برگزارکننده نمایشگاه کشاورزی مشهد در گفت‌وگو با صمت مطرح کرد

رویدادی در راستای احیای ظرفیت‌های صنعت کشاورزی

صنعت کشاورزی در کشورهای در حال توسعه، موتور اصلی رشد و توسعه اقتصادی است.

کشورهای در حال توسعه برای گذر از بحران‌های عدم‌توسعه باید به سراغ بخش کشاورزی خود رفته و ضمن تلاش برای گسترش تولیدات کشاورزی در تفکر آن باشند که این بخش را با فناوری‌های پیشرفته آمیخته و از این رهگذر تولیدات خود را کارآ کنند. بخش کشاورزی با داشتن زیربخش‌های چهارگانه زراعت، دامپروری، شیلات و جنگلداری یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد کشور ایران است. بخش کشاورزی با توجه به اهمیت اقتصادی، اجتماعی و امنیتی فراوانی که دارد اما به اندازه لازم مورد توجه قرار نگرفته است.

به‌عقیده برخی کارشناسان، کشاورزی نخستین بخش اقتصاد و عرضه‌کننده عوامل اساسی زندگی بشر و بخش‌های دیگر اقتصاد است و در توسعه همه‌جانبه کشورها نقش مهمی را ایفا می‌کند. در یک جمله کوتاه، کشاورزی را مادر تمام فعالیت‌ها و صنایع مورد نیاز ملت‌ها دانسته‌اند. نمایشگاه‌ها نیز یکی از سکوهای مهم در معرفی و شناسایی توانمندی‌ها و قابلیت‌های فنی واحدهای تولیدی و خدماتی کشاورزی هستند. از همین جهت، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی صنعت کشاورزی در شناساندن ظرفیت‌های این صنعت اهمیت زیادی دارد. شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی در آینده‌ای نزدیک در شهر مشهد برگزار خواهد شد.

خبرنگار صمت در همین زمینه و پیرامون جزییات برگزاری این رویداد گفت‌وگویی را با علیرضا عاجزی، برگزارکننده این نمایشگاه ترتیب داده که در ادامه مطالعه خواهید کرد. عاجزی در ابتدای این گفت‌وگو اظهارکرد: شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، ماشین‌آلات، نهاده‌های کشاورزی، سیستم‌های آبیاری و تجهیزات گلخانه‌ای ۸ تا ۱۱ بهمن با حضور بیش از ۲۰۰ شرکت داخلی و نمایندگان شرکت‌های خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد برگزار خواهد شد.

ساعت بازدید از این نمایشگاه با توجه به شرایطی که شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های حاصل از آن به‌وجود آورده از ساعت ۱۱ تا ۱۸ تعیین شده است. تمام غرفه‌های مستقر در این نمایشگاه در فضایی مسقف که حدود ۱۳هزار مترمربع است برگزار خواهد شد و کل فضای سایت نمایشگاهی مشهد زیر پوشش این نمایشگاه خواهد بود.

وی افزود: نمایشگاه کشاورزی مشهد با توجه به ظرفیت و اهمیتی که این استان هم در حوزه سطح زیرکشت محصول و هم در توانمندی در حوزه صنعتی (ساخت ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی) دارد، همیشه دارای اهمیت و جایگاه ویژه‌ای بوده میان تولیدکنندگان، فعالان و متخصصان این حوزه بوده است.

سال گذشته حدود ۱۹هزار و ۷۰۰ بازدیدکننده متخصص از این نمایشگاه بازدید کردند. این عدد برای یک نمایشگاه تخصصی در حوزه کشاورزی آمار بسیار بالایی است و تقریبا می‌توان ادعا کرد نمایشگاه سال گذشته بیشترین میزان بازدیدکننده در این حوزه را داشته است. این برگزارکننده نمایشگاهی همچنین گفت: برای برگزاری نمایشگاه امسال نیز برنامه‌هایی را مدنظر داریم. با توجه به نیازی که صنعت کشاورزی به برگزاری نمایشگاه‌ها دارد، متولیان و دست‌اندرکاران این حوزه و مسئولان وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان تاکید داشتند که این نمایشگاه حتما برگزار شود. در همین راستا با پیگیری‌های به عمل آمده مجوزهای لازم ازسوی سازمان توسعه تجارت صادرشده و این نمایشگاه در تاریخ مقرر برگزار خواهد شد.


رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی


عاجزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری این رویداد اشاره کرد و گفت: با توجه به دستورالعمل‌هایی که از سوی سازمان توسعه تجارت به‌عنوان متولی اصلی صنعت نمایشگاهی کشور به شرکت‌ها و مجریان نمایشگاهی ابلاغ شده، در سایت مشهد همان پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها را به‌کار خواهیم

گرفت. گفتنی است در چند رویداد با عناوین گوناگون که قبلا برگزار کردیم، نمایندگان ستاد استانی کرونا در آن نمایشگاه‌ها حضور داشتند و از نزدیک شاهد چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری رویدادها بودند. امکان تب‌سنجی، تعیین سطح اکسیژن خون، استفاده الزامی و قطعی از ماسک برای تمام افراد حاضر در نمایشگاه اعم از غرفه‌دار و بازدیدکننده، کنترل حجم ورودی نفرات به سالن نمایشگاه، ایزوله کردن سالن، استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده به‌وسیله گیت‌های ورودی و عدم‌برگزاری نشست‌ها و تجمعات غیرضروری از جمله پروتکل‌هایی است که در برگزاری رویدادهای استان خراسان رضوی رعایت می‌شود.

امیدواریم نمایشگاه کشاورزی نیز با رعایت همین پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها به بهترین شکل برگزار شود. این فعال نمایشگاهی در پایان اظهارکرد: به عقیده من نمایشگاه‌ها، ویترین و نماد پویایی حوزه‌های گوناگون اقتصاد کشور هستند. برگزاری یک نمایشگاه قوی و خوب نشان‌دهنده پویا بودن آن صنعت است. همچنین نمایشگاه‌ها برای تمام تولیدکنندگان به‌عنوان بهترین ابزار توسعه بازار و صادرات شناخته می‌شوند. در شرایط خاصی که امروز در آن قرار داریم نیز نمایشگاه‌ها می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند تا به رشد توسعه، تولید و در نهایت جهش تولید دست پیدا کنیم.


چاپ