برگزاری بیست‌وهفتمین رویداد آگروفود

هفته گذشته نمایشگاه صنایع کشاورزی، موادغذایی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته در سایت بین‌المللی تهران برگزار شد و تا چهارشنبه هفته جاری میزبان بازدیدکنندگان بود.

این رویداد با عنوان تجاری «ایران‌آگروفود» در فضایی افزون بر ۲۵ هزار مترمربع و با حضور ۱۸۰ شرکت‌کننده داخلی، بدون مشارکت‌کننده بین‌المللی، در سالن‌های ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ نمایشگاه بین‌المللی تهران میزبان متخصصان بوده است. نظرخواهی میدانی از بازدیدکنندگان روزهای سوم و چهارم برگزاری نمایشگاه ایران اگروفود نشان می‌دهد، نه‌تنها بازدید تخصصی در روزهای برگزاری این نمایشگاه افزایش داشته، بلکه بازدیدکنندگان از نحوه برگزاری تخصصی نمایشگاه نیز اعلام رضایت کرده و معتقدند گفت‌وگوها و دیدارهای مثبت و موثری را در این نمایشگاه و در شرایط کنونی اقتصاد ایران در سال ۹۹ داشته‌اند. 

بازدیدکنندگان تخصصی این نمایشگاه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران ما در این موضوع اجماع‌نظر داشتند که برگزاری این نمایشگاه‌ها حتی به‌طور تخصصی و بدون بازدید عمومی، به گردش چرخ‌های صنعت کشور کمک می‌کند و سایه کرونا و تحریم‌ها نیز نمی‌تواند از هیجان برگزاری این نمایشگاه‌ها بکاهد. این بازدیدکنندگان از شرکت پالارسامانه و سایر مجریان و متولیان برگزارکننده نمایشگاه آگروفود ابراز رضایت کرده و تداوم برگزاری سایر نمایشگاه‌های کشور را خواستار شدند. 
آقای کاشفی یکی از بازدیدکنندگان این نمایشگاه گفت: برگزاری این نمایشگاه‌ها باید ادامه یابد، زیرا آنچه من از نحوه برگزاری تخصصی این نمایشگاه دریافتم و در همه ورودی‌ها و سالن‌های نمایشگاه شاهد بودم، پروتکل‌های بهداشتی به‌طور دقیق رعایت می‌شد؛ بنابراین نگرانی از بابت کرونا نداشتم و در نتیجه مسئولان باید به اهمیت برگزاری نمایشگاه توجه داشته باشند و در شرایط کنونی اقتصاد ایران که فضای کسب وکار نیازمند حمایت و رشد تقاضاست، برگزاری این نمایشگاه‌ها را ادامه دهند تا با آثار کرونا و تحریم‌های سال‌های اخیر بر اقتصاد کشور، مقابله کند. 

وی افزود: نمایشگاه ایران‌آگروفود موجب تحرک و هیجان صنعتگران و کارشناسان و فعالان تولید کشور شده و برگزاری آن و دیدارهای انجام شده در این نمایشگاه می‌تواند به گردش چرخ‌های تولید و صنعت کشور کمک کند. وی ادامه داد: نمایشگاه امسال به‌دلیل مسائل و شرایط کرونا فقط بازدیدکنندگان تخصصی اجازه حضور داشتند و این باعث بهتر شدن کیفیت نمایشگاه امسال نسبت به نمایشگاه‌های سال‌های گذشته شده، چون کسانی که در نمایشگاه حضور یافتند، افراد متخصص همین صنف هستند. 

خانم منصوری یکی از تولیدکنندگان مواد غذایی که از استان فارس برای بازدید از این نمایشگاه حضور یافته به خبرنگار ما گفت: نمایشگاه آگروفود امسال بسیار خوب برگزار شد. این نمایشگاه هم از لحاظ کیفی خوب بوده و هم پروتکل‌های بهداشتی در آن خیلی دقیق رعایت شد. برای ورود به این نمایشگاه سختگیری زیادی انجام شد. شرکت‌کنندگان باید حتما کارت دعوت به همراه داشته باشند تا بتوانند در نمایشگاه حضور پیدا کنند و در بدو ورود با دستگاه‌های تب‌سنج دمای بدن شرکت‌کنندگان را می‌گرفتند، در بحث رعایت پروتکل‌ها، پک‌های بهداشتی ارائه کردند. در غرفه‌ها نیز پروتکل‌ها بسیار رعایت می‌شد و در تمام زمان گفت‌وگوها شرکت‌کنندگان، خود را ملزم به رعایت پروتکل‌ها می‌دانستند. دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده دست، در سراسر نمایشگاه قابل مشاهده بود و به نظر من نمایشگاه بسیار باکیفیت برگزار شد. 

آشنایی با دستاوردهای صنعت‌غذایی کشور 

آقای احمدی یکی از کارشناسان صنعتی به خبرنگار ما گفت: اصولا به نمایشگاه می‌آییم تا شرکت‌های فعال در حوزه صنعت غذایی کشور خود را ببینیم و با دستاوردها و نوآوری‌های آنها آشنا شویم. به‌نظر من از این جهت شرکت‌ها بسیار خوب عمل کردند. ما محصولات و دستگاه‌های جدیدی را دیدیم و از نظر من، این نمایشگاه باکیفیت‌تر از دوره قبلی برگزار شد. از دست‌اندرکاران برگزارکننده این نمایشگاه کمال تشکر را دارم. 

خانم رسولی یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در سالن‌های نمایشگاه گفت: من در دوره‌های قبل هم در نمایشگاه شرکت کرده‌ام، این نمایشگاه از لحاظ کمی نسبت به نمایشگاه‌های دوره قبلی متفاوت بود و تعداد شرکت‌کنندگانی که حاضر شدند، خیلی کمتر است و به نظر من توانسته انتظارات ما را با توجه به بحث کرونا برآورده کند و باز هم تعداد شرکت‌کنندگان در حد قابل‌قبول است، زیرا افراد با نگاه تخصصی می‌توانند اثرگذاری بیشتری بر تولید، صنعت، بازار و فضای کسب وکار داشته باشند. 
آقای امیری یکی از مدیران شرکت‌های صنایع غذایی نیز گفت: نمایشگاه خیلی خوبی بود و کیفیت برگزاری خیلی بالایی داشت و استقبال شرکت‌کنندگان تخصصی در نمایشگاه زیاد بود. هدف ما از شرکت در نمایشگاه شناسایی برندهایی است که در زمینه فعالیت خود می‌توانیم با آنها همکاری کنیم و تلاش داریم بتوانیم مشتری‌های خود را پیدا کنیم.

وی افزود: نمایشگاه آگروفود امسال بسیار پرباری بود و شرکت‌های بسیار مهمی در آن حضور داشتند. در بحث کرونا و رعایت پروتکل‌ها بسیار سختگیری کردند. فضای نمایشگاه آگروفود را فضای مناسبی دیدم. یکی از غرفه‌داران نیز اظهارکرد: من به‌عنوان یکی از غرفه‌داران این نمایشگاه، شاهد بودم که تنها حضور بازدیدکنندگان تخصصی مجاز بود.

روند برگزاری نمایشگاه بسیار بهتر از سال‌های قبل شده است به این دلیل که در بحث بستن قراردادها ما موفق تر عمل کردیم. معمولا از تعداد بازدیدهایی که در دوره‌های قبلی بود فقط ۱۰ درصد برای قرارداد و همکاری اقدام می‌کردند اما این نمایشگاه به این صورت نبود و به این دلیل که فقط بازدیدکنندگان تخصصی بودند. حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مذاکرات ما منجر به قرارداد و نتیجه‌گیری برای همکاری‌ها شده است. 
به‌گزارش صمت، ارتقای سطح دانش فنی و فناوری و تبادل اطلاعات روز، معرفی توانمندی‌ها و پیشرفت‌های کشور در زمینه صنعت با رویکرد جهش تولید، ارتقای سطح مبادلات تجاری کشور در راستای توسعه صادرات غیرنفتی، تشویق و ترغیب فعالان صنعت برای رقابت سالم و هدفمند و آشنایی شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان با آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی از جمله اهداف این رویداد در سال ۹۹ بوده است.


چاپ