گزارش صمت از برگزاری ۳ رویداد تخصصی با حضور ۲ وزیر

نمایشگاه تهران رونق را به صنعت و تجارت بازگرداند

میلاد محمدی: از روز گذشته تا ۲۶ دی ماه ۳ نمایشگاه صنعت آب، صنعت برق و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به صورت محدود، با حضور بازدیدکنندگان متخصص و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دایر شده است.

دو رویداد آب و برق در سالن‌های ۳۵، ۳۸، ۳۸ب، ۴۱، ۴۴، ۶، ۷ و سالن میلاد میزبان مخاطبان است. نمایشگاه فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز در سالن‌های ۸ و ۹ کلید خورد. صمت از کم و کیف برگزاری این دو رویداد گزارش می‌دهد.


۲۷۵ شرکت فعال ایرانی رویداد آب و برق را رونق دادند

بیستمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران و شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران صبح دیروز با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، علا الجبوری وزیر بازرگانی عراق، عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و حسن زمانی مدیرعامل نمایشگاه تهران افتتاح شد. رضا اردکانیان در حاشیه این رویداد و در جمع خبرنگاران با همراهی وزیر تجارت عراق گفت: امروز و فردا چهارمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق پس از ۶ سال برگزار می‌شود. ۶ ماه قبل ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق به وزارت نیرو واگذار شد و در این مدت، برگزاری چهارمین کمیسیون مشترک اقتصادی را ترتیب دادیم.

وزیر نیرو ادامه داد: ۵۰ نفر از مدیران ارشد بخش‌های اقتصادی عراق، وزیر تجارت را در این سفر به تهران همراهی می‌کنند، به‌ویژه که زمینه همکاری‌های دو کشور در حوزه خدمات فنی‌مهندسی میان ایران و عراق و پیشبرد پروژه‌های عمرانی فراهم است. اردکانیان یادآور شد: در این نمایشگاه، ۲۰۰ شرکت ایرانی در بخش برق و ۷۵ شرکت ایرانی در بخش آب و فاضلاب و چند شرکت خارجی حضور دارند. اهمیت این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره‌های قبل در این است که در دو سال اخیر که تحریم‌کنندگان تلاش‌های خود را برای تحریم اقتصادی ایران کردند، پس از برخورد با سقف با مغز به زمین افتادند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ماینرهای غیرمجاز اظهارکرد: پس از تصویب آیین‌نامه بهره‌برداری از ماینرها در هیات دولت و ابلاغ آن به وزارت نیرو، استفاده از ماینرها تابع مقرراتی است که در مرحله نخست باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت کنند. در مرحله بعد کسانی که این مجوز را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند می‌توانند با استفاده از تعرفه‌های خاص مصرف انرژی که وزارت نیرو آن را تعیین می‌کند، از انرژی برق استفاده کنند. اردکانیان هشدار داد: در غیر این صورت، با کسانی که استفاده غیرمجاز از برق برای ماینرها داشته باشند، برخورد می‌شود.

Capture11122222333333334.JPG

ما اجازه استفاده غیرمجاز از برق برای ماینرها را در هیچ شرایطی نمی‌دهیم. وی درباره روابط ایران و عراق در بخش انرژی تصریح کرد: درحال‌حاضر در بخش انرژی، صادرات ما به عراق محدود به برق و گاز است و عمده صادرات و تبادلات تجاری ما با این کشور در خدمات فنی‌مهندسی و اجرای پروژه‌های عمرانی در عراق محدود می‌شود. به‌گفته وزیر نیرو برای افزایش مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار باید مباحث مربوط به حمل‌ونقل، گمرک و ایجاد تعرفه ترجیحی گشایش ایجاد شود؛ از همین‌رو ایجاد تعرفه‌های ترجیحی در دستور کار است. اردکانیان تصریح کرد: ایجاد شرکت‌های مشترک میان ایران و عراق و همچنین صندوق‌های مستقل در هر دو کشور برای تأمین اعتبار پروژه‌های عمرانی از دیگر برنامه‌های کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق خواهد بود.

وی همچنین تدوین توافقنامه‌هایی در زمینه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری متقابل، تعرفه‌های ترجیحی و همکاری‌های گمرکی را لازمه توسعه همکاری‌ها دانست و با اشاره به سطح خوب روابط سیاسی رهبران دو کشور، خواهان عملی شدن توافقات قبلی دو کشور در سفر آقای روحانی رئیس‌جمهوری به عراق و همچنین سفر الکاظمی نخست‌وزیر کنونی و عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین عراق شد. در ادامه این مراسم وزیر تجارت عراق با بیان اینکه تبادلات تجاری دو کشور بسیار بالاست، گفت: قبلا ایران شریک تجاری نخست ما بود اما درحال‌حاضر چین به شریک تجاری اول عراق تبدیل شده است. وی تاکید کرد: مطمئنا حجم تبادلات ایران و عراق افزایش می‌یابد و سفر هیات عراقی به تهران برای رفع مشکلات فنی توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق است. وی در پاسخ به پرسشی درباره واردات انرژی از ایران ادامه داد: درحال‌حاضر، عراق حجم زیادی از انرژی برق و گاز از ایران وارد می‌کند و بغداد برنامه‌ای برای جایگزینی ترکیه با ایران برای واردات گاز ندارد.


۹۰ درصد مزیت صادراتی در حوزه فروشگاه‌های زنجیره‌ای


دیروز همچنین نمایشگاه کالا، خدمات، تجهیزات فروشگاهی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سایت تهران شروع به کار کرد. این رویداد در سالن ۸ و ۹ و با مشارکت حدود ۵۰ شرکت تخصصی در زمینه ساخت و تجهیز فروشگاه‌های زنجیره‌ای کل کشور میزبان مخاطبان تخصصی است. در افتتاحیه این نمایشگاه عباس قبادی، معاون بازرگانی وزارت صنعت معدن و تجارت به صمت گفت: ما به‌طور کامل با فروشگاه‌های زنجیره‌ای همراه هستیم. بخش عمده‌ای از تنظیم بازار کشور از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام می‌شود. گفتنی است با توجه به تحریم‌ها و مشکلات مختلف دیگر برگزاری نمایشگاه فروشگاه‌های زنجیره‌ای عالی بود. باید از دست‌اندرکاران این نمایشگاه و همچنین مدیرعامل نمایشگاه تهران قدردانی کرد.

وی همچنین درباره برگزاری نمایشگاه‌ها در شرایط شیوع کرونا و بازدیدهای تخصصی گفت: این حرکت تدبیر بسیار خوبی است که ازسوی مجموعه نمایشگاه اندیشیده شده است. با وجود اینکه شیوع کرونا وجود دارد اما به‌واسطه بازدیدهای تخصصی نمایشگاه‌ها زنده و پویاست. به نوعی می‌توان گفت نمایشگاه آینه تمام نمای اقتصاد کشور است. این نکته را نیز باید گفت که با توجه به شرایط تحریم بالای ۹۰ درصد تولیدات کشور امکان صادرات به کشورهای همسایه عراق، افغانستان، سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد.

بنابر تاکید روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، بازدید از این نمایشگاه‌ها فقط با کارت دعوت از سوی شرکت‌های غرفه‌دار امکان‌پذیر خواهد بود و از حضور بازدیدکنندگان عام جلوگیری به عمل خواهد آمد.


چاپ