رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد

جلوگیری از برگزاری نمایشگاه‌های غیراستاندارد

نشست خبری سازمان توسعه تجارت با محوریت توسعه بازرگانی و تاکید بر رونق رویدادهای نمایشگاهی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت در این نشست گفت: تاکنون ۳۵ میلیارد یورو ارز ازسوی صادرکنندگان به کشور بازگشته است و می‌توان گفت ۶۸ درصد ارز صادراتی، وارد چرخه اقتصادی کشور شده است. 
حمید زادبوم از اعطای تسهیلات صادراتی برای تولیدکنندگانی که جهش تولید دارند، خبر داد و اظهارکرد: با تحقق اهداف جهش تولید، واحدهای صنعتی می‌توانند علاوه بر تأمین نیاز بازار داخل که بازاری ۸۰ میلیونی است به فکر صادرات محصولات تولیدی واحد خود نیز باشند و در همین راستا، سازمان توسعه و تجارت همکاری‌های لازم را با صادرکننده‌ها دارد. 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: واحدهای صنعتی دارای مازاد تولید، می‌توانند به بازارهای مصرف کشورهای منطقه، به‌عنوان بازار صادراتی ویژه توجه کنند و برای صادرات محصولات واحد تولیدی خود اقدام کنند. 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: واحدهای تولیدی که در زمینه صادرات فعالیت دارند با مسائلی روبه‌رو هستند و برطرف کردن مشکلات آنها در اولویت کاری سازمان توسعه تجارت ایران قرار دارد.

زادبوم افزود: برای ایجاد زمینه‌های لازم جهت توسعه صادرات و حمایت لجستیکی و تشویق صادرکننده‌ها، سازمان توسعه و تجارت ایران توسعه زیرساخت‌های صادراتی را در دستور کار قرارداده و براساس ظرفیت‌های استانی با استانداری‌ها و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها همکاری‌های لازم را دارد و مشوق‌هایی نیز برای ورود افراد به حوزه زیرساختی و توسعه امکانات صادراتی کشور پیش‌بینی کرده است. 

وی تصریح کرد: فرآیند تشکیل پرونده و پرداخت مشوق‌های صادراتی در حوزه زیرساخت‌ها، شامل ارائه طرح توجیهی توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی به کارگروه توسعه صادرات استان و تأیید و تصویب طرح و مجری در این کارگروه با حضور تمامی اعضا و در نهایت اعلام به سازمان توسعه تجارت ایران خواهد بود و پرداخت مشوق‌های صادراتی در دو قالب کمک بلاعوض و کمک سود تسهیلات بانکی، انجام خواهد شد. 

بازگشت ۶۸ درصد ارز حاصل از صادرات به کشور

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طبق اعلام بانک مرکزی، تاکنون ۳۵ میلیارد یورو ارز ازسوی صادرکنندگان به کشور بازگشته است و می‌توان گفت ۶۸ درصد ارز صادراتی، وارد چرخه اقتصادی کشور شده است.
زادبوم افزود: از فروردین سال ۹۷ تا فروردین امسال، ۲۱ هزار و ۲۵۴ صادرکننده، ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانده‌اند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: تعداد صادرکنندگانی که از ابتدای ۹۹ تا پایان مرداد، ۱۰۰ درصد به تعهدات ارزی خود عمل کرده‌اند، ۲۲۸۶ نفر هستند؛ در صورتی که از فروردین امسال تا تیر، تعداد ۲۰۱۴ صادرکننده به تعهدات خود عمل کرده بودند و به‌عبارتی در مرداد ۹۹ تعداد ۲۷۲ صادرکننده دیگر نیز به تعهدات ارزی خود عمل کرده و ارز صادراتی را به کشور برگردانده‌اند. 

تأثیر برگزاری نمایشگاه بر صنعت

زادبوم درباره امضای تفاهمنامه همکاری میان سازمان توسعه تجارت و انجمن نمایشگاه‌های ایران توضیح داد: این تفاهمنامه، زمینه استفاده از توانمندی تشکل‌ها در راستای افزایش اثر بخشی صنعت نمایشگاهی و ایجاد رقابت سالم، میان برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها در سراسر کشور را فراهم می‌آورد. 

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سراسر کشور ۲۰ سایت نمایشگاهی وجود دارد که به‌طور پراکنده به برگزاری نمایشگاه‌های مختلف می‌پردازند و بایداز ظرفیت‌های این سایت‌ها بیشتر استفاده شود. زادبوم اضافه کرد: هماهنگی و تنظیم فرآیند تصویب تقویم نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی (پنج‌ساله ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴)، حمایت از برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ به شکل ادواری در استان‌های کشور، تهیه، تدوین طرح جامع توسعه، ارتقای کمی و کیفی زیرساخت‌های نمایشگاهی کشور و تدوین ضمانت اجرایی برای جلوگیری از برگزاری نمایشگاه‌های غیراستاندارد خارج از سایت‌های نمایشگاهی از بندهایی است در این تفاهمنامه به آنها اشاره شده و رعایت این موارد می‌تواند به صنعت کشور در همه حوزه‌ها کمک کند.


چاپ