی‌ترین پاویون‌های مشارکت‌کننده خواهد شد.چاپ