رعایت استاندارد در تجهیزات الکترونیکی نمایشگاه اصفهان

سعید ابوالقاسمی: محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان که به‌تازگی تکمیل شده و در مسیر بهره‌برداری قرار گرفته، از امکانات به‌روز و استانداردهای بین‌المللی برخوردار است که سبب می‌شود پاسخگویی به نیازهای زیرساختی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. یکی از بخش‌هایی که از این استانداردها برخوردار است، بخش‌های الکترونیکی این مجموعه به‌شمار می‌رود.

میزان مصرف برق

به گزارش صمت از اصفهان میزان مصرف برق محل جدید نمایشگاه بین‌المللی اصفهان ۱۹۰۰ کیلووات در ماه محاسبه شده است. البته این در حالی است که ظرفیت مصرف ۴۹۰۰ کیلووات برق در محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی پیش‌بینی‌شده تا امکان توسعه شبکه برق در فازهای بعدی نیز فراهم باشد. در صورتی‌که نگاهی مقایسه‌ای میان میزان و مصرف برق ماهانه محل پیشین برگزاری نمایشگاه‌ در پل شهرستان داشته باشیم، درمی‌یابیم که مقدار مصرف عمومی برق در پل شهرستان ۵۰۰ کیلووات به صورت ماهانه در نظر گرفته شده بود و ۲۵۰ کیلووات نیز به‌عنوان مقدار اضطراری به آن افزوده می‌شد. میزان مصرف معمولی برق در پل شهرستان نیز ۴۰۰ کیلووات بود و در زمان اوج مصرف به ۵۰۰ کیلووات می‌رسید. نکته جالب توجه اینکه در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی واقع در پل شهرستان، سالانه ۷۰ هزار لیتر سوخت فسیلی مصرف می‌شد که این میزان مصرف در محل جدید تقریبا به صفر رسیده است.

نمای کلی تجهیزات برقی

نمایشگاه بین‌المللی اصفهان از لحاظ بهره‌برداری کلی به دو فاز تقسیم می‌شود که برای هر فاز، یک پست ۲۰ کیلوولت در نظر گرفته شده است. با توجه به گزارش برآورد بارهای الکتریکی که برای فاز نخست نمایشگاه تهیه شده، نیاز این مجموعه در حدود ۴ MW بوده است.
 لذا با توجه به امکان توسعه بارهای الکتریکی در فاز اول، ضریب اطمینان و برآوردی بودن بارها، ‌باید خط ۲۰ کیلوولت که وظیفه انتقال نیرو از پست مبدا شرکت برق تا پست ۲۰ کیلوولت نمایشگاه اصفهان را بر عهده دارد، قابلیت انتقال نیرو تا ۵MW با افت ولتاژ مجاز را داشته باشد. بر همین اساس در خط یادشده یک خط دو مداره ۲۰ کیلوولت اجرا شده که در پست مبدا از خروجی دو ترانس جداگانه تغذیه می‌شود و هر مدار خط انتقال قابلیت انتقال نیرو تا ۵MW با افت ولتاژ مجاز را داراست. 

در فاز اول فقط یک مدار از خط ۲۰ کیلوولت اجرا شده اما پایه‌های خط ۲۰ کیلوولت جهت دو مدار طراحی و اجرا شده است. 
برای فاز دوم نمایشگاه نیز یک پست ۲۰ کیلوولت ۲۰ KV پیش‌بینی شده که از مدار دوم خط ۲۰ کیلوولت تغذیه خواهد شد و پس از مشخص شدن و نهایی شدن ساختمان‌های موجود در فاز دوم، گزارش برآورد بارهای الکتریکی فاز دوم نمایشگاه تهیه خواهد شد. 
پس از این اقدام، توان مورد نیاز برای انتقال از پست مبدا به پست ۲۰ کیلوولت فاز دوم نمایشگاه مشخص می‌شود. در داخل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان میان دو پست ۲۰ کیلوولت فاز یک و دو مسیر کابلی پیش‌بینی شده تا بتوان در صورت قطع برق ورودی یکی از پست‌ها از برق ورودی پست دیگر به صورت مشترک (share) استفاده کرد. در این حالت ژنراتورهای پیش‌بینی شده در دو فاز نمایشگاه وارد مدار شده و با شبکه برق سنکرون خواهد شد تا بتوان کمبود برق هر واحد از ژنراتور را تامین کرد. در صورتی که برق هر دو پست نمایشگاه در فازهای یک و دو قطع شود، ژنراتورهای موجود در فازهای یک و دو، وارد مدار می‌شود تا درصدی از بار موجود را تغذیه کند. 

ساختمان الکتریکال نمایشگاه

مجموعه مرکزی برق نمایشگاه بین‌المللی اصفهان با عنوان ساختمان الکتریکال شناخته می‌شود. در طبقه همکف این ساختمان، تابلوهای کنترل برق توزیعی مجموعه نمایشگاه قرار گرفته که ۴۲ تابلو برق را درون خود جای داده است.
 از مجموع این تابلوها، ۶ تابلوی فشار قوی ۲۰ کیلوولت تجهیز شده و ۳۲ تابلو فشار ضعیف نیز نصب و راه‌اندازی شده است. وظیفه اصلی این تابلوهای برق، توزیع جریان برق به قسمت‌های مختلف محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان است. در طبقه زیرزمین ساختمان الکتریکال نمایشگاه بین‌المللی اصفهان، تاسیسات انتقال برق قرار گرفته‌اند که جریان برق را از محل این ساختمان به تونل‌های انتقال تاسیسات و ساختمان‌های مجموعه منتقل می‌کنند. از طریق تونل‌های طبقه زیرزمین، ساختمان‌های الکتریکال و مکانیکال به یکدیگر مرتبط می‌شوند و تاسیسات را به سالن اصلی وصل می‌کنند.

پست برق توزیعی

ساختمان پست برق توزیعی پروژه نمایشگاه‌ بین‌المللی اصفهان پس از تکمیل، وارد مدار توزیع برق شده است. کوبیکل‌های دریافت و توزیع برق که در این ساختمان نصب شده‌اند، برق فشار قوی را از مدار توزیع برق دریافت کرده و پس از کاهش ولتاژ به مجموعه نمایشگاه بین‌المللی تزریق می‌کنند. با تکمیل ساخت این پست برق، کابل‌های فشار قوی هم وارد این ساختمان شده‌اند و با ارائه برق از سوی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان، پست برق نمایشگاه بین‌المللی وارد مدار توزیع و استفاده شده است. 

جزییات برق تحویلی به نمایشگاه

با همکاری مدیران شرکت برق منطقه‌ای و شرکت توزیع برق اصفهان، اشتراک ۴.۹ مگاوات برق پروژه نمایشگاه انجام شده است. کابل‌کشی‌های محوطه بیرون و داخل نمایشگاه حدود ۵ هزار متر کابل فشار متوسط (۲۰ کیلوولت) نیز جهت انتقال برق انجام شده است. همچنین نصب ۱۰ دستگاه تابلو فشار متوسط در این پروژه انجام شده که شامل تجهیرات برق ورودی و برق داخل نمایشگاه می‌شود. ولتاژ برق ورودی به میزانی است که برای تامین فاز دوم توسعه شرکت نمایشگاه اصفهان نیز کفایت می‌کند.

اجرای تجهیزات الکتریکال

اجرای تجهیزات الکتریکال پروژه نمایشگاه بین‌المللی اصفهان نیز انجام‌شده و در مدار استفاده قرار گرفته است. در نمایشگاه بین‌المللی اصفهان ۳ ترانس تقلیل فشار برق مستقر شده که هر یک ۲۵۰۰ کیلوولت آمپر قدرت دارند. این ترانس‌ها، برق ۲۰ کیلوولت را به برق مصرفی تبدیل می‌کنند. همچنین دو دستگاه پاورسنتر در این پروژه نصب شده که برق فشار متوسط تحویلی شبکه برق را به برق ۲۲۰ ولت تبدیل می‌کند. 
در کنار این تجهیزات، تعداد ۶۰ تابلو توزیع و کنترل برق نصب شده که نیروی الکتریکی مربوط به سالن امیرکبیر در تونل‌های داخلی را پوشش می‌دهند. 

تاسیسات زیرزمینی نفررو

تونل‌های تاسیساتی نفررو پروژه نمایشگاه بین‌المللی اصفهان نیز از جمله زیرساخت‌های الکتریکی نمایشگاه به‌شمار می‌روند که با استانداردهای روز جهان انجام شده است. این تونل‌های تاسیساتی در قسمت زیرین تمامی فضاهای نمایشگاه از جمله سالن اصلی ایجاد شده‌اند و وظیفه انتقال انشعابات برق، آب و تجهیزات مخابراتی را بر عهده دارند. ابعاد این تونل‌ها ۲.۵ متر در ۲.۶۰ متر است که سبب می‌شود تکنسین‌های تاسیساتی به‌راحتی در آنها تردد داشته باشند و فعالیت‌های لازم را انجام دهند. با ایجاد تونل‌های تاسیساتی نفررو، در زمان برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، غرفه‌ها می‌توانند از انشعابات ویژه آب، برق و تجهیزات مخابراتی برخوردار شوند. نمونه این تونل‌های تاسیساتی در مراکز بزرگ نمایشگاهی جهان وجود دارد و نمایشگاه بین‌المللی بزرگ اصفهان نیز از این استاندارد برخوردار خواهد بود. 

مقایسه میزان برق نمایشگاه با برق مصرفی واحدهای مسکونی

با توجه به انشعاب برق ۴.۹ مگاوات در نمایشگاه بین‌المللی اصفهان، این میزان برق معادل مصرف ۹۸۰ واحد مسکونی است. براساس میزان مصرف هر خانوار در واحد مسکونی شاهد مصرف ۵ کیلووات برق هستیم، بنابراین میزان برق ورودی شرکت نمایشگاه اصفهان به‌گونه‌ای طراحی‌شده که در فازهای بعدی طرح توسعه با کمبود ولتاژ برق روبه‌رو نباشیم.


چاپ